Sobota, 25. máj 2024

Prečo Štefan Tarkovič

SITA/AP Photo/Peter Morrison

(Dnes) V pondelok podvečer prebehne žrebovanie kvalifikačných skupín európskej vetvy súbojov o účasť na FIFA majstrovstvách sveta 2022. Slovensko vytiahnu z druhého koša.

V prvý decembrový deň Slovenský futbalový zväz potvrdil, že národný tím do kvalifikácie povedie ako hlavný tréner Štefan Tarkovič. Ako väčšina podobných rozhodnutí, aj toto si našlo skupinu kritikov.

Zrejme preto, že Štefan Tarkovič je stávkou na istotu.

Kľúčový rok

Rok 2021 bude z pohľadu reprezentačného futbalu kľúčový. Nielen, že sa reprezentácia pozrie do Írska a Španielska na najmenej tri zápasy odloženého šampionátu nášho kontinentu. Čaká ju od marca do novembra aj kompletná kvalifikáciu MS 2022.

Zápasov, v ktorých nepôjde o nič, veľa nebude. Ak vôbec v rámci asociačných termínov v zhustenom kalendári, stále dobiehajúcom vynechané mesiace zo začiatku pandémie, nejaké budú. V Zurrichu sa dozvieme súperov, ktorých bude treba prekonať na ceste do Kataru.

Jar a jeseň budúceho roka bude teda kvalifikačná, futbalové leto po piatich rokoch znova šampionátové. Čo sa výhľadu pre náš futbal na najbližšie obdobie týka, rok podobne nahustený zápasmi takpovediac “o všetko” sme ešte nikdy nemali.

Bude ich podľa všetkého najmenej trinásť.

Stávka na istotu

Krízový manažment šéfa zväzu Jána Kováčika vyniesol na reprezentačnú lavičku Štefana Tarkoviča pred kľúčovým zápasom v Severnom Írsku o postup na Euro. Drámu v Belfaste so šťastným koncom rozcítený prezident napokon ocenil novou trénerskou zmluvou na jeden rok.

Hneď sa vyrojili argumenty o chýbajúcej hviezdnej kvalifikácii hlavného trénera reprezentácie. Vetu “Tarkovič bol len asistent” pritom najlepšie vyvráti wikipédia Joachima Lowa. Aj súčasný mega úspešný tréner Nemcov bol chvíľu asistentom Juergena Klinsmanna a predtým nie veľmi úspešným klubovým trénerom.

Vyrovnať sa mu v našich pomeroch dá napríklad postupom zo skupiny na EURO 2021 a postupom na MS 2022. To je slovenský ekvivalent úspechov nemeckého národného tímu. Prezident zväzu stavil na istotu. Za najlepšiu šancu niečo s aktuálne dostupnými hráčmi dosiahnuť, považuje Tarkoviča.

Pavel Hapal mužstvo neprebudoval herne ani personálne, pred kľúčovým rokom je jasné, že ho bude musieť zvládnuť výber, ktorý tak dobre poznáme. Preto zveril ekipu hráčov, ktorí sú pre reprezentáciu k dispozícii, bývalému asistentovi Jána Kozáka.

Hamšikovci, stále len Hamšíkovci

Slovenskú reprezentáciu stále drží pokope Marek Hamšík. Okrem bránky, kde sa zdá, máme spoľahlivých prinajmenšom dvoch brankárov z Anglicka, dokážeme držať európsky reprezentačný štandard len v strede obrany. Škriniarom.

Kraje obrany sú stále takým problémom, že po nich jazdia skutoční veteráni futbalových ihrísk. Vďaka Bohu aspoň za Pekaríka! Kucka s Hamšíkom sú v strede ihriska stále nevynechateľní, napriek rovnako pokročilému veku. Spolu majú 66 rokov.

Keď je Lobotka z formy, zaskakovať musia hráči zo slabších líg. Na krídlach sa reprezentanti v končiacom sa roku tiež len trápili. Alberta Rusnáka kritizoval snáď každý, na druhej strane musel hrať Robert Mak, ktorý nevládal viac, ako hodinu. Talent smerom dopredu zosobnil Robert Boženík, toho zas vyradilo zranenie. Spomedzi všetkých problémových postov je jeho asi najproblémovejší.

Inými slovami, nezdá sa, žeby v roku 2021 disponovalo Slovensko dramaticky väčšou hráčskou kvalitou, akú sme videli v roku 2020. Alebo viete o hráčoch, ktorí by boli lídrami svojich klubov v najlepších piatich-šiestich ligách v Európe?

Takto o rok

Takto o rok budeme múdrejší. Budeme vedieť, ako národný tím uspel na EURO turnaji. Uspieť znamená postúpiť zo skupiny so Španielskom, Švédskom a Poľskom. Bude aj jasné, ako dopadla kvalifikácia.

V najlepšom prípade sa budeme tešiť na žreb skupín MS 2022. V horšom bude pred nami neveselý rok v C skupine Ligy národov. Inými slovami, ideálna príležitosť na nový začiatok. Ak k nemu príde, reprezentáciu už bez skupiny najväčších opôr posledného desaťročia povedie nový tréner.

Kritizovať výber Štefana Tarkoviča samozrejme môže, kto chce. Máme ale v súčasnej situácii stopercentnú alternatívu? Vieme o úspešnom domácom (alebo pokojne aj zahraničnom) trénerovi, ktorý by sa hrnul, alebo hodil k slovenskej reprezentácii v jej dnešnom kontexte?

Selekcia overeného trénera pre rok, počas ktorého budeme hrať “all-in” na výsledok a nie na krásu, dáva zmysel.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera