Streda, 27. marec 2024

Pondelkové Tréneroviny – Ty pudeš, ty pudeš!

FOTO TASR - Ján Krošlák

Kocky boli hodené, do TOP 6 sa nakoniec preplazila Žilina so Sereďou, keď v priamych súbojoch zložili Michalovce so Senicou. Národné ligové centrum sa teda sťahuje do Trnavy, kde si to bude Sereď striedať so Spartakom.

Predposledné kolo základnej časti prinieslo dva obraty a jedno prekvapenie na úkor DAC. Pre väčšinu hráčov bolo toto kolo predposledné, pre zopár slovanistov podľa slov V. Weissa posledné. Skoro dvojnásobnému trénerovi reprezentácie vytiekli nervy po tom, ako jeho hráči znova odchodili polčas a teraz navyše vyfasovali tri kusy od Pohronia. Bude sa teda predávať po vzore Moha a Ratao. Ako hovorili v Senici na jeseň, peniaze len kazia charakter a v Slovane toto platí bohužiaľ do bodky. Len škoda, že traja zo štyroch hráčov, ktorých Weiss v polčase stiahol, prišli už za jeho režimu a nájdu sa aj ďalší páni na holenie. Ako by povedal Boris Filan, nie každý koláčik je veterník.

ViOn Zlaté Moravce – DAC Dunajská Streda 2:0

Bude znova smútok v duši Ria De Janeira, jeho hráči museli aj v tomto zápase čakať pár minút na to, kým im VAR zruší penaltu. Vitamíny D a C majú smolu aj v tom, že sa im posledné roky Panamčania vracajú až počas rozbehnutej zimnej alebo letnej prípravy z kvalifikácie o MS, alebo toho Chocapic Cupu, ktorý hrávajú. Davis už bol síce v zostave, ale hlavou stále na dovolenke, čo vydokladoval pri prvom góle ViOnu. Ale teda postupne.

ViOn v prvom polčase ustál snahy DACu, dokonca mal viac šancí na gól. Jibril bol však takmer počas celého zápasu do kombinácie nepoužiteľný, nedobrovoľne nahadzoval všetky prihrávky, ktoré naňho smerovali na mantinel a zobudil sa až v druhom polčase. To keď obrana hostí s Davisom a Malým dala Čogleyovi toľko času prihrať voľnému Jibrilovi, až to vyzeralo ako pasca. Lenže nebola, Jibril si to krásne narazil s Mondekom a Ricardo musel veľmi rýchlo ťahať loptu zo sita. To už mal DAC na ihrisku asi 12 útočníkov, Pintovi pád v šestnástke rozhodca nespapal a trest poslal Anton Sloboda. DAC teda nielen prehral, ale s takouto hrou si Rio De Jainero v Dunajskej nevychutná ani Veľkonočnú šibačku.

FC Spartak Trnava – AS Trenčín 0:0, 1533 divákov

Organizátori olympiády urobili chybu a nevšimli si, že zápas o bronz naplánovali na rovnaký čas, ako štyri zápasy 21. kola Fortuna ligy. Tomu zodpovedali aj návštevy na štadiónoch, aj keď ako povedal kamarát Kuko, hokejisti sú machri, ale tvoj klub je člen rodiny a pri nedeľnom obede ho nenecháš sedieť samého. Radosť mohli mať len v Dunajskej, keďže Fíni hrali až v nedeľu a DAC mal vybavené už v piatok. Spartaku pred zápasom zo zostavy vypadol Škrtel s Kóšom, čo sa dá prirovnať k rozpadu Desmodu. Dôsledkom toho na Slovensku vzniklo dvakrát viac kapiel, ktoré treba v rádiu preladiť. Gašparík tak musel v prvom rade hasiť defenzívu, čo ovplyvnilo útok viac, ako by sa dalo predpokladať. Trenčín v stretnutí, v ktorom musel získať tri body, aby živil šancu na TOP 6,  aspoň predstavil budúcoročné dresy Serede.

Výsledkom bol zápas, ktorý vyzeral ako Anna Záborská po návšteve štúdia krásy. Z nejakého dôvodu sa na to pozeráte, ale viete, že to bude bolieť. Trnava často strácala ľahké lopty, vzadu ich veľmi ťažko získavala a Ristovskému ešte chvíľu potrvá, kým dokáže skočiť do súboja s Piresom. Milan mal síce dve šance, ale inak zaujali len Trenčania so záľubou v žltých kartách, Kadák, ktorý si nemal s kým poriadne nahrať a fakt, že už v druhom zápase to po vystriedaní Kozáka vpredu stálo za Hornú Marikovú.

FK Pohronie – ŠK Slovan Bratislava 3:4, 570 divákov

Ako hovorí Števo Eisele, to čo bolo? Posledné Pohronie si celý prvý polčas natieralo Slovan na chleba ako Nutelu, obrana hostí by v sobotu nechytila ani pointu vtipu Miša Hudáka a to, čo museli zažiť v polčasovej kabíne, by vydalo na dve série Rodinných prípadov. Weiss vystriedal štyroch hráčov už cez polčas. Abena, Barseghjan, Radler a Agbo pravdepodobne budú medzi tými, o ktorých kouč po zápase povedal, že ich klub odpíše ako služobné bavoráky. Ale raz darmo, naučiť priemerných futbalistov na premrštené výplaty v lige, ktorú musia aj tak vedieť vyhrať o 10 bodov, to sa raz vypomstí. Prestupová a platová politika klubu nemôže dať spávať nikomu, kto pozná malú násobilku.

Mihalík si užil dve penalty a keď už si Pohronie myslelo, že v tomto zápase sa nakopne k záchrane, Slovan v druhom polčase zapol a za 15 minút domácich zobudil zo sna. Pýta sa až povedať, že ak proti majstrovi vyhrávate 3:0 do polčasu, v druhom by ste mali pred bránu zaparkovať všetko, čo máte, aby ste aspoň ten bod uchránili. Takto Pohroniu nepomôže ani to, že bude každý týždeň podpisovať dvoch nových futbalistov.

MFK Tatran Liptovský Mikuláš – MFK Ružomberok 3:2, 1000 divákov

Derby de la korbáčiky potešilo fanúšikov pokutových kopov, keďže sme ich videli až tri. Pred zápasom a vlastne aj do konca prvého polčasu nebolo o favoritovi pochýb. Ružomberok v pondelok urobil zo Žiliny adventný kalendár už 10 mesiacov pred Vianocami a v Náhodnom tréningovom centre v Poprade zvládol aj prvý polčas proti Mikulášu s prehľadom a dvomi kusmi za Sváčekovým chrbtom. Lenže to, čo sa v rovnakom čase podarilo Pohroniu, zvládli aj hráči Ružomberku.

Mikuláš poslal do hry Lauru s Bartošom a v priebehu 11 minút bolo aj vďaka dvom penaltám zrazu 3:2. Raz sa tešil Bartoš, potom dvakrát tiež on, ale z penált Staša. Ružomberok mal šance zápas zlomiť, ale ani Regáli už nezvrátil fakt, že kryté tobogány v Bešeňovej patria do najbližšieho zápasu hráčom Mikuláša.

MŠK Žilina – MFK Zemplín Michalovce 2:1, 335 divákov

Zápas jari Žilina zvládla a tak Kajovi nič nebráni v tom, aby kompletne rozpredal celý káder a po vypadnutí v Lige majstrov juniorov proti Red Bullu Salzburg presunul celú juniorku do Áčka. A Elvisa Sukisu zaregistruje až v októbri. Podľa návštevy to dokonca vyzerá, že MŠK začal predávať aj fanúšikov. Naopak Michalovce, napriek gólu Kubiho Yilmaza, svoj platonický sen o hornej šestke už môžu dosnívať a sústrediť sa na veci, na ktorých v živote záleží viac.

Domáci mali logicky viac z hry a po peknej prihrávke Gona ich poslal do vedenia Sauer. Lenže Yilmaz si krásne naskočil na center a prekvapil nielen seba, ale aj bránkara Belka. V druhom polčase mohol mať Kubilay bilanciu 1+1, ale jeho center Marcin nedokázal premeniť na gól. A tak sa po jednom z lavínových útokov šošonov a voľnej lopte presadil Nemčík.

FK Senica – ŠFK Sereď 1:2, 412 divákov

Nedeľa večer je aj tak len skrytý pondelok a ako lepšie sa pripraviť na pracovný týždeň, ako zápasom medzi týmito dvomi rivalmi o posledné postupové miesto? Sereď si stanovila pred začiatkom jari jasný cieľ, za ktorým si išla aj na úkor toho, že sa na to nedá pozerať. O prínose tohto klubu do ligy budú raz študenti písať diplomové práce. Veľmi krátke.

Hosťom stačila v prvom polčase jedna štandardka, po ktorej sa presadil Ljubičič. V druhom polčase to bolo to pravé čokoládové utrpenie, keď Senici hra vpredu nešla, Sereď na útočenie abdikovala, až jej vyšla repríza brejku z Michaloviec. Yao vysunul Jureškina, 0:2 a vybavené. Gól Pavlíka už prišiel veľmi neskoro na to, aby niečo znamenal.