Štvrtok, 18. apríl 2024

Pondelkové Tréneroviny – Vladova pasca

FOTO TASR - Martin Baumann

Asi minútu si Aďo Guľa žmolil svoje náramky vo viere, že DAC pôjde na pondelkovú šibačku s 9-bodovým náskokom na čele ligy. Ale skočil do pasce Slovana, ktorý znovu začal hrať až vtedy, keď prehrával. Obidve mužstvá tak delia iba tri body a vyzerá to tak, že Slovan bude ako ten 20-ročný Passat s poľskými ŠPZ vo vašom spätnom zrkadle na D1. Dlho dlho nič, ale keď sa potom priblíži, vlezie vám aj do kufra.

ŠK Slovan Bratislava – DAC Dunajská Streda 2:1, 10 590 divákov

Na to, že sa zápas odohral počas Veľkej noci, kedy ako vieme, je veľká časť Slovenska presídlená na jeho východnejšej časti, je cez 10 tisíc divákov veľmi slušná návšteva. A tí, ktorí prišli, videli veľmi pekné gesto fair play od Vlada Weissa. Aďo Guľa totiž nemohol počítať s Krstovičom, Gavričom a ani Ramadanom. Preto Vlado do hry postavil Greena s Barseghjanom. Krištáľové krídlo 2023 má prvých nominantov.

V prvom polčase mali najväčšie šance hostia. Slovanisti nevyzerali, že úplne chápu bodovací systém Fortuna ligy a hrali, ako keby im stačila remíza. Ušné bubienky televíznych divákov poctivo vetral Slavo Jurko, Vlado Weiss mladší znovu predsedal diskusnému klubu rozhodcov Slovenskej republiky a slovné spojenie zaujímavý zápas nabralo nový význam. Futbal sa odohral v rozmedzí piatich minút druhého polčasu. Kalmár otvoril skóre krásnou bombou už v čase, kedy Vlado z hry stiahol Greena s Tigranom. Hostia tancovali oslavný čapášik pri čiare iba minútku, kým vyrovnal Čavrič. A keď lopta trafila do hlavy Malika, na Slovnaft pumpách od trucu zatvárali Fresh Corner. Aďo Guľa do hry postavil všetko útočne ladené, veľkú šancu stihol ešte zahodiť Niarchos.

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Spartak Trnava 2:0, 3218 divákov

Spartak dosiahol v týždni vrchol sezóny, po víťazstve v pohárovej odvete proti Trenčínu si zaistil miesto v domácom finále. Do konca ligy to tak bude v mužstve Miša Gašparíka boj o nové zmluvy a dve po sebe idúce podarené kľučky od Alexa Ivána. Na Štiavničkách to bol v sobotu boj s covidom a na lavičke sa Mišovi ocitli hráči, ktorí ešte pred týždňom podávali lopty. Napriek tomu odohral Spartak lepší zápas ako pri poslednej návšteve, pri ktorej bral zázračne tri body.

Mišo Ščasný zažil peknú sobotu. Nie vždy sa stáva, že celý zápas odsedí na svojom mieste, dokonca si už musel kúpiť permanentku, keby náhodou zase stúpol tlak. A videl najprv boj z obidvoch strán, ktorý nakoniec rozhodla individuálna kvalita. Ak si Balića, ktorý skóre otvoril, stiahne DAC na záchranu titulu, nebude sa môcť nikto čudovať. Spartak mohol zápas ale otočiť. Koštrna sa pri penalte šmykol a zahájil tak Ristovski challenge, ku ktorej sa pridal v čistej šanci Bukata. A keď sa Polievka rozbehol pomedzi obrancov Trnavy, Depetris už si pripravoval odpovede na pozápasový rozhovor. Podľa vlastných slov mu veľmi odľahlo, bez futbalu bol štyri mesiace a veľmi trpel. On žije v Trenčíne, tak mal AS ako na dlani.

