Streda, 27. marec 2024

Pondelkové Tréneroviny – Zima ako v Tribulovej reportáži

FOTO TASR - Martin Baumann

Dobre to povedal Rišo Bartoš. Ak by nebola pandémia a zatvorené štadióny, koľko ľudí by v týchto posledných dvoch kolách riskovalo podchladenie na našich štadiónoch? Vonku zima ako v reportáži od Jana Tribulu, futbalistom sa už tiež asi veľmi hrať nechce, keď sa tam  majú šmýkať. Pochvalu si ale zaslúžia kluby za to, že dokázali takmer na každom štadióne pripraviť ihrisko, na ktoré nebolo treba poslať v polčase rolbára.

Slovan mal vo štvrtok zápas roka, podľa Weissa išiel do Kodane hrať odvážne a na riziko. Jediné riziko, ktoré sme videli, bolo riziko srdcovo-cievneho ochorenia trénera a majiteľovho syna z výkonu belasých proti staršiemu dorastu FC Kodaň. Slovanu tak zostala len liga, na ktorú sa musí sústrediť. Očakávajú sa preto čistky v kabíne a zopár posíl. Jedna už prišla, arménsky reprezentant Tigran Barseghjan, ktorého Weiss lámal už v lete. Ofenzívny futbalista s výzorom vyhadzovača je len potvrdením toho, že nie každý bude mať na Tehelnom poli pekné Vianoce.

ŠK Slovan Bratislava – DAC Dunajská Streda 0:0

Vlado Weiss postavil proti v poslednej dobe neporaziteľnej Dunajskej to najlepšie, čo mal + Sama Mráza. Zmrhal už bol očividne unavený z toho, že za jeseň vystriedal všetky posty a hrozilo mu, že mu dajú aj sitá vešať pred zápasom. Pre DAC bol výlet na Slovan ideálnou šancou otestovať si ozajstnú formu a kto ešte nevie, mohol sa na ihrisku aj naučiť korčuľovať.

Zápas ukázal, že Joao Janeiro si prišiel do našej ligy po čisté kontá a taktika nedostať gól hosťom vyšla. Aj keď v kombinácií s ich ochotou hrať dopredu, momentálnej formy Slovana a kvality hracej plochy sme zažili zápas mesiaca, po ktorom by mal každý divák dostať poukaz na lobotómiu. Zopár šancí sme videli, ale aj tie dokázali hráči zahodiť. Pred nedávnom by z jednej šance dal Henty dva góly, dnes je človek rád, že ho Kružliak nedobehol a cestou si ešte nezaložil spotrebný úver. Ak mal byť toto zápas mesiaca, nečudujme sa, ak nám to mesiac vráti a nebude týždeň príliv.

FC Spartak Trnava – MFK Zemplín Michalovce 2:0

Spartak za prvých 15 minút východniarov zvalcoval ako cesto na linecké a bolo po zápase. Marek Arpáš ešte ani nestihol za mikrofónom privítať Stana Angeloviča a po Cabralovej strele otvoril skóre Bukata. A keď Savvidis počkal, kým sa Bamidele vyplíži z miesta svojho trvalého bydliska, ofsajdu, poslal mu kolmicu, o ktorej by Laco Borbély napísal tri rigorózne práce a bolo 2:0. Potom si to Spartak začal kontrolovať tak, ako on vie.

Michalovce mali v druhom polčase viac lopty ako šťastia v zakončení. Ako napísal Jano Janočko, ktorý sa pred zápasom v tej zime musel poliať nemrznúcou zmesou do ostrekovačov, Michalovce hrajú krásny futbal, ale zatiaľ sa hrá na body a tie im unikajú. Aj v Trnave mali kopec šancí, pekných akcií, ale čo nechytila obrana s Takáčom, to zahodili. Anton Šoltis sa asi už zjavuje v šatni Michaloviec na horora, ale Miroslav Nemec si zaslúži pri mužstve pokračovať. Nielen za jeho pozitívny prístup na každej tlačovej konferencií, ale hlavne za herný prejav mužstva. Zaujímavé je, že na tribúne si zápas odtrpel Elvis Mashike, ktorý už rozviazal so Senicou zmluvu a šnúrku s kľúčami od skrinky. Možno ho Michalovčania zobrali cestou domov a vyhodili na prvej pumpe v Žiline.

MFK Ružomberok – ViOn Zlaté Moravce 1:1

ViOn znovu vonku bodoval a ukazuje sa, že kým nepôjde Martin Tóth do dôchodku a Čogley s Čonkom budú vládať, bude pre každého súpera hlavne v obrane nepríjemným súperom. Už aj Matúš Kira (sa) pomaly začína chytať, aj keď tú Gerecovu hlavičku možno mohol viac ako len pohladkať a popriať jej šťastnú cestu. Aj Ružomberku patrí klobúk dole za to, ako dokázali pripraviť ihrisko a potom darovať bod ViOnu.

Hostia ukazujú, že si konečne začali veriť aj v útoku a Kyziridis vyskúšal Krajčírika ako prvý. Na druhej strane lapil Takáčovu strelu krásne Kira. Lenže ViOnu vyšiel brejk, Sloboda na prvej tyči našiel Šveca a Ružomberok začal naháňať zajaca za chvost. V druhom polčase najprv Gerec spadol sám od seba, rozhodca chvalabohu odpískanú penaltu zrušil, ale Pištovi vyšla hlavička po centri Fabiša.

AS Trenčín – MŠK Žilina 1:3

Videl som už všeličo, aj Daciu na diaľnici predbiehať, ale polčas 0:0 v súboji ligových sestier Nízlových, teda najväčších fanúšikov umelky v krajine, to už sme tu nemali dva roky. Žiline sa postupne vracajú maródi a v Trenčíne to bolo na jej výkone vidieť. Domáci mali motiváciu ukázať Jurajovi Ančicovi, že to s nimi nie je až také zlé a že by boli radi, keby konečne zostavy a striedania boli iba na trénerovi. S odstupom času sa tomu, že Peter Hlinka dobrovoľne odišiel z Trenčína, nemôže nikto čudovať. Kapacita domáceho štadióna nie je dostatočne veľká na to, aby po každom striedaní bez dohody s generálnym niekto vykopol stoličku.

Žilina mala prevahu už v prvom polčase, ale Kaprálik s Vahanom nemierili ostrými. Kontrovať sa snažil Erik Jendrišek, ale gólovo potešil až druhý polčas, v ktorom si znovu domáca obrana zobrala oddychový čas bez toho, aby o tom vedeli záložníci. Pri Kaprálikovych góloch hlavou pôsobili Kukučka a spol ako Krajniakove maskáče z tlačovky. Kadák síce vykresal iskru nádeje, ako inak bombou a znovu ukázal, že túto ligu zjedol ako Kočner dva plechy krémešov pred svojou Extrémnou premenou. Nádej žila len pár minút, kým Vahan neoprel loptu o obrancu súpera a bolo 1:3.

MFK Tatran Liptovský Mikuláš – ŠFK Sereď 1:1

Toto bol typ zápasu, na ktorom je taká zima, že červená karta sa dáva za odmenu. Mikuláš potreboval proti rozbehnutej Seredi aspoň bod a pripravil si pre jej chorvátsku légiu naozaj parádnu zimu. Prvý polčas preto vyzeral ako zimný mód vo FIFE.

Yao využil svoju najsilnejšiu stránku, nepodarenú strelu, ktorá sa nečakane odrazí opačným smerom a bolo 0:1. Lenže Martin Chudý pred zimou neprezul pneumatiky, pri kontre Mikuláša sa šmykol 10 metrov za pokutovým uzemím, ale kým mu zabrala prevodovka, Laura loptu posunul do bránky. V druhom polčase spustili obidve mužstvá ofenzívu, brankári si dosýta zalietali, vyhrať mohol ktokoľvek, ale ak budete hladať v slovníku pojem zaslúžená remíza, nájdete tam tento zápas.

FK Pohronie – FK Senica 0:1

Pohronie už delí len jedno kolo od doplnenia kádra so snahou minimalizovať manko na Mikuláš s Moravcami. Nová éra sa črtá aj pre Senicu, ale zo siedmeho miesta tabuľky a prísľubom pravidelných výplat sa jej ide do Vianoc trochu veselšie.

Hovorí sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po útočníkoch Pohronia. To Senicu prikovalo k jej šestnástke, ale nedokázalo premeniť žiadnu šancu na gól. Po Lačného strele vytiahol krásny zákrok Šumbera, len škoda, že nie je brankár. Penaltu Mazán prekopol a zahodil tak moment na zlomenie zápasu. V druhom polčase už ihrisko pripomínalo krtkovu tortu bez banánov a v jednom z brejkov Niarchos vykrútil domácu obranu, nechal ju trocha pošmýkať na blate a vystrelil Senici tri body. Mužom zápasu bol ale brankár Ravas, ktorý pochytal neuveriteľné veci.