Pondelok, 22. apríl 2024

Pondelkové Tréneroviny – ViOn má problém. Začína sa na B a končí na Aráž

FOTO TASR

Ak to takto pôjde ďalej, budeme musieť do konca sezóny zháňať rozhodcov na dopískanie ligy. Neviem, či má Filip Glova lístky na najbližší Oktagon v Bratislave, alebo víkendový pobyt v Tatrách, ale po zápase na Tehelnom poli by si od futbalu pravdepodobne mohol chvíľu oddýchnuť. Podobne ako duo Marhefka – Ziemba, ktoré si za posledný pohárový výkon vyslúžilo od SFZ 0-dňový pracovný týždeň.

ŠK Slovan Bratislava – MFK Dukla Bystrica 4:0, 5046 divákov

Slovan si na záver víkendu pochutil na Bystrici, v rámci degustačného menu nevynechal ani Polievku. Len je škoda, že v zápase, ktorý mohol byť príjemným prechodom do pondelka, musel zaujať rozhodca s VAR parťákom. Čarvičove odplácanie pred koncom prvého polčasu videli asi aj z Vajnorskej, Bajkalskej, Trnavskej a inej ulice, odkiaľ zvykli gólmani ŠK inkasovať góly.

Dukla bola dlho v zápase nebezpečná, Boris Kitka sa nevedel dovolať chorému Vladovi Weissovi pre pokyny. Hostia dokonca mali penaltu, ale Miša Faška vychytal Trnovský. Aďo Chovan vtedy zistil, že sezóna skončila. Slovanu ale zabrali kľúčoví hráči. Lovat našiel presne Kankavovu hlavu a ten poslal za Hrušku takú bombu, že by ju nechytil ani keby sa dohodli, kam to Džaba pošle. V druhom polčase už si Slovan urobil z vojakov cínových vojačikov. Najprv Čavrič, potom Weiss krásne z priameho kopu a nakoniec aj Čakvetadze. Mišo Ščasný vyzeral vtedy na lavičke ako absolvent Vysokej školy sociálnej práce po dvadsiatom pohovore. Inak Vlado Weiss mladší je výborný futbalista. To, ako ten priamy kop kopol, to bola bomba. Ale keď bude zase niekto plakať, prečo ho nezobrali do repre, nech si postrihá Vladove správanie na ihrisku mimo týchto gólových momentov.

FK DAC Dunajská Streda – FK Železiarne Podbrezová 2:1, 5548 divákov

Guľova partička do piatkovej predohrávky vstúpila tak, ako sa na piatok v práci patrí. Vlažne, letargicky, veď do výplaty ďaleko a do pondelka blízko. Krstovič na tribúne, Kalmár s Ramadanom na lavičke a Niarchos na ihrisku iba 15 minút. Naproti tomu Podbrezová, ktorá má naozaj výborného trénera. Skuhravého tím takmer polhodinu totálne vypol domácich na čele s fanúšikmi, ktorých poslal do bufetu. Druhá minúta, Ďatko zasekol dvoch obrancov a Pavúkovi poslal takú loptu, že ju stačilo Petrášovi len ťahať zo sita. Káčer vyrovnal, ale gól mu z bránkovej čiary zobral Sebo Nebyla testujúci ofsajdovú technológiu. Byla? Ee, nebyla.

Ďatko mohol hneď po zmene strán zvýšiť náskok hostí, ale nedal. O pár minút dal, ale Smolák. Mladému Faškovi druhú žltú. Tu sa zlomil zápas. Guľovi sa okamžite na lavičke postavil Kalmár so Szánthóm, ale kým ich poslal do hry, vyrovnal Milan Dimun. Nevedel som, že on vie aj góly dávať. DAC ešte zatlačil Podbrezovú, poslal do hry aj maďarského Eda Sheerana a práve on sklepol loptu Dimunovi. Veľmi cenné tri body pre DAC.

MŠK Žilina – FC Spartak Trnava 1:1, 2216 divákov

Sú zápasy, ktoré ak by neboli, neľutovali by sme. V tomto konkrétnom zaujali iba tri veci. Podsedák Mareka Arpáša so zvieracími vzormi, fans Spartaka a počet šancí, ktoré dokáže Žilina zahodiť v jednom zápase. Chvíľami som mal pocit, že pozerám súťaž 20-tisícová strela, pretože tejto hranici sa domáci mladíci priblížili už po takej polhodine.

Mišo Gašparík postavil zostavu s cieľom, aby jej domáci kvôli priemernému veku museli vykať. Cieľom bolo neprehrať a nezašpiniť si na dresoch nové logo Cinemax. Nakoniec sa obidve veci podarili. 90% zásluh má Martin Vantruba, ktorý dostal po zápase za nalietané míle letenku do business class a Kelvin Ofori. Za hodinu, ktorú presedel na lavičke, veľmi dobre pochopil, že prihrať nie je cesta, tak to obalil na zadnú a vykopal Spartaku zázračný bod. Žilina bola totiž celý zápas lepšia, agresívnejšia, kombinačná a neefektívna v koncovke.

AS Trenčín – ViOn Zlaté Moravce 2:1, 696 divákov

ViOn má problém. Začína sa to na B a končí na ARÁŽ. K nej smeruje pevným krokom. Trenčín mu odskočil na 5, Skalica na 4 body a do konca ligy nám zostáva päť kôl. Ak sa pozrieme na posledných päť zápasov ViOnu, svieti tam jeden získaný bod. A to človek nemusí byť odborníkom strany SMER na malú násobilku aby zistil, že už treba naozaj zabrať, ak nechceme o tento sympatický klub prísť.

Trenčín si asi obľúbil infarktové konce zápasov. A Franz Straka sa spolieha na výškovú prevahu svojho mužstva. Gajdoš najprv napálil roh na hlavu Piresa a víťazný gól dal ako inak po centri a ako inak v poslednej minúte Emeka. Ukazuje sa, že bez červenej v prvom polčase je z neho oveľa lepší hráč. Za ViOn vyrovnal Čerepkai, keď asi ani on nečakal, že Bagin tú loptu na prednej pustí. Trenčín ešte za stavu 1:1 dokázal zahodiť penaltu. Lavrinčíka najprv vychytal Lukáč, z dorážky to nabombil do brvna. Toho keby v predĺžení nezachráni Emeka, Franz si ho v šatni naškriabe na hrianku.

MFK Ružomberok – MFK Tatran Liptovský Mikuláš 3:0, 927 divákov

Ružomberok sa v spodnej šestke baví. Pobyt si spestruje tým, že nikto nevie, koho postaví Peter Struhár do bránky a občas ani do obrany. To len tak, pre prípad, že hráte Fantasy ligu. Liptáci pokračujú v rozlúčkovom turné po slovenských ligových trávnikoch a pripomínajú kolotoče. Deti sa zabavia, dospelí tiež a o týždeň sa presunú rozdávať radosť do iného mesta.

Ružomberok mal v derby nadvládu počas celého zápasu. Jedno mužstvo chcelo hrať, druhé už sa videlo na OMVke za mestom na kávičke s Buenom. Peťo Struhár môže ľutovať, že pred dvoma mesiacmi nemal k dispozícii túto zostavu. To by sa dal možno aj na prvé miesto v Trénerovi roka. Samo Šefčík to servíruje spoluhráčom ako v Áno, šéfe. Prvé dva ligové góly si pripísal Boďa a to bola jedna akcia krajšia ako druhá. Tretí kúsok dorazil za odmenu Samo Šefčík.

MFK Zemplín Michalovce – MFK Skalica 1:1, 437 divákov

Michalovce znovu nedokázali doma zvíťaziť. Nepomohol ani fakt, že si obe mužstvá pred zápasom strihli Očenáš. Konkrétne Michala. Možno by stálo za pokus hrávať v ďalšej sezóne domáce zápasy v NTC Poprade. Vyzerá to tak, že súčasný podnájomník sa čoskoro vysťahuje.

Skalica pricestovala na východ s výborným pocitom po pohárovom zápase na Slovane, ktorý rozhodla penalta po faule na Vlada Weissa v poslednej minúte zápasu. Záhoráci stratili body aj na východe krajiny. Počas celého zápasu boli lepší. Raz si ale neustrážili Peňu, ktorý urobil Filipovi Blažekovi Tour de la Masia a Šemrincovi vymeral rozostup medzi ľavým a pravým kolenom. Skalicu od trpkej prehry zachránil Hurtado, ale Hašovej bombe nechýbalo veľa, aby zápas rozhodla.