FK Železiarne Podbrezová – MŠK Žilina 3:2, 1017 divákov

Žilina je mužstvo, ktoré vie kedykoľvek ukázať svoju DNA. Zápas v Podbrezovej mali mladí šošoni rozbehnutý na pohodlné víťazstvo, stačilo to dohrať akokoľvek inak. Nakoniec je z toho prehra 2:3 a smutný Jaroslav Hynek, ktorý Skuhravého v tejto sezóne nedokázal ani raz poraziť.

Hostia pritom ukázali len to, čím sú charakteristickí – výborne útočiacich a otrasne brániacich obrancov. Kopasov priamy kop bol učebnicový, nie nadarmo sa volá Kopas. Bari zvýšil na 2:0 po krásnej akcii a prihrávke pod seba. Pod seba sa Bari pozeral aj pri rohu domácich, keď sa totálne vykašľal na Bakaľu. V druhom polčase to Paraj nakopol stredom ihriska na náhodu, lebo veď Žilina, tak čo. Lopta prešla až na Blahúta a bolo 2:2. Otočku zabezpečil Kabongo a potom mohli prísť znova veľké šance mladíkov zo Žiliny.

MFK Skalica – MFK Ružomberok 1:1, 515 divákov

Skalica s Ružomberkom poňali pôsobenie v dolnej šestke ako pobyt v kúpeľoch. Bez stresu si to pinkajú, pretože Ružomberok má svoje siedme miesto takmer isté a Skalica sa každý týždeň presviedča o tom, že nikto nemá záujem ju predbehnúť.

Samo Šefčík v druhom zápase po sebe robí z brankárov osobnosti záverov športových novín. Jano Vlasko stratil v strede ihriska loptu a dostal sa k nej Šefčík, ktorému chvíľu trvalo uveriť, že žiadny Skaličan neprejavuje ani platonickú snahu k nemu dostúpiť. Tak to poslal na Šemrinca prvou triedou a Igor si len našiel v schránke žltý papierik. Skalica bola aktívnejšia, Jano Vlasko to znovu bral na seba, Yan Yao skúšal vyšibať penaltu, ale ujal sa až Janov center na jeho dvojičku. Rodák z Pobrežia Slonoviny síce loptu netrafil, ale to ani Frühwald. Od Yaa sa to čaká, od brankára už menej.

AS Trenčín – MFK Zemplín Michalovce 3:3, divákov rátajú dodnes

Trenčín síce vypadol zo Slovnaft Cupu, ale ako hovoria v Dunajskej Strede, lepšie vypadnúť z pohára, ako nevyhrať ligu. Napriek tomu ponúkol v sobotu divákom jeden výborný zápas so všetkým, čo sa dalo. All you can eat a ešte si dám domov zabaliť.

Dvesto šancí na každej strane, pomerne dobré výkony brankárov k tomu. Hostia viedli 2:1, Trenčín v nadstavenom čase vďaka Emekovi otočil skóre, ale dostať gól z penalty po ruke v 97. minúte, to bude aj Franz dlho rozdýchavať.

FC ViOn Zlaté Moravce – MFK Tatran Liptovský Mikuláš 0:1, 346 divákov

ViOn dokázal neremizovať, čo je pri pohľade na jeho výsledky super, chalani od Žitavy to však zobrali zo zlého konca a doma prehrali s Liptovským Mikulášom aj napriek 20-minútovej presilovke a streleckej prevahe, ktorá by v USA stačila na štyri stredné školy.

Keď už nič, aspoň dali domáci zabrať strihačovi highlightov. ViOn ale leží pod takou dekou, že má človek chuť si od neho kúpiť Nota Bene. Vyše 30 striel okolo brány a do jej priestoru bolo málo na premenený brejk hostí, ktorý zakončil Steinhübel. Liptáci po zápase ani nevedeli, ako sa tešiť z víťazstva. Keď ho naposledy zažili, ešte si naozaj mysleli, že udržia ligu.