Sunderland to dokázal! Po troch strastiplných sezónach sa známe mužstvo zo severu Anglicka dostalo späť do Championship. Niekdajšia stálica Premier League je v posledných sezónach len tieňom kedysi úspešného tímu, ktorý v pomerne chudobnom meste bavil fanúšikov kvalitným futbalom.
Čierne mačky sa medzi anglickou elitou naposledy predstavili v sezóne 16/17, keď získali chudobných 24 bodov, čo im, pochopiteľne, nemohlo stačiť na udržanie. V tíme vtedy pôsobili hráči ako Defoe, Cattermole, Larsson, Rodwell, Khazri, Denayer, O´Shea či brankári Mannone a Pickford. Keď sa pozrieme späť do histórie, odkedy mužstvo pravidelne hrávalo v PL (sezóna 07/08), najúspešnejšiu sezónu prežili v ročníku 10/11. Sunderland vtedy skončil na desiatom mieste. V mužstve pôsobili pamätní hráči – Darren Bent, Asamoah Gyan, Jack Colback, Phil Bardsley či taký Ahmed Elmohamady. Súčasťou tímu bol dnes fanúšikom dobre známy John Henderson, Simon Mignolet či Danny Welbeck.
Časté zmeny manažérov, noví majitelia, ligový prepad a Netflix séria „Sunderland ´Til I die“
Pravidelní fanúšikovia Premier League si dobre pamätajú na predošlú dekádu, keď Sunderland menil jedného manažéra za druhým. V tíme sa postupne vystriedali mená ako Steve Bruce, Martin O´Neill, Paolo Di Canio, Dick Advocaat, Sam Allardyce, David Moyes či Chris Coleman. Práve posledný menovaný bol súčasťou hitu Sunderland ´Til I Die.
Najznámejšia streamovacia služba sa rozhodla nakrútiť dve série (počas dvoch sezón) z kuchyne populárneho mužstva, ktoré má obrovskú rivalitu s Newcastlom. Sunderland je prístavné mesto, žije v ňom približne 270-tisíc ľudí a dýcha futbalom. Priemyselné mesto trápia pomerne tradičné problémy spojené so stratou mnohých pracovných miest. Vyššia miera chudoby spôsobila, že Sunderland je na jednej strane jedno z cenovo najdostupnejších miest na život (v rámci UK), na strane druhej majú aj nadpriemerne vysokú mieru kriminality. Štadión či kostol patria medzi miesta, ktoré sú pre tisíce ľudí veľmi dôležité v ich neľahkej realite. Futbal je tu podstatne dôležitejší ako v priemernom anglickom meste.
Zmena majiteľa a to nie len jedna
Po páde do Championship logicky stratili veľké množstvo hráčov. Klub bol vedený chaoticky a na vtedajšieho majiteľa bol čoraz väčší tlak. Po okamžitom vypadnutí do tretej ligy bolo mužstvo predané biznismenovi Stewartovi Donaldovi a jeho blízkym ľuďom. Muž zo sveta poisťovníctva ho predal dnes stále len 24-ročnému Kyrilovi Louis-Dreyfusovi. Jeho otec bol CEO Adidasu, niekdajším majiteľom Marseille, no zomrel na leukémiu v roku 2009.
Mladý Kyril mal vlastníctvo konzultovať so svojou mamou. Pochopiteľne, celá rodina je zo sveta biznisu a „Louis Dreyfus Company B.V.“ je schopná priviesť mužstvo späť do Premier League. Aby to nebolo také jednoduché, pätnásteho februára vyplávali na svetlo sveta informácie, že Kyril nie je väčšinovým vlastníkom tímu. Jeho podiel činí 41%. Zvyšných 59% má stále Stewart Donald a dvaja ďalší riaditelia.
Sezóna 21/22 a úspešné play-off
Hoci klub prešiel poriadne turbulentným obdobím, v League One už, našťastie, nespadol do zostupových vôd. V sezóne 18/19 boli vo finále play-off, kde ale podľahli Charltonu. Tým aj bola ukončená dvojdielna skvelá séria, ktorá dokumentovala nielen dianie priamo v klube (od majiteľa až po kuchárov a kuchárky), ale aj životy úplne obyčajných smrteľníkov, ktorí žijú od výplaty k výplate a Sunderland A.F.C hrá v ich živote veľmi významnú rolu.
Iste aj oni prežívali 21.mája obrovskú nervozitu a neskôr ešte väčšiu eufóriu.
Sunderland skončil v sezóne na piatom mieste a opäť si tak zahral play-off o postup vyššie. Najprv v dvojzápase vyradil Sheffield Wednesday a vo veľkom finále sa stretol s Wycombom. V zápase boli jasne lepší a zaslúžene vyhrali 2:0.
Klub teraz potrebuje upokojenie, stabilnejšie obdobie a nové posily, aby v budúcej sezóne bojoval aspoň o stred tabuľky Championship.
40-ročný Akinfenwa oznámil koniec
Finále play-off o postup do druhej ligy bolo spojené aj s legendárnym Adebayom Akinfenwom. Futbalistom Wycombe Wanderers, ktorý sa preslávil najmä mohutnou kulturistickou postavou. Adebayo trhal rekordy v sile, jeho silové štatistiky vo FIFE budili obrovský rešpekt. Teraz sa jeho kariéra chýlila ku koncu a chcel ju ukončiť na víťaznej vlne.
„Štyri roky dozadu som stál pred tebou a bol som z technického hľadiska nezamestnaný! Jedinou osobu, ktorá ma kontaktovala, bol Klopp. Takže teraz môžem oslavovať spolu s ním!“, prehovoril k reportérovi Sky Sports s veľkým úsmevom po úspešnom finále 2020 a postupe do Championship natešený rodák z Londýna.
Jeho pár viet však budí aj väčší rozmer. Rozmer spojený s inteligenciou a hlbokým zamyslením sa. Pred dvoma rokmi vyjadril na základe svojho príbehu presvedčenie, že jediný názor na ktorom záleží je názor, ktorý máš na seba. Vyjadril aj obrovské poďakovanie a rešpekt spoluhráčom a trénerovi, ktorý mu dal pred rokmi šancu. Po neúspešnom tohtoročnom finále úprimne priznal, že chcel kariéru ukončiť víťazstvom, no skončiť ju vo Wembley tiež nie je maličkosť.
Jedna z jeho viet bola highlightom posledného interview ako profesionálneho hráča: „Nedokazovať ľuďom že sa mýlia, dokazovať sebe, že mám pravdu“. To ho hnalo v kariére dopredu. 22 rokov pôsobenia vo Watforde, Leyton Oriente, Doncasteri, Swansea, Millwalle, Gillinghame, Wimbledone či, samozrejme, Wycombe. Inteligentný makač, ktorý si splnil sen – stať sa profesionálnym futbalistom.
Adebayo, užívaj futbalový dôchodok!
Komentáre