Utorok, 27. február 2024

Posledné kolo FPL: Očakávajte množstvo gólov

Matej Šuľan Matej Šuľan 20.05.2021
SITA/AP Photo/Frank Augstein, Pool

Pred nami je posledné kolo Fantasy Premier League. Poďme sa pozrieť na to, čo od neho môžeme očakávať, a ako by ste naň mali pripraviť svoj FPL tím.

V minulých ročníkoch boli posledné kolá vždy bláznivé, pričom v nich padalo množstvo gólov, čo dokazuje aj tabuľke nižšie:

SezónaPriemerný počet gólov na kolo GW1-37Počet gólov v GW38Najbláznivejší výsledokHráči s 3 „kanadskými bodmi“
2017/1826,6831Tottenham 5:4 LeicesterMahrez (1G+2A)
2018/192836Crystal Palace 5:3 BournemouthZaha (3A)
2019/2027,0833Manchester City 5:0 NorwichDe Bruyne (2G+1A), Aubameyang (2G+1A)
2020/2126,89???

V predchádzajúcich 3 ročníkoch FPL vždy padlo v poslednom 38. kole viac gólov, než priemerne v ostatných kolách sezóny. Tento rozdiel bol vždy dosť výrazný: v sezóne 2017/18 padlo v 38. kole o 4,32 gólu viac než priemerne v ostatných 37 kolách, v sezóne 2018/19 o 8 gólov viac a v sezóne 2019/20 o 5,92 gólu viac.

Navyše v 38. kole sme v posledných 3 sezónach vždy boli svedkami nejakého bláznivého výsledku s 5+ gólmi. A vždy sa našiel hráč, ktorý zaznamenal 3 „kanadské body“ (góly a asistencie). Pravdepodobne je to spôsobené tým, že obvykle je v poslednom kole už o všetkom rozhodnuté a mnohým tímom už až tak na výsledkoch nezáleží.

Bude sa história opakovať?

Ak sa v tomto ročníku bude história opakovať, uvidíme v najbližšom kole množstvo gólov, málo čistých kont, bláznivé výsledky, a aspoň jedného hráča, ktorý bude zapletený v 3 góloch svojho tímu. Naše FPL tímy by sme preto mali na túto situáciu správne pripraviť.

Preto sú formácie 3-4-3 alebo 3-5-2 najlepšími formáciami pre toto kolo. Voľba kapitána bude taktiež nesmierne dôležitá. Ak sa vám podarí zvoliť kapitána práve z niektorého z bláznivých zápasov s vysokým skóre, môže vám to priniesť obrovské množstvo bodov.

Obvykle som odporcom -4 bodových hitov a takmer nikdy ich neodporúčam. Sme však v poslednom kole, a ak nemáte čo stratiť a o poradí vo vašich mini-ligách je už rozhodnuté, kľudne použite -4 alebo -8 bodový hit, aby ste kúpili hráčov, o ktorých si myslíte, že majú vysoký potenciál v tomto kole. Aspoň si tak 38. gameweek čo najviac vychutnáte. A o tom predsa FPL je.

Na ktorých hráčov sa zamerať

O prvých dvoch miestach v tabuľke Premier League je už rozhodnuté, rovnako aj o zostupujúcej trojici. Určite má zmysel pri výbere hráčov pre 38. kolo zamerať svoju pozornosť na tímy, ktoré ešte majú o čo hrať: Liverpool, Chelsea a Leicester v boji o top 4 a West Ham, Tottenham, Eveton a Arsenal v boji o miestenky do Európskej ligy.

Ak by som však mal vybrať len jeden zápas, o ktorom si myslím, že v ňom uvidíme gólovú prestrelku, bol by to zápas Leedsu proti WBA. Leeds sa v tejto sezóne prezentoval skvelým útokom, ale slabou obranou. 5+ gólová prestrelka by len podčiarkla silné, a zároveň aj slabé stránky Leedsu z tejto sezóny. Preto si myslím, že hráči ako Bamford, Raphinha, DallasMatheus Pereira môžu zakončiť túto sezónu s veľkým množstvom nahratých bodov.

Ďalším hráčom, ktorý má podľa môjho názoru šancu nahrať dvojciferné množstvo bodov, je Pierre Emerick Aubameyang. Hoci má gabonský útočník za sebou nevydarenú sezónu, v posledných 3 ročníkoch Premier League vždy skóroval v poslednom kole sezóny. V 2017/18 strelil jeden gól, v 2018/19 vsietil dva góly, a v 2019/20 zaznamenal dva góly a jednu asistenciu. Navyše v posledných 3 kolách najvyššej anglickej futbalovej súťaže, v ktorých bol v základnej zostave, nastúpil na hrote útoku, čo zvyšuje jeho bodový potenciál, keďže v FPL je klasifikovaný ako záložník.

V neposlednom rade uvidíme na diaľku súťaž o zlatú kopačku medzi Harrym KaneomMohamedom Salahom. Obaja majú momentálne na svojom konte 22 gólov. Táto dvojica by nemala vo vašom FPL tíme chýbať, pričom obaja môžu byť vďaka svojej motivácii získať zlatú kopačku skvelými kapitánmi v poslednom kole FPL.

Záver

Fantasy Premier League sezóna je na konci. Bola to skvelá jazda plná kolísavých výkonov, prekvapení a emócií. Posledné kolo však berte s nadhľadom. Pravdepodobne v ňom uvidíme množstvo gólov, tak si ho naplno vychutnajte.  

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera