Streda, 28. február 2024

Povedzme si pravdu o Pavlovi Hapalovi

Matej Vanoch Matej Vanoch 13.10.2020
Foto SITA/AP

Na nič nečakajme a vyslovme ju hneď na začiatku. Pravda o slovenskom reprezentačnom trénerovi je, že ide o slušného, sympatického a inteligentného človeka, ktorý hrá s národným tímom katastrofálny futbal.

Hapal a nevstal

Zo štrnástich súťažných zápasov zvíťazil Pavel Hapal so svojim tímom šesťkrát, dvakrát remizoval a šesťkrát prehral. To ešte neznie na prvý pohľad až tak hororovo, horšie je, keď si to rozmeníme na drobné. 

Zistíme, že zo súperov, ktorí sú kvalitatívne aspoň na našej úrovni, sme dokázali poraziť len Ukrajinu a s pomocou všetkých svätých Írsko, v rozstrele. Ostatné zápasy sme prehrali. Dvakrát s Čechmi, dva razy s Chorvátskom, raz so Škótskom. S Walesom sme raz prehrali a raz remizovali.

Ešte horšie je, keď si na tie zápasy spomenieme. Nemali sme menej šťastia, nepoškodil nás rozhodca, nehrali sme vyrovnanú partiu, jednoducho sme boli horší. Občas až tak, že to bolo trápne. Ako keď nás Česi s ľahkosťou dvakrát za sebou sfúkli, keď sme len odkopávali lopty proti Chorvátom alebo keď sa nám nepodarilo poriadne vystreliť na škótsku bránku.

Naozaj dobre sme hrali pod Hapalom iba raz, hneď v prvom zápase proti Ukrajine. Odvtedy sa to kontinuálne zhoršuje.

Čím to je, čím to je?

Na otázku, ktorú si položil Igor Timko vo svojej nesmrteľnej piesni hľadajú odpovede celé športové redakcie a síce menej poeticky, ale o to pregnantnejšie odpovedajú, že to bude buď biednymi hráčmi alebo slabým trénerom.

Autor tohto textu navrhuje zvážiť ešte jednu vysoko špekulatívnu hypotézu, ktorá znie takto: Slovensko nevie byť úspešné so slušným trénerom.

Položme si jednoduchú otázku. Kedy hralo Slovensko dobrý futbal, s ktorým bolo navyše úspešné? Bolo to dvakrát, raz pod vedením Vladimíra Weissa st. a druhýkrát s Jánom Kozákom st. (niekedy inokedy môžeme preskúmať tézu, že trénovať reprezentačné mužstvo by mal iba ten, kto dokázal vychovať zo svojho syna profesionálneho futbalistu).

A teraz si odpovedzme na otázku, ktorí dvaja tréneri v našej novodobej histórii boli povestní tým, že nadávali novinárom priamo na tlačových konferenciách? Správne, Weiss a Kozák.

Pozrime sa na to aj z opačnej strany. Kedy ľudia najviac nadávali na reprezentačné mužstvo, ktoré hralo nudne, zle a bez výsledkov? Predstavte si iba tri mená.

Opäť správne, je to naozaj Kocian, Griga a Hapal. Čo majú spoločné? Slušnosť, inteligencia, sympatické vystupovanie a futbal, na ktorý sa nedalo pozerať.  

Pavel Hapal má ešte šancu vzoprieť sa svojmu osudu, poraziť Severné Írsko a odohrať skvostné zápasy na Eure. Tým pádom sa stane aj tento článok nezmyselným.

(Istú nádej môžeme vidieť v tom, že mladý Ondřej Hapal sa aktuálne snaží prepracovať z dorastu do A tímu Sigmy Olomouc. Držíme mu palce.)

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera