Pondelok, 22. apríl 2024

Pondelkové Tréneroviny – Trojdňový segedín a majstrovské šiltovky

Titul už je za dverami, Weiss môže chystať mužstvo na Európu. Ružomberok stúpa tabuľkou a Žilina so Spartakom chytili takú formu, že by im z nej vyšiel aj pozitívny PCR test. Trenčín smeruje istým Kadákovým krokom k záchrane a s trojdňovým segedínom v obedári sa k nemu asi pridajú aj Michalovce.

FC Spartak Trnava – ŠK Slovan Bratislava 0:1, 5467 divákov

Demolition derby nakoniec rozhodol VAR a zjavenie Šaponjiča vo chvíli, kedy ho Slovan najviac potreboval. Pred zápasom boli tri otázky. Ako si Gašparík poradí s výpadkom zálohy, či sa teplejšie oblečie a šiltovku akej značky z repertoáru 20-ročnej influencerky si nasadí na hlavu Vlado Weiss? Odpovede boli bojovnosťou, áno a Prada.

Na fauly to bolo dlho vyrovnané, na tutovky vyhrával Barseghjan, ale na šance mal navrch Spartak, ktorý sa znovu prezentoval dôraznou hrou a snahou vypojiť z hry Vlada Weissa. Okrem neho totiž Slovan nemal hráča, ktorý by dal hre rozum. Spartak sa dostával do tradičných pološancí a doplácal na to, že Kozak s Azevedom síce hrali krídla, ale len vyprážané. Zlom prišiel v druhom polčase. Aj v jeho úvode bol aktívnejší Spartak a Ristovski mohol otvoriť skóre, ale po zákroku Škrtela na Weissa sa síce najprv pískal len obyčajný faul, keď sa Glova nechal ukecať chalanmi z VARu, že bude sranda, ak za toto niekomu dá červenú. Volám sa Filip Glova a toto je Jackass. A presne tu skončil zápas. Spartak ešte chvíľu trápil Slovan, ale potom sa zjavil Šaponjič, ktorému lopta z nohy vyletela ako ceny benzínu a ukázal, že mu naozaj stačí len jeden moment v zápase na to, aby potvrdil svoju hodnotu. Na zápase vymrzol Jano Janočko, ten dostal aspoň párky a napísal lepšiu reportáž. Spartaku pokračuje jar snov, tak je dobre, že sú aspoň párky teplé.

MŠK Žilina – MFK Ružomberok 0:2, 462 divákov

Ďalšia edícia derby dela Strečno powered by tunel Višňové napísala jednoznačnú kapitolu. Ružomberok to na Žilinu vie ako Boris na slobodné mamičky a od začiatku zamestnával bájnu, miestami neexistujúcu obranu šošonov. Tým neostávalo nič iné, len to hrať doma na protiútoky. Už bez Elvisa Mashikeho, ktorý svoje komediálne pôsobenie v klube po vzájomnej dohode na tom, že jeho prístup k tréningom stál za prd, ukončil.

V druhom polčase síce domáci začali odvážnejšie, ale to, čo ukázal pri bránení Boďu Kopas, by Lacovi Borbélymu vydalo na dve knihy. Dielo skazy dokonal čestvý reprezentant Regáli v nadstavenom čase. Na internetoch už sa hovorí, že Peter Černák by už za chvíľku nemusel byť hlavným trénerom. No nič, snáď Žilinčanom vyjdú lepšie aspoň ústne maturity.

DAC Dunajská Streda – ŠFK Sereď 0:0, 2516 divákov

Prvý apríl dorazil na Žitný ostrov o deň neskôr. Teploty nad bodom mrazu, pomrznuté melóny a miestami sneženie. A k tomu zápas, kedy domáci trafili konštrukciu brány aj z bufetu. DACu ale aspoň vyšlo tabuľkové bingo, tri Xká za remízy po sebe. Andrej Bičan by už odchádzal k inej rodine.

Medzi momentom, keď si brankár hostí Martin Chudý zobral loptu a chcel zahrať výkop a kedy ho aj reálne rozohral, stihol rubeľ stratiť 15% svojej hodnoty. Rozhodca mu to veľkoryso toleroval až do 79. minúty. To v domácej bránke chýbal Ricardo, šancu dostal mladý Veszelinov a nesklamal. Pri svojom prvom štarte v lige vychytal čisté konto. Chudého hlavne v prvom polčase pri Baličovej strele, Baloghovej hlavičke a Ciganiksovej bombe zachránilo brvno. Sereď sa osmelila v druhom polčase, ale najbližšie ku gólu bol Balogh, ktorý trafil ako inak, žrďku.

ViOn Zlaté Moravce – FK Senica 3:2, 543 divákov

V Senici sa zatiaľ podarilo zahasiť prvý oheň a tak sa hráči rozhodli, že nakoniec do Zlatých Moraviec vycestujú. ZOO v Schonbrunne dostala v internom hlasovaní len o dva hlasy menej. V týždni navyše klub splatil dlh za svoju webstránku, Spotify a predplatné časopisu Moja chalupa. A dokonca stiahol niečo aj zo svojho dlhu voči Sociálke a Daňovému úradu. Pišta Tarkovič by im licenciu na budúcu sezónu udelil už len za tú kontinuitu, s ktorou si s ligou vytierajú zadok dobrých pár rokov.

Pre ViOn išlo o veľmi dôležitý zápas, pretože Mikuláš prehral, Záhoráci už sú na dostrel a v Pohroní by nikto nevyhral, ani keby si stavil na vlastnú prehru. Prvú šancu mal síce Witan, ale tešil sa až Kyziridis po centri Mondeka. Jurdíkov bodlák potom pred bránou vyhlavičkoval Čogley, ale keď Witan zostrelil Menicha, vyrovnal po spätnej prihrávke Svoboda. V druhom polčase ukázal Tomáš Ďubek, že keď to raz máš v nohe, môžeš to nakladať aj ako 35-ročný. Najprv z penalty poslal ViOn do vedenia a o 5 minút neskôr spoza šestnástky poslal celý zápas do kľudu. Senica sa ešte dostala na dostrel po góle Witana, ale domov odchádzala bez bodu. Aspoň ten fungujúci web si mohli chalani pozerať cestou v autobuse.

MFK Tatran Liptovský Mikuláš – AS Trenčín 0:3, 198 divákov

Trenčania načasovali svoju formu perfektne. Prvých 23 zápasov ligy sa zahrievali a v posledných troch zápasoch, rozpútali, ako raz povedal Jaromír Čižnár, peklo. Len teda s tým rozdielom, že oni áno. V sobotu si to odniesol Liptovský Mikuláš, ktorý patril dovtedy medzi najlepšie mužstvá jarnej časti.

Prvý polčas domácej obrane vyšiel asi tak, ako bežná predpoveď počasia. Zlé vybehnutie Sváčeka ešte Kupusovič nevyužil, ale po faule na Hollého sa Kadák z penalty nemýlil. O dve minúty neskôr si to Soares nakopol za piatich obrancov Mikuláša, Kadák to dal na hybridný icing a Soares to už nemal problém ocukrovať Kupusovičovi. Na aktivitu domácich v úvode druhého polčasu zareagoval dvomi šancami Kadák. Vyšla mu až tretia, kedy vystihol Šindelářovu malú domov a bolo vybavené.

MFK Zemplín Michalovce – FK Pohronie 1:0, 253 divákov

Michalovce odvolaním trénera Nemca prekopali svoju hernú filozofiu. Kým predtým hrali pomerne pekný futbal, ale pohľad tabuľku bolel ako výstup na Tourmalet, posledné zápasy ukopali dve víťazstvá 1:0, ale highlighty ich zápasov by mali vysielať až večer po desiatej. Vyzerá to ako trojdňový segedín. Splní účel, ale nedá sa na to pozerať.

V prvom polčase si obidve mužstvá vymenili po jednej sľubnej šanci a Pohronie ukázalo, že druhá liga sa môže tešiť na naozaj pekné dresy. Bangalov pokus totiž zneškodnil Kožuchar. A vďaka gólu Marcina päť minút pred koncom má po víkende v lige viac čistých kont ako Le Giang aj Peter Čogley.