Pondelok, 22. apríl 2024

Pondelkové Tréneroviny v utorok – Spojme sa pre futbal

TASR - Lukáš Grinaj

Prvé zápasy našich euroreprezentantov nás zatiaľ držia v hre. Slovan porazil chovateľov opíc na Gibraltare s prehľadom 3:1, Žilina si priviezla tri body z Astana Areny, keď porazila Tobol Kostanay 1:0 a Spartak zázračne ukopal remízu proti Maccabi Tel Aviv. Po úvodných 20 minútach sa to zdalo nemožná úloha.

Čo je ale zaujímavé, na rozdiel od iných krajín je u nás trochu ťažšie preložiť ligové zápasy a dať mužstvám šancu zvýšiť ten vysnívaný koeficient. Slovanu sa zápas proti Ružomberku odložil automaticky, pretože proti Lincoln Red Imps hrá už v utorok a UEFA nedovoľuje menej ako 48 hodín medzi zápasmi. Žilina toľko šťastia nemala a preto musel Pavol Staňo proti Pohroniu improvizovať. Spartak mal situáciu ešte lepšiu. Na jeho štadióne hráva domáce zápasy aj Mufuza Sereď, ktorej to v tomto kole vyšlo na nedeľný TV šláger proti Dunajskej Strede. Priznajme si, že keby tam Dajto pustiloreprízu z minulého roka, nikto si nič nevšimne. Spartaku tak vyšiel domáci zápas proti Liptovskému Mikulášu na pondelok. Klub sa ho snažil preložiť, ale hostia gentlemensky odmietli, za čo si zaslúžia dvoch bludišťákov a pokazené záchody na pumpách cestou domov.

Spojme sa pre futbal a úspechy našich mužstiev v Európe. Potom nezabudnime v krčme pri poldeci hundrať, že zase môžeme vo štvrtok večer pozerať len Ano šéfe alebo Zámenu manželiek.

ViOn Zlaté Moravce – FK Senica 1:1, 728 divákov

Senici v minulom kole podľa ich trénera vyšla taktika, do 85.minúty zmiasť súpera a potom dvakrát udrieť. Niečo podobné vyšlo chalanom aj v Zlatých Moravciach, ktoré budú stratu dvoch bodov oplakávať do ďalšieho sviatku Cyrila a Metoda, ktorí sem prišli z Paoku Solůn, priniesli na hosťovanie troch Grékov a zobrali ViOnu dva body.

ViOn bol lepší v obidvoch polčasoch a prvý gól vypracoval Bednár. Najprv to napálil do tyčky, zobral si odrazenú loptu medzi štyrmi obrancami Senice, ale Goslin, bratranec Ryana Goslinga ho stiahol ako trial verziu ESETu a pískala sa penalta. Yilmaz ju prepustil Ďubekovi a bolo 1:0. V druhom polčase ViOn ale ďalšie šance zahodil a aj keď hral presilovku po vylúčení Egerta, v 84.minúte sa radoval Petr Pavlík, ktorého Mašulovič našiel ako Pelle 150 litrov v krabici od šampanského.

MFK Zemplín Michalovce – AS Trenčín 1:2, 810 divákov

Prvý polčas duelu sa svojou akčnosťou a dynamikou dostal niekde medzi tretí tréning Formule 1 a Hercule Poirota. Viac vyšiel domácim Michalovciam, ktoré asi dvakrát trafili bránu súpera. Trenčania potrebovali čas na adaptáciu, prebrali sa ale až v šatni.

Druhý polčas patril brankárom, ktorí by v sobotu nechytili ani Digi Sport na Magiu. Najprv Fryšták vybehol až k Liptovskej mare, Žofčákov pas z vlastnej polovice ho preskočil a Trusa zasúval do prázdnej. Tá istá dvojica si o pár minút spoluprácu zopakovala, ale bez úspechu. Za Trenčanov vyrovnal Yem, ktorý Száraza prekonal takmer z nulového uhla a dodnes domáci skúmajú, či to neprešlo cez sito. Všetky tri body pre Trenčanov zariadil po rohu Pirinen. Száraz dodnes nevie, kde sa lopta nachádza.

MŠK Žilina – FK Pohronie 3:1, 804 divákov

Pavol Staňo cíti šancu na postup cez Tobol, preto proti Pohroniu vytiahol ďalších mladíkov do zostavy. Na sociálke zbystrili, toto už zaváňa detskou prácou a Konferencia biskupov Slovenska robí po kostoloch zbierku na ročné predplatné VOYO. Vo VIPke muselo byť ale veselo. Pohroniu sa podaril rekordný prestup, keď predalo Faderu do belgického Waregemu. Žilina ešte o pár dní skôr ohlásila predaj Jána Bernáta do rovnakej krajiny, druholigového Westerlo. Slovenská krčma sa k prestupu už stihla vyjadriť, Žiline bude šikovný hráč chýbať v bojoch o skupinu Konferenčnej ligy, ale pre jeho vývoj je to jednoznačne dobrý krok.

Prvý polčas začal rýchlym gólom najspoľahlivejšieho strelca domácich. Rusnák potiahol loptu po pravom krídle a našiel Jambora. Hra sa potom ukľudnila, nevyspytateľný bol hlavne Miloš Lačný, pri ktorom človek nevie, kedy a kam zase prestúpi. V 30. minúte pípla Badolovi smska o konci platnosti parkovacieho miesta, tak sa na jeho miesto dostal Adler. Zápas ukončil v druhom polčase prvý dotyk Bičachčjana s loptou. Ten prišiel, keď Čmovš, čo znie ako názov občianskeho združenia, zložil Kaprálika, ktorý už nabral tretiu kozmickú rýchlosť a pískal sa priamy kop. Pohronie onedlho po vylúčení Špiriaka išlo do oslabovky, ktorú ešte jedným gólom využil Bičachčjan a čestný gól hostí zaznamenal Ladji. Žilina prvýkrát v sezóne inkasovala, ale stále je stopercentná.

ŠFK Sereď – DAC Dunajská Streda 1:0, 140 divákov

Pri pohľade na skóre má človek pocit, že Antal Németh šetril hráčov na Konferečnú ligu, ale do budúceho leta je ešte ďaleko. DAC má inak smolu, že posledné roky vydrží v Európe ako abstinent na východniarskej svadbe. Jedno kolo a dosť. Ukazuje sa, že absencia Kalmára s Ramirezom bude pre žlto-modrých väčší hlavolam ako pre nás ostatných pochopiť to ich nové logo.

Proti Seredi v Trnave začali žlto-modrí dobre, mali šance a aktivitu na svojich kopačkách. Ak by bolo do polčasu 0:3, nikto by nemohol Ilievovi nič povedať na to, že prefacká polku obrany a pustí im zostrihy posledných sezón Arsenalu. Druhý polčas začal tak, že na troch tribúnach radšej zhasli osvetlenie. O bodoch rozhodol Gatarič Morong, ktorý spoza šestnástky sklamal Jedličku.

FC Spartak Trnava – MFK Tatran Liptovský Mikuláš 4:0, 1410 divákov

Otázka pred pondelkovým zápasom bola, či to Mišo riskne s náhradníkmi, dá šancu svojmu mužstvu sa konečne gólovo nakopnúť, alebo si radšej pozrie Susedov. Odpoveďou boli štyri góly v sieti nováčika a pri troche šťastia z toho mohlo byť náhodné obľúbené číslo Magiána s dekoltom deviatačky.

Spartak potreboval polhodinku na vybehanie svalovice z kondičného tréningu proti Maccabi, aby začal rozdávať góly ako Pohlreich samolepky. Všetko odštartoval jeden z budúcich objavov sezóny, Boateng. Aj keď treba priznať, že pri obidvoch jeho góloch lopta ledva prešla bránkovú čiaru. Do listiny strelcov sa postupne pridali aj Ristovski s Cabralom, Spartak si urobil konečne chuť, Gašparík po polčase ušetril dôležitých hráčov a Liptáci si urobili pekný výlet. Ďalšou dobrou správou je, že sa Bamidele nedostal do svojich tradičných 15 ofsajdov za zápas a Alex Iván sa na krídle udomácňuje.

Najdôležitejšie veci však majú prísť počas týždňa. Okrem zápasu v Izraeli by to mal byť príchod Martina Škrteľa.