Piatok, 17. máj 2024

Postačia júnové body na plný štadión proti Portugalsku?

Tomáš Révay Tomáš Révay 22.06.2023
FOTO TASR - Jaroslav Novák

Slovenskí futbalisti majú za sebou dva júnové reprezentačné zápasy, z Reykjavíku a Vaduzu priviezli všetkých šesť bodov, ktoré mohli. Pohľad na tabuľku hovorí, že pred zvyškom kvalifikácie o postup na EURO do Nemecka to majú rozohrané dobre.

Body dôležité, no dojem bol slabší

Prvý zápas proti Islandu bol vo viacerých smeroch prekvapením. Napríklad dvojicu stopérov Škriniar – Vavro v základe nečakal každý. Milan Škriniar nehral od februára, medzitým absolvoval operáciu chrbtice. Nepochybne pri plnom zdraví nenahraditeľný obranca a vysoký Vavro znova nepustili na ihrisko Martina Valjenta. Stopér z LaLigy má jednoducho smolu, po Hapalovi a Tarkovičovi aj tréner Calzona skúša jeho trpezlivosť.

Prekvapili aj domáci, zo základnej zostavy vypadol 34-ročný stredopoliar Aron Gunnarson, ktorého nahradil 32-ročný stopér Victor Palsson v strede poľa. Možno by sa zdalo, že táto zmena by nemusela Islandu sedieť, ale opak bol pravdou.

Nielen na Milanovi Škriniarovi  bolo cítiť, že posledný ostrý zápas hrali na dnešné pomery dávno. Aj preto Pekarík, Hamšík, ale aj Martin Dúbravka na začiatku kopili individuálne chyby. Po pol hodine ale Slovensko vyhrávalo, Kucka kopol svoju šupu pre zmenu do brány. Vedenie ale Slováci neudržali, pred prestávkou po chybnom odkope brankára a faule Hancka Island vyrovnal z penalty.

Po prestávke sa výkon Slovenska stabilizoval, no k výhre musel pomôcť bizarný gól Suslova. Dôležité tri body následne Sokoli ukopali, no za výkon ich po zápase chválil málokto. Calzonov kombinačný štýl krátkych prihrávok si vyžaduje viac pohybu bez lopty a viac šťavy.

Proti trpaslíkovi podobne

V Lichtenštajnsku bolo predovšetkým povinnosťou získať tri body. Základná zostava sa oproti zápasu s Islandom zostala nezmenená, až na Schranza, ktorého nahradil šťastný strelec Suslov.

Na najslabšieho súpera v kvalifikácii naši reprezentanti vybehli, gól ale dlho neprichádzal. V polovici prvého polčasu mali dokonca domáci obrovskú šancu. Center hostí do šestnástky a následné zakončenie vyrazil Dúbravka na brvno. Našťastie na konci polčasu Vavro zavrel zadnú tyč a mal tú veľkú hlavu tam, kde mala byť.

V druhom polčase bolo z hráčov cítiť, že toho majú už plné zuby. Súper gól dať nemohol a naši sa síce snažili, no náznaky šancí buď zahodili nešikovnosťou, alebo kopali lopty na parkovisko za štadiónom. Vyhrali, zobrali tri body a nastúpili na zaslúžené dovolenky.

Nešťastný asociačný termín zvládli

Väčšina hráčov má za sebou dlhú sezónu. Buď boli vyťažení vo svojich kluboch, alebo v nich nehrávali a v polovici júna museli prísť hrať psychicky náročné zápasy kvalifikácie. Letný asociačný termín považujem za dosť nešťastný. Priniesol aj veľké prekvapenia – Luxembursko vyhralo v Bosne, Poliaci prehrali v Moldavsku a napríklad aj favorizovaní Srbi zachránili remízu až na konci dlhého nadstavenia.

Slovensko má po štyroch zápasoch z desiatich slušných 10 bodov, čo v tabuľke vyzerá nádejne. Len päť strelených gólov hovorí o pokračujúcom trápení ofenzívy, jeden inkasovaný (z penalty) zas o solídnej hre vzadu.

V septembri bude situácia iná. Už definitívne budú Sokoli musieť hrať bez Hamšíka, po zranení, či prestupoch sa do formy snáď dostanú iní hráči potrební smerom dopredu. Hneď prvý zápas po prázdninách bude veľmi dôležitý. Na Tehelné pole príde Ronaldo a preto by malo byť vypredané. Len aby.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera