Piatok, 17. máj 2024

Prečo, ako a kde dať deti v Bratislave na futbal?

Foto: Facebook.com/sdmdomino

Aj vy máte doma nezničiteľné dieťa? Treba mu pohybu! Jar klope na dvere, čerešne kvitnú a mnohí rodičia okrem párenia rozmýšľajú aj čo s dcérou alebo so synom, ktorí majú nadmieru energie…

Jednoznačne na šport s nimi! Futbal je šport číslo jedna (aj pre baby!), je finančne menej náročný, dieťa sa hýbe vonku na čerstvom vzduchu, zelená trávička pôsobí blahodarne nielen na emočnú stránku človeka. V športovom kolektíve dostane dieťa tie najlepšie predpoklady, aby sa stal v dospelosti úspešným človekom podľa všetkých možných kritérií. Schopnosť vytvárať a budovať sociálne vzťahy a väzby je úplne kľúčová pre spokojný život.

Futbal – výhody individuálneho aj tímového športu v jednom

V kolektíve sa dieťa učí byť tímovým hráčom, ale aj cieľavedomosti, spravodlivosti, trpezlivosti, činorodosti, spolupatričnosti a ďalších X cností. Výhodou futbalu je, že v prípravkárskom veku (cca do 10 rokov) je to de facto individuálny šport, každý mladší prípravkár sa spolieha na seba, snaží sa prekľučkovať a dať gól!! A tak je to správne. Ale učí sa neskôr aj sám rozhodovať a spolupracovať. Stačí keď sa mu do toho nebudeme príliš starať a necháme to na hráčoch, respektíve na uvedomelom trénerovi, ktorých je dnes stále viac. Je to ich hra, oni(y) ju hrajú a milujú, nechajme ich hrať sa.

Kam dať dcéru/syna hrať?

Keďže som už skúsenejší tréner, často sa ma pýtajú rodičia, kam dať dieťa hrať futbal alebo či do toho klubu áno alebo nie… Aké je teda hlavné kritérium pre výber športového klubu? Pocit bezpečia je prvoradý – dieťa sa musí cítiť dobre. V 90 % prípadov deti na otázku, ako sa v klube cítia, odpovedajú “dobre”. Lebo tak odpovedá na všetko. Pokiaľ sám nepovie, že na šport (futbal) chodiť nechce alebo ho to nebaví, tak to netreba veľmi riešiť. Samozrejme je fajn sa zaujímať a sledovať reakcie dieťaťa a aký vplyv má naňho prostredie v ktorom sa učí hrať futbal, ale keď dieťa robí, čo ho baví a neevidujete vážny rušivý prvok (najčastejšie ním býva iný rodič), býva spokojné a šťastné či už hrá futbal na oranisku alebo manchesterskom hybridnom trávniku tretej generácie.

A ako zistíte na futbale pri malých pripravkároch že je tréner dostatočne dobrý? Jednoducho, keď deti na futbale hrajú najmä futbal alebo iné hry, všetko je parádne. Ideálne hry v malých počtoch. Let the children play. V skratke, dobrý tréner v prípravkách nehrá na výsledky a vytvára príjemnú atmosféru na rozvoj. Nechá deti rozvíjať sa zábavnou formou.

Ale poďme naspäť k otázke, čo má byť hlavné kritérium pre výber futbalového klubu pre 5 až 10 ročné dieťa? Jednou z prvých vecí, ktorú sa pýtam rodiča je, kde bývajú? Vyslovene odporúčam prhlásiť dieťa do klubu, ktorý je Vám logisticky najlepší a najbližšie! To je všetko, záhada je vyriešená 🙂 Keď bývate na dedine, dajte nádejného hráča do svojho dedinského družstva. Ak existuje klub pri jeho škole, dajte ho tam. V nízkom veku je úroveň tréningového procesu v skutočnosti málo podstatná. Nerobte zo seba otrokov a taxikárov, nemyslite si, že práve z vášho dreváčika vyrastie slovenský Messi, nevyrastie. A keď má vyrásť, vyrastie a môže začať hrávať aj v Bátorových Kosihách a jeho prvou trénerkou bude miestna radodajka, čo nevie dobre po maďarsky ani po slovensky.

Obrovskými výhodami najbližšieho klubu sú:

  • že si môže ísť ratolesť zakopať na štadión (trávnik) hocikedy sa mu zachce,
  • že bude mať v kolektíve kamarátov z okolia (zo školy, z iných krúžkov, susedov…),
  • dieťa je v bezpečnom, známom prostredí, je ľahšie viesť ho k samostatnosti,
  • skvelá logistika, šetrenie toho najcennejšieho, času!

Výhodou malého klubu okrem rodinnej atmosféry je aj to, že ak aj máte veľmi nadané dieťa, v tíme so slabšími spoluhráčmi sa mu vyvinú veľmi dôležité vlastnosti pre budúci úspech – vodcovstvo (líder), cieľavedomosť, sebadôvera, vyspelosť… Je oveľa lepšie byť najlepší hráč v ročníku na malej dedine ako dvanásty najlepší hráč v Slovane Bratislava. Hráč v malom klube je ťahúňom, a nevezie sa, nikto iný zaňho gól nedá, neprihrá naň ani mu nezabráni.

U6, U7, U8…. U19

V celom svete je zosúladené označenie ročníka narodenia futbalistov. Napríklad U8 (under 8) ale neznamená, že majú všetci hráči 8 rokov, ale že sú 8 a menej roční. Závisí to od prebiehajúcej sezóny, sezóna trvá klasicky na Slovensku od augusta do júna nasledujúceho roka a podstatný pre výpočet je druhý rok sezóny. Čiže dnes prebieha sezóna 2023/2024, a dieťa narodené v roku 2016 je v kategórií U8 (2024-2016). Túto sezónu sú v kategórií U8 hráči narodení v roku 2016 alebo mladší. V U7 je to dnes ročník 2017, v U9 ročník 2015, U10 ročník 2014 atď.

Bratislavské deti a futbal

V Bratislave sa v priemere každý rok narodí viac ako 5 000 detičiek (iba územie hlavného mesta podľa štatistickej ročenky). Dnes už nemusíme deliť toto číslo dvomi aby sme zistili potencionálny počet futbalistov. Lebo aj dievčatá chcú a hrajú futbal. V prípravke s chlapcami. Od cca jedenástich rokov už sú čisto v dievčenskom tíme, kde býva viac ročníkov spolu. Ale aj toto sa na Slovensku čoskoro zmení a dievčat bude hrať futbal ešte viac. Napríklad v Severnej Amerike je dlhodobo európsky futbal pre dievčatá šport číslo jedna!

Majú malé deti možnosť hrať futbal v Bratislave??

V mestských častiach Bratislavy máme len 13 klubov. Plus päť „dedinských“ klubov, ktoré bez problémov pokryjú svoje detičky – Čunovo, Rusovce, Jarovce, Záhorská Bystrica, Vajnory, ale len výnimočne by tam niekto cestoval na tréningy mimo obce (ako sme si vysvetlili, je to blbosť).

Problém dať dieťa na futbal v Bratislave nie je, ak sa rozhodnete pre futbal v skorom veku dieťaťa, hovoríme keď má 4, alebo 5 rokov. Do U6 ich zoberie automaticky každý klub. V kategórií U6 je to však hlavne pohybová príprava a s loptou by sa malo pracovať menej, nie je potrebné toľko miesta a trénerov pre kvalitný tréning. A hlavne ešte nehrajú žiadne súťažné zápasy, ktoré sú neskôr na rast hráča najpodstatnejšie, a preto nemá zmysel byť v klube kde hráč vôbec nehráva, respektíve mať v jednom tíme viac ako 20 hráčov.

Ak sa rozhodne dieťa pre futbal v neskoršom veku napríklad 7-9 rokov, vôbec to nevadí, ešte reálne nič nezmeškalo a futbalovú techniku vie veľmi rýchlo dohnať. Často sa však stáva, že kapacity sú už vo väčšine klubov naplnené a samozrejme nový hráč hneď nedosahuje kvalitu detí, ktoré už trénujú pravidelne 2-3 roky, a nový klub preňho preto nenájde miesto. V tabuľke som sa zameral na kategóriu U7, ktorú aktuálne aj trénujem, teda ročník 2017 a ako to vyzerá s možnosťami v Bratislave:

(Vďaka všetkým trénerom a funkcionárom za poskytnuté údaje.)

Podľa tabuľky aktuálne trénuje v Bratislave cca 360 detičiek v ročníku 2017. Štyri kluby robia výber už v U7. Ale napríklad už v U8 sa v FC Petržalka počet detí z 90 scvrkne výberom najlepších na cca 20. Časť týchto petržalských detí sa (asi) presunie do Iskry, ale ostatné si budú musieť hľadať klub mimo svoju Petržalku, alebo s futbalom skončí, čo je ozaj škoda. Aký je reálny dopyt po futbale u 6-7 ročných presne nevieme, vieme však že pouličný futbal (šport) tak trocha vymizol a keď chceme, aby sa nám detičky hýbali, mali by mať čo najviac (blízkych a relatívne lacných) možností.

Z praxe v klube SDM Domino viem, že dopyt do nášho klubu nedokážeme pokryť (z kapacitných dôvodov a kvôli tomu, že nevyraďujeme našich hráčov) a napríklad len v kategórií U7 sme museli odmietnuť desiatky potencionálnych futbalistov, aj keď v každej kategórií už máme dve družstvá.

Kapacitou kritická je najmä Petržalka, kde na 120 tisícové sídlisko sú dva kluby máličko. Iskra Petržalka je tiež kapacitne naplnená, lebo majú len jednu veľkú umelú trávu a len jedno maličké vedľajšie ihrisko a dnes už skoro 400 detí a mládežníkov. V Petržalke existuje ešte mini klub FK Mamateyka Domino, ten funguje na kresťanských princípoch, ale do U11 bez pravidelnej súťaže a po žiackom veku si musia hráči nájsť nový klub alebo skončia.

Podobným klubom je Slávia Ekonóm, ktorý má v kategórií U7 len šesť hráčov (sú spojený s U8) a platia najmenšie členské len 4€ mesačne, vďaka tomu že klub vlastní a dotuje EUBA a všetci tréneri sú ako na Mamateyke neplatení dobrovoľníci.

Dobré správy prichádzajú z Podunajských Biskupíc, kde už druhý rok pôsobí nový klub FC Spoje, ktorý má aktuálne kategórie U6-U13 (robia nábor) a trénujú na zrevitalizovanom ihrisku vedľa starého areálu TJ Spoje. Očakáva sa tu veľké prekvapenie – vďaka mestu a mestskej časti by sa v blízkej budúcnosti mohol obnoviť tento areál a mal by si udržať rekreačno-športový účel! Držíme palce.

Potrebujeme nové kluby (viac využiť ihriská)

Vysoká cena za meter štvorcový si v Bratislave vyžiadala daň v podobe zastavania ihrísk a zrušenia mnohých legendárnych klubov. Kolega písal o nich na TakUrčitee pár článkov (Matador, Tatran DevínMierová Kolónia), ale tragických osudov je ešte oveľa viac…

Aktuálne je naozaj málo veľkých regulárnych futbalových ihrísk (105 x 68m) a verím že už žiadne neubudne. Pribudnúť by mohli, ak by si veľkí developeri uvedomili potenciál najmasovejšieho športu, alebo magistrát trval aj na takejto občianskej vybavenosti. Budem tlačiť na Metropolitný inštitút Bratislava (MIB), aby napríklad v novej pripravovanej zóne Nivy (138 hektárov) vzniklo aj futbalové ihrisko (40 % územia má byť verejný priestor). Jeden hektár sa pre futbal musí nájsť! Takisto nový obrovský projekt v Petržalke NESTO s 15 tisíc obyvateľmi (väčšinou mladé rodiny s deťmi) by si zaslúžil nové ihrisko aj klub. V tesnej blízkosti Južného Mesta v Petržalke je jedno staré zabudnuté ihrisko… Ak sa ráta s developmentom v okolí novej električkovej trate a Chorvátskeho ramena, prečo by toho súčasťou nemohlo byť aj futbalové ihrisko??

Futbalové ihrisko je drahá investícia, ale keď ju prepočítate na dve-tri stovky detí, určite sa oplatí. V jednom momente môže bez problémov hrať/trénovať na jednom veľkom ihrisku 100 prípravkárov alebo 40 dorastencov.

Foto: Aďo Kostúr

SFZ – aj bratislavské deti ťa potrebujú

Ak chceme mať väčšiu bázu a viac futbalistov a futbalistiek, Bratislava má perfektný potenciál. Ideálnou možnosťou je spolupráca SFZ s magistrátom a veľkými developermi a organizovaný tlak na revitalizáciu/stavbu nových ihrísk. Mesto Bratislava má finančné problémy a najbližšie roky si na nič také nevie dovoliť prispieť, má však iné páky na developerov, aby sa peniaze z developmentu dostali aj sem. SFZ môže napomôcť svojou váhou a napríklad štúdiou, kde futbalové ihriská v Bratislave (na Slovensku) najviac chýbajú. Podľa môjho malého výskumu je to najmä Petržalka, ale aj Podunajské Biskupice (článok o TJ Spoje).

Druhou ešte lepšou možnosťou je podpora vytvorenia (staro)nových menších mládežníckych klubov. V areáloch škôl najmä vďaka správnemu nasmerovaniu fondov mestskými časťami, BSK a magistrátu vzniklo pár nových športovísk aj futbalových ihrísk. Len ešte nie sú dôkladne využívané: ihrisko na Nevädzovej, ihrisko pri Gymnáziu Ivana Horvátha, v Dúbravke na Adlerke vďaka BKS vzniklo nové ihrisko s umelou trávou, umelá tráva STU pod Lafranconi, futbalové ihrisko ZŠ Kalinčiakova, dve ihriská na Ostredkoch… čiže plochy niekde aj sú, len nemáme dosť klubov, respektíve financií, aby tam nové kluby vznikli. Chýba im najmä zázemie a príležitosť.

SFZ takú príležitosť môže vytvoriť. SFZ má finančné prostriedky, ktoré chce investovať do rozvoja infraštruktúry (vďaka postupu na EURO), takisto máme nový Fond na podporu športu, len treba tieto možné investície nasmerovať kam treba. Je potrebné vytvoriť nové (oživiť staré) futbalové kluby a zanietení fanúšikovia športu a dobrovoľníci sa nájdu. To by mohlo byť jedným z cieľov SFZ ohľadom rozvoja futbalu v Bratislave – nájsť možnosti kde, dohodnúť sa so správcom (vlastníkom) ihriska a spraviť výzvu na vznik mládežníckeho klubu, ktorý dostane aj prvotnú finančnú injekciu od SFZ. Začne sa v maličkom, od krpcov, ale ide to. Bratislavčania vedia, že za kvalitne strávený čas v bezpečnom prostredí sa oplatí platiť členské, a aj sa radi osobne zapájajú.

Príkladom je aj klub SDM Domino, ktorý pred 30 rokmi začínal s jedným hrboľatým ihriskom a pár prípravkármi. Dnes po osobnostnej aj športovej stránke vychováva viac ako 550 detí a vďaka dlhodobej mravenčej práci má dnes tri nové umelé trávy a staviame nové šatne, na ktoré môžete prispieť, a túto jeseň snáď budú realitou. Držme si palce, nech naše deti majú kde prejaviť radosť z pohybu a špeciálne z najkrajšej hry – futbalu. ⚽ ⚽ ⚽

Autor je tréner detí vo futbalovom klube SDM Domino.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera