Utorok, 19. marec 2024

Po prehre s Evertonom sa Jürgen Klopp obrátil s kritikou do vlastných radov. Konečne, lebo výhovoriek stačilo

Martin Panák Martin Panák 21.02.2021
SITA/AP Photo/Phil Noble

Málokto z „normálnych“ fanúšikov by si dovolil spochybňovať, že športovec sa postaví na štart, či vybehne na hraciu plochu s iným cieľom, ako uspieť, podať čo najlepší výkon a dosiahnuť čo najlepší výsledok.

Ak ale športovec, alebo tréner, nezvládne formu zdôvodňovania nenaplnených očakávaní, naštartuje sociálnosieťovú úderku. Tá by si svoje hovorila vždy, objektívne príčiny ju v princípe nezaujímajú. Zbytočne ale dostáva do rúk silnú zbraň.

V posledných týždňoch má podobný problém Jürgen Klopp.

Problém Jürgena Kloppa

Šéf lavičky Liverpoolu sa v tejto sezóne začal uchyľovať k pomerne nešťastným vyjadreniam ohľadom výsledkov a výkonov svojho mužstva. Nedarí sa mi identifikovať, čo ho k tomu priviedlo.

Má to byť „Mourinho style“, ktorý ich zdôvodňoval tým, že na seba strháva pozornosť len kvôli tomu, aby zbavil svojich zverencov zbytočného tlaku? Ku Kloppovi niečo také nesedí.

Nemecký stratég, ktorému zrejme o pár rokov postavia na Anfield sochu za to, že svojou víziou a spôsobom jemu vlastným vyskladal z The Reds opäť tím zbierajúci úspechy, výhovorky naozaj nepotrebuje.

Jeho zverenci ovládli Ligu majstrov, UEFA Superpohár, stali sa svetovými šampiónmi na FIFA MS klubov a čo je pre mnohých fanúšikov klubu to najdôležitejsie, zdvíhali nad hlavy po nekonečných 30 rokoch trofej pre víťaza Premier League.

Len málokto sa dokáže udržať na vrchole a bez výkyvov večne, Liverpool nie je výnimkou. A keď sa k tomu skombinuje priam za Kriváň zranení a kvôli pandémii extrémne nabitý zápasový program, neúspech snáh o výsledkové repete je pochopiteľný.

Fanúšik vie, pre ostatných sú to len výhovorky

Fanúšik Liverpoolu to vie. Hoci nie je pre neho ľahké sa prizerať prehrám v sezóne, v ktorej veril v obhajobu titulu. Keďže však sleduje a pozná dianie v jeho obľúbenom klube, dokáže aj horšie výsledky viac či menej akceptovať.

Nepotrebuje zdôvodnenia o chýbajúcej letnej prestávke, reprezentačných povinnostiach, únavnom cestovaní, množstve absencií, chybách systému VAR, zlých verdiktoch rozhodcu, studených nohách brankára, či dokonca množstve pokutových kopoch odpískaných pre Manchester United.

Z tých jasajú práve tí, ktorí hľadajú zámienky do Kloppovcov si kopnúť. No už to nie je len o ľuďoch na facebooku, či twitteri. Svoje si povedal už aj spolukomentátor televízie Sky Sports a jedna z legiend Manchestru United Roy Keane. Označil Liverpool za nemožného šampióna.

Stále sa na niečo vyhovárajú. Viem, že sa to Kloppovi teraz ťažko hodnotí, ale je to jedna výhovorka za druhou… Pokračujte v takýchto výkonoch aj naďalej a budete bez titulu ďalších 30 rokov.

Môžete si povedať, že od bývalého hráča veľkého rivala sa dajú silné vyjadrenia čakať, no keď sa vám ujde aj od vlastnej ikony Jamieho Carraghera, už nie je všetko s kostolným poriadkom. Môžete prehrať, ale závisí na spôsobe, akým prehráte. Zo strany Liverpoolu nevidím žiadne výkony hodné majstra. Nedá sa to porovnať s predchádzajúcou sezónou. Nevidím od hráčov nasadenie a chuť po ďalšom titule. To je kľúčom všetkého,povedal.

Otázkou zostáva, či by takéto vyjadrenia prichádzali aj vtedy, keby si Klopp pomyselné ukazovanie prstom na najrozmanitejšie príčiny odpustil.

Prstom na príčiny

Koronavírusová situácia vo svete stále výrazne ovplyvňuje dianie v športe. Zápasom až na pár výnimiek chýba atmosféra. Pri obrazovkých sa počas prenosov môžeme utešovať aspoň z umelo dodávanej, no byť hráčom na prázdnom mnohotisícovom štadióne musí byť zvláštny pocit.

Časy, kedy futbalisti mali okolo seba fanúšikov, ktorí ich dokázali vyhecovať k výkonom na hranici možností, sa stále nevrátili. The Reds by sa veru práve teraz naozaj zišli.

Odvolávať sa na nabitý program je zbytočné, majú ho rovnaký všetci. Nezaťažujme sa ani počítaním hráčov, ktorí opúšťajú tím kvôli reprezentačným povinnostiam. A neťahajme do toho ani povinnosti v domácich, či európskych pohároch.

Možno by sme podobne mohli škrtnúť aj zranenia, v prípade obhajcu titulu Premier League je ale pár ale…

Liverpoolske “ale”

Tým prvým je ich počet. V kabíne Liverpoolu od septembra 2020 do februára 2021 sa až šesťkrát stalo, že Kloppovi chýbalo súčasne až osem hráčov. Nie hocijakých. Začiatkom februára boli štarty nemožné alebo otázne pri osmičke Joe Gomez, Joel Matip, Alisson Becker, Sadio Mané, Naby Keita, Virgil van Dijk, Fabinho a Diogo Jota.

Ďalším ale je, že s minimálne poltuctom absencií vstupovali The Reds až do 65,6 percent, teda takmer dvoch tretín zápasov. Niet sa čomu čudovať, len v tejto sezóne mal Liverpool podľa portálu transfermarkt zranených (bez ohľadu na dĺžku absencie) až 17 hráčov.

Pre porovnanie s inými tímami bojujúcimi o miesto v najlepšej štvorke, Tottenham a ManCity mali zhodne dvanásť, Chelsea osem, Manchester United a Everton po sedem, Leicester šesť a West Ham tri.

Prestupová politika by stála aj za samostatný článok. Nemecký manažér si k nej už stihol povedať svoje. Nad tým, prečo majitelia Liverpoolu nezabezpečili adekvátnu náhradu za zranených aspoň do najviac “dotrhanej” defenzívy, sa zamýšľajú priaznivci klubu minimálne od prvých tohtosezónnych zranení Gomeza s Matipom. Neriešme ju teda ani my.

Jedno súvisí s druhým

Riešme namiesto toho ďalšie ale. A tým je, že vypadnutím dvojice stopérov sa Kloppovi rozbila nielen obranná formácia, ale aj fungovanie ďalších.

Fabinho s Hendersonom sa zasunuli pred svojho brankára a vypadli zo stredu, kde mali pri hernom koncepte The Reds svoje nezastupiteľné miesto.

Hviezda Thiaga Alcantaru, ktorá pri premiére doslova zažiarila, bledne každým ďalším zápasom. Jeho kreatívne poňatie hry na hrane rizika fungovalo takmer bezchybne, keď mu prihrávka nevyšla alebo loptu stratil, boli Fabinho s Hendersonom pripravení okamžite ju vybojovať späť a poslať opäť do nebezpečného pásma pred bránou súpera. Bez nich je z Thiaga ten, čo stráca lopty a spôsobuje zbytočné fauly.

Po krídlach s vedomím, že ich bude mať kto istiť, suverénne lietali aj Robertson s Arnoldom. Strata tej istoty sa asi najviac prejavila na TAA. Majster fantastických prihrávok z predchádzajúcej sezóny zrazu v niektorých zápasoch nie je schopný poslať presnú loptu ani na pár metrov.

Trpí aj útok

Zo všetkého ťaží aj ofenzívne trio, ktoré vďaka tomu neustále podkurovalo defenzíve súpera, obrancom nedalo čas vydýchnuť a nútilo ich robiť chyby. Vynúteným stiahnutím spomínanej dvojice sa tento strategický moment z hry Liverpoolu vytratil.

Salah sa snaží riešiť individuálne, čo sa dá. Často z nepripravených pozícií páli loptu kade-tade. Ešte že má štadión vysoké tribúny a podávači lôpt po ne nemusia chodiť až na ulicu. Zle sa pozerá aj na frustrovaný a občas až zúfalý výraz Sadia Maného.

Senegalčan v zápase nabehá kvantum kilometrov, no prihrávky od egyptského spoluhráča sa v mnohých prípadoch nedočká ani pri najlepšom postavení.

A Roberto Firmino? Jeho štýl hry je na útočníka sám o sebe dosť netradičný. V tejto situácii je však často na takých miestach hracej plochy, kde je to čudné už aj na neho.

Divock Origi po jednom zažiarení zvykne pár týždňov tápať v tme a Diogo Jota, ktorý mohol byť nečakanou záchranou po tom, čo si svoje miesto v tíme našiel priam raketovo rýchlo, je tiež už dlhšie na listine zranených.

„Oddekovanie“

Napriek všetkému sa nezdá, že by Kloppovcov trápila fyzička. V štyroch neúspešných februárových zápasoch Premier League v držaní lopty vždy dominovali – s Brightonom ju mali na svojich kopačkách v 63 percentách hry, s Leicestrom len o percento menej a v tejto štatistike dokonca uspeli aj proti kráľovi tejto „disciplíny“, Guardiolovmu ManCity (56 percent). Proti Evertonu v sobotu držali loptu 72% času – a znova nepomohlo.

Everton vyhral na Anfielde 2:0 a Liverpool prišiel o ďalšieho kľúčového futbalistu. Kapitán Jordan Henderson opustil zranený ihrisko po pol hodine hry.

Problém jeho hráčov je v hlavách. Deku, ktorá na nich padla či už kvôli vynúteným zmenám ich úloh na trávniku, alebo posunom na iné posty, však môžu stiahnuť len oni sami sériou dobrých výsledkov a najmä výkonov.

Pokúsiť sa o to musí aj ich manažér zmenou rétoriky. Stačí na to, aby sa držal svojich vlastných slov: „Mojou úlohou je nastaviť hráčov tak, aby sa cítili dobre a mali dostatok sebavedomia.“ Po víkendovej štvrtej prehre na vlastnom trávniku za sebou, prvej s Evertonom na Anfielde od roku 1999, urobil Klopp prvý krok správnym smerom.

Nesmelý, ale počíta sa.

Liverpool naposledy ťahal takú zlú sériu domácich prehier v roku 1923. Výsledkovú depresiu pomôže zvrátiť až víťazstvo, ideálne nie jedno. Fanúšikovskú môže pozitívne ovplyvniť aj nemecký tréner.

Keď uberie z výhovoriek.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera