Piatok, 24. máj 2024

Pohráva sa Arsenal so zostupovým prekliatím?

Martin Panák Martin Panák 19.08.2021
MIK 26 Liverpool - Brankár Bournemouthu Aaron Ramsdale zachraòuje poèas zápasu anglickej futbalovej Premier League Liverpool - Bournemouth na Anfield štadióne v anglickom Liverpoole 7. marca 2020. FOTO TASR/AP Bournemouth's goalkeeper Aaron Ramsdale saves during the English Premier League soccer match between Liverpool and Bournemouth at Anfield stadium in Liverpool, England, Saturday, March 7, 2020. (AP Photo/Jon Super)

Už po úvodnom kole nového ročníka Premier League čelia londýnski kanonieri aj ich manažér kritike. Mnohí priaznivci ani odborníci nevidia posun k lepšiemu, v hre Arsenalu im chýba systém, či odhodlanie a nájdu sa už aj takí, ktorí radia 13-násobného majstra Anglicka k adeptom na zostup.

Milovníkov rôznych konšpirácií tak určite potešila správa o záujme klubu o angažovanie brankára Aarona Ramsdalea zo Sheffieldu United. Stále len 23-ročný rodák zo Stoke-on-Trent má totiž nie práve žiadanú nálepku “zostupový”.

Ramsdale svoju seniorskú kariéru odštartoval v Sheffielde United v sezóne 2016/17, kde však šancu nedostal a v polovici ročníka zamieril za nešpecifikovanú sumu (údajne 800 tisíc až 1 milión libier) k účastníkovi Premier League Bournemouthu.

Prvé hosťovanie, prvý zostup

Ani u The Cherries sa medzi žrde neprebojoval a tak v januári 2018 odišiel na hosťovanie do Chesterfieldu. Už jeho premiérový zápas naznačil, ako to s klubom v danej sezóne skončí. Ramsdale sa na prehre 0:4 s Accrington Stanley podieľal aj vlastným gólom.

Chesterfield napokon obsadil v tabuľke League Two posledné miesto s osembodovou stratou na predposledného a deväťbodovou na záchranu a v priebehu dvoch rokov sa prepadol z tretej ligy až do piatej.

Druhé hosťovanie s ocenením

Aj január o rok neskôr bol pre Ramsdalea v znamení sťahovania na hosťovanie. Tentokrát sa obliekol do dresu s logom AFC Wimbledon v League One, ktorý mal rovnako nakročené k zostupu. Vo februári ho delilo od pásma záchrany desať bodov, nakoniec sa však The Wombles doň predsa aj vďaka výkonom svojho nového brankára vyšplhali.

Rozhodlo o tom síce len lepšie skóre (Southend United, AFC Wimbledon i nakoniec zostupujúci Plymouth Argyle nazbierali zhodne 50 bodov, rozdiel medzi AFC a Plymouthom bol len tri zásahy), na to sa ale história pýtať nebude. Ramsdale si navyše napravil chuť po predchádzajúcom pôsobení v Chesterfielde nielen záchranou, ale aj ocenením pre najlepšieho mladého hráča klubu.

Najlepšia sezóna kariéry s trpkým koncom

Aj to zrejme dopomohlo k tomu, že sa Ramsdale konečne dočkal príležitosti aj v Bournemouthe a Premier League. Medzi žrde sa postavil hneď v úvodnom zápase nového ročníka a proti svojmu bývalému klubu Sheffieldu United dopomohol čerešniam k remíze 1:1. Svoje kvality dokazoval aj v ďalších zápasoch a tak si v októbri vyslúžil nový dlhodobý kontrakt. Poďakoval sa zaň ziskom ocenenia pre klubového hráča mesiaca október aj január a na konci ročníka aj víťazstvom v hlasovaní fanúšikov za hráča sezóny.

Ani pre Ramsdalea z individuálneho hľadiska najlepšia sezóna kariéry však Bournemouth medzi anglickou elitou neudržala a čerešne, ktorým na záchranu chýbal jediný bod, putovali do Championship.

Návrat “domov”

To však neplatilo pre anglického brankára. Dean Henderson sa počas hosťovania v Sheffielde United vypracoval medzi opory tímu a jeho materský klub Manchester United si ho už pre ročník 2020/21 nechal vo svojom kádri. Oceliari tak siahli práve po Ramsdaleovi, pre ktorého to bol návrat do klubu, v ktorom svoju seniorskú kariéru odštartoval.

Prestupová suma na úrovni 18,5 milióna libier a zmluva na štyri sezóny jasne dokumentovali, ako moc mu šable veria. A Ramsdale nesklamal, na konci ročníka sa tešil nielen z ocenenia pre najlepšieho hráča klubu, ale aj najlepšieho mladého hráča Sheffieldu United.

Šable však už toľko dôvodov na radosť nemali. Po fantastickej nováčikovskej sezóne, v ktorej dlho siahali na miestenku do pohárovej Európy, doľahla počas druhého ročníka medzi elitou na klub obávaná kríza. Tá stála miesto nielen manažéra Chrisa Wildera, ale aj Sheffield United v Premier League. Len 20 strelených a až 63 inkasovaných gólov a iba 23 bodov z 38 zápasov je jednoducho žalostne málo.

A Ramsdale? Napriek evidentnému kvalitatívnemu rastu podčiarknutému viacerými individuálnymi oceneniami i nomináciou od Garetha Southgatea do anglickej reprezentácie zažil za 5 sezón medzi seniormi už tretí zostup s tretím klubom. A tým sa veru “pochváliť” môže len málokto.

Rýchlo späť do Premier League?

Zdá sa však, že sa rodák zo Stoke-on-Trent ani tentokrát v nižšej súťaži dlho “neohreje”. Podľa medializovaných informácií sa Sheffield United už dohodol na jeho prestupe do Arsenalu.

Do kasičky šablí by malo pribudnúť 24 miliónov libier a ak dokáže Ramsdale vytlačiť na lavičku aktuálnu jednotku kanonierov Bernda Lena a ďalších, z Londýna môže na bonusoch prísť naviac až šesť miliónov.

Ak sa prestup podarí dotiahnuť do úspešného konca, všetci priaznivci Arsenalu zrejme dúfajú v jediné. Že si Aaron Ramsdale neupraví svoju bilanciu na štyri zostupy v štyroch kluboch za šesť rokov…

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera