Kluby anglickej Premier League delí s výnimkou Manchestru City a Fulhamu, ktoré odohrali už 30 duelov a Evertonu a Aston Villy, ktoré zatiaľ stihli nastúpiť na 28 stretnutí, už len posledných 9 kôl. V hre je teda 27 bodov a do hry vstupujú u mnohých kalkulačky.
Poriadne natlačené je to na oboch koncoch tabuľky. Teda až na Guardiolovu družinu, ktorá si hovie na čele s luxusným 14-bodovým náskokom. I keď so zápasom naviac.
Na južnom póle sa to nejak zamotáva
A zmráka sa aj dvojici na južnom póle pelotónu. Strata Sheffieldu na záchranu je 14-bodová, čo je rovnako bodov, ako oceliari dokázali získať za doterajších 29 kôl dokopy.
O moc lepšie na tom ale nie sú ani vreckári z West Bromu, u ktorých reálne hrozí, že ich manažér Sam Allardyce stratí svoje čaro stopercentného záchrancu klubov medzi elitou. Ich manko predstavuje 10 bodov a ich aktuálna forma veľké nádeje nedáva. Z predchádzajúcich piatich zápasov získali z 15 možných len päť bodov.
Dlho sa zdalo, že na dne tabuľky sú karty jasne rozdané a kluby tesne nad pásmom zostupu si nemusia robiť zbytočné stresy. Na prelome novembra a decembra však Scott Parker v chalúpke Fulhamu nalial svojim zverencom nejaký životabudič. Z odpisovaného nováčika sa razom stalo reálne nebezpečenstvo, ktoré prinútilo tímy z dolnej polovičky tabuľky nervózne sa obzerať poza chrbát. V 19 zápasoch v období od 30. novembra do 7. marca nazbieral Fulham 22 bodov, po úvodných 11 kolách ročníka ich pritom mal len 4.
Aby zo strák neboli nakoniec zmoknuté sliepky
Martin Dúbravka sa tak môže tešiť leda z toho, že sa opäť prebil do brány Newcastlu (teda ak otáznik pri jeho štarte po návrate z reprezentácie pred najbližším zápasom stihne včas zmiznúť). Tam však jeho radosť možno aj skončí. Straky si naozaj koledujú nielen svojimi výsledkami, ale najmä výkonmi. Úsmev Stevea Brucea vyzerá všelijako, len nie prirodzene, takže z istého pohľadu je možno aj dobre, že naň teraz nemá príliš dôvodov. Fanúšikovia čiernobielych by ho ale predsa asi radšej strpeli. Prepad ich klubu, ktorý už dlho hľadá nového majiteľa, by mohol priniesť hotovú katastrofu.
Šesť zápasov v rade bez výhry a v rozpise zostávajúcich stretnutí súperi ako Tottenham, West Ham, Liverpool, Arsenal, Leicester, či Manchester City ale veľa dôvodom na pozitívne myšlienky nedáva. Z pohľadu nezaujatých fanúšikov však táto situácia môže priniesť fantastickú bodku za ročníkom. Doslova boj o všetko, keďže Newcastle v poslednom kole bude hrať v Craven Cottage proti Fulhamu. A za istých okolností môže tento duel rozhodovať o prežití v PL.
Prosím, prosím, nech máme tých 40 bodov
Pod mýtickou hranicou 40 bodov, ktorá zvykne byť garanciou záchrany, však stále zostáva poltucet ďalších tímov. Najnižšie z nich sympaticky hrajúce čajky z Brightonu. Tie sa pred reprezentačnou prestávkou poriadne hecli a v priamych súbojoch s ďalšími namočenými Southamptonom a Newcastlom bodovali naplno. Aj vďaka tomu odskočili od červenej zóny na šesť bodov.
S udržaním v súťaži to myslia vážne aj v kabíne Burnley. Bod proti Leicestru a Arsenalu a tri body z trávnika Evertonu sú dostatočne veľkým varovným prstom pre ich najbližších súperov. Ak podobné výsledky zopakujú zverenci Seana Dychea aj tento víkend v Southamptone a o týždeň neskôr doma s Newcastlom, budú mať miestenku do ďalšej sezóny PL doslova na dosah.
Mali našliapnuté k pamätnej sezóne, teraz si obhrýzajú nechty, aby nebola pamätná z úplne iného dôvodu. Manažér Southamptonu Ralph Hasenhüttl plakal od dojatia, keď svätci v prvom tohtoročnom zápase zdolali doma obhajcu z Liverpoolu. Keby bol vedel, čo bude nasledovať, ronil by slzy asi ešte viac. Nečakaný ašpirant na pohárovú Európu totiž naskočil o týždeň neskôr v Leicestri na tobogan, ktorý ho po desiatich prehrách v dvanástich zápasoch so strašidelným skóre 10:32 vypľul až na štrnástej priečke len sedem bodov od pásma zostupu. Modlitebné knižky do ruky svätci. Ak si vymodlíte triumfy v najbližších dvoch zápasoch s Burnley a West Bromom, mohlo by to byť teoreticky v suchu.
Nastane portugalský exodus?
Keď sa vlci z Wolverhamptonu v minulej sezóne len tesne nedostali do Európskej ligy, portugalská ekipa na čele s portugalským koučom si určite povedala, neva, v ďalšej to vyjde. Z bitky o Európu je však nečakane boj o udržanie. A nad ďalším pôsobením prednedávnom ešte jedného z najžiadanejších manažérov v lige visí otáznik. Doteraz mu jeho prefarbovanie Molineux Stadium do zelenočervenej vzhľadom k výsledkom všetci tolerovali. Ak by ale vlci boli nútení vymeniť prvoligový les za druholigový, možno by v kabíne nastal veľký exodus späť na Pyrenejský polostrov.
K prekonaniu 40-bodovej hranice to ale jeho svorka má na dva víťazné skoky. A pri prijateľnom žrebe v závere sezóny (West Ham, Fulham, Sheffield United, Burnley, West Brom, Brighton, Tottenham, Everton a Manchester United) by to pre Nuna Espírita Santa a jeho zubatých nemala byť nezvládnuteľná úloha.
Skúsený 73-ročný Roy Hodgson rozhodne netúži po tom, aby sa on alebo jeho “krýštaloví” museli v závere sezóny naháňať za udržaním. Radšej by sa s kľudom Angličana aj vzhľadom na svoj vek už teraz postavil do radu, kde vydávajú štartové čísla pre ďalší ročník. Od toho ho delí možno jediné víťazstvo, no na jeho zisk bude mať čo robiť.
Okrem tímov bojujúcich o titul, či Európu ako Everton, Chelsea, Leicester, Manchester City a Liverpool, totiž na Crystal Palace čakajú aj nepríjemní Arsenal a Aston Villa a ďalší stále zostupom ohrozený Southampton. Vytúžený bodový zárez by sa tak mohol zaznačovať najmä v Sheffielde.
El Loco by mal svojich naučiť aj brániť
Čo by dali ďalší nováčikovia Fulham a West Bromwich za aktuálne postavenie tretieho z novicov v tomto ročníku Leedsu. Marcelo Bielsa svojim chlapcom vštepil ofenzívnu mentalitu. A jeho bieli sú bez hanby a rešpektu k tradičným účastníkom súťaže so 45 strelenými gólmi jej siedmym najofenzívnejším tímom. Horšie je to ale smerom dozadu, viackrát ako Leeds ťahali loptu zo svojej siete len WBA, Southampton, Sheffield a Newcastle. S tým sa bude musieť El Loco ešte popasovať. No s prípravou možno začne už po 30. kole, v ktorom by takmer definitívu záchrany mohol znamenať očakávaný domáci triumf nad Sheffieldom.
Aj Aston Villa patrila ku klubom, ktoré mali po úvodných zápasoch ročníka veľké oči. No nemali by ste ich po štyroch výhrach v rade a sedmičke do siete obhajcu titulu z Liverpoolu? Následné štyri prehry v piatich zápasov ale klubu z Birminghamu rýchlo pripomenuli, že na špičku ešte predsa nedorástol. Desaťbodový nádych v ďalších štyroch stretnutiach vyzeral nádejne. No odvtedy už v štatistikách zverencov Deana Smitha svieti viac červených štvorčekov ako zelených.
Aston Villa tak uzatvára prvú polovicu tabuľky. Nech to s jej výsledkami ale vyzerá všelijako, ešte stále sa môže na Trinity Road nakoniec oslavovať. Villans majú totiž o zápas menej. A v prípade, že by v ňom uspeli, môže byť ich manko len päťbodové. Je tu ale malé veľké ale… Súperi ako Fulham, West Brom, či Crystal Palace vyzerajú zdolateľne. Liverpool, oba manchesterské kluby, Everton, Tottenham, či Chelsea ale zrejme perie púšťať len tak ľahko nebudú. Možno by s tým niečo urobiť vedel Jack Grealish, ten by sa však po zranení musel vrátiť čo najskôr.
Fanúšikovia Arsenalu by zbúrali “internety”
Po prepade z konečnej piatej priečky v sezóne 2018/19 na bezpohárovú ôsmu v tej nasledujúcej mali priaznivci kanonierov v tomto ročníku veľké očakávania. Najmä po zisku deviatich bodov z úvodných štyroch zápasov, v ktorých neuspeli len na Anfield. Potom to však bola rýchla jazda… ale smerom dole. Len päť bodov z desiatich stretnutí dali zabrať aj tým najvernejším. Na prelome rokov ale Artetovci chytili ako keby druhý dych a body zrazu začali pribúdať. Odhliadnuc od prehier s Wolves, Aston Villou a Citizens získal Arsenal v 15 zápasoch 28 bodov a hop, zreničky naširoko, šanca na Európu ožila.
Rozpis kanonierov v zostávajúcej fáze sezóny je priaznivý, Sheffield, Fulham, Newcastle, West Brom, Crystal Palace a Brighton sú pri všetkej úcte súperi, ktorých musia zdolať, ak si chcú merať sily s klubmi zo zahraničia. Ak by londýnsky klub zvládol tohtotýždňový šláger s rozkolísaným Liverpoolom, kanonierske “facebooky a internety” zrejme vzplanú divokým plameňom. A ak Arsenal úlohu favorita s tabuľkovo horšie postavenými tímami zvládne, ten bude horieť minimálne do súbojov s tými z vyšších priečok, teda Evertonom a Chelsea.
Carlo Ancelotti určite neprišiel do Evertonu kvôli tomu, aby klub držal v pokojnom strede tabuľke. Ani šefstvo karameliek rozhodne nepustilo výrazne žilou na nákupy, aby sa nemuselo strachovať z boja o záchranu. V tabuľke čo najvyššie, to je hlavný imperatív všetkých týchto krokov. A nebyť rozpačitých výkyvov, kedy výhry nad Chelsea, Arsenalom, či Leicestrom striedajú prehry s Newcastlom, Fulhamom a Burnley, boli by Toffees v tabuľke o pekných pár priečok vyššie. Relatívne príjemný rozpis a zápas naviac oproti ostatným tímom však z vidiny pohárovej Európy stále nerobí len nezmyselnú fatamorgánu.
Z obhajoby nebude nič, chcú aspoň top štvorku
Leedsu štvorka, Chelsea dvojka, Arsenalu trojku, paráda, titul je zas náš, hovorili si po štarte ročníka fanúšikovia Liverpoolu. Sedmička od Aston Villy ale bola parádnou bombou do bruchu a keď Pickford v Merseyside poslal na operáciu van Dijka, bolo to ako kopanec do už ležiaceho. Kloppovci však v štýle rád otca Brucea “Batmana” Waynea “padáme, aby sme sa mohli znova postaviť”, skutočne povstali, hoci pár remízovým zaváhaniam sa nevyhli. Rekord v domácej neporaziteľnosti rástol, sedem kúskov do siete domácich na trávniku Crystal Palace malo byť jasnou výzvou “ofenzívna mašina The Reds je späť!”. Lenže…
Pušný prach zvlhol, nemecký manažér si musel v zošite dokresľovať ďalšie riadky na zranených a herná koncepcia obhajcov sa začala rozpadať. Len tri body z piatich zápasov nasmerovali Liverpool v tabuľke nadol, navyše nie ManCity, či Leicester, ale Burnley dobylo nedobytný Anfield. Prepadu nezabránili ani dve výhry v Londýne, zhodne 3:1 proti Tottenhamu a West Hamu, po nich totiž prišla štvorzápasová séria bez bodu. Výhry v Sheffielde i Wolverhamptonu potešili, ďalšie domáce “zauchá” tentoraz od Chelsea a Fulhamu však Kloppa definitívne posunuli do roviny boja aspoň o tú Ligu majstrov, keď už titul nebude.
O šanciach Kloppovcov, ktorí sa po 19 dňoch bez zápasu už nemôžu vyhovárať na nabitý program, veľa napovie už súboj na Emirates s domácim Arsenalom. Ak ho zvládnu, môže ich to výborne naladiť na zápasy s Aston Villou, Leedsom a Newcastlom. Sviatok práce bude pre chlapcov z Anfieldu znamenať prácu naviac, predstavia sa totiž u úhlavného nepriateľa na Old Trafford a ak by obrali o body aj červených diablov, záver sezóny môže byť proti svätcom, vreckárom, Burnley a Crystal Palace spanilou jazdou za vytúženým cieľom.
Keď vám padne hrebienok
Spomínate si, ako José Mourinho chodil ako namyselný kohút, keď sa jeho zverenci vyhrievali na najvyššom bidielku? Dlho im to však nevydržalo, ich forma sa rozplynulo rovnako ako strach zo smrtonosnej légie Kane – Son. Z 15 ligových zápasov od začiatku decembra do konca februára vyhral Tottenham len päť a údržbár štadióna prestal definitívne čistiť od prachu poličku na trofej.
Teda aspoň tú na majstrovský pohár, ten Ligový je ešte stále v hre. Európska liga je pre Tottenham už minulosťou, FA Cup detto a tak okrem finále Ligového pohára sa Mourinhovci môžu naplno venovať len lige. A to môže byť v porovnaní s väčšinou ostatných konkurentov v boji o Ligu majstrov nakoniec aj ich výhodou.
Pretlčú sa kladivári do Európy?
Bolo to potľapkávania po pleciach, keď sa Davidovi Moyesovi podarilo v minulej sezóne nakoniec kladivárov zachrániť. Nechceme si ani predstaviť ako dobité ich musí mať v tomto ročníku, v ktorom West Ham udivuje priaznivcov i odporcov a momentálne doslova otočil tabuľku hore nohami. V júli 2020 po poslednom kole bol totiž piaty odspodu, teraz po 29 kolách je piaty zhora.
Vyškerený môže byť aj Čech Tomáš Souček. Keď odchádzal zo Slavie do Anglicka, čakalo sa, či jeho nový klub nezostúpi. O rok neskôr si možno zahrá proti svojim bývalým spoluhráčom v pohárovej Európe. Rozpis hovorí jasne – kladivári si to môžu pokaziť najmä sami. Okrem Leicestru, Chelsea a Evertonu totiž vyzvú už len tímy z dolnej polovice tabuľky Wolves, Newcastle, Burnley, Brighton, West Brom a Southampton.
Keby som to vedel…
Roman Abramovič si zrejme vo svojej VIPke búcha hlavu o stôl, že nepriviedol Thomas Tuchela namiesto Frankieho Lamparda skôr. Nemecký manažér raketovo vtisol do hry Chelsea nemeckú precíznosť a The Blues sa štverajú tabuľkou nahor.
Aktuálne im patrí štvrtá priečka s päťbodovou stratou na tretí Leicester a šesťbodovou na druhý Manchester United. Ak budú Tuchelovci aj vo zvyšku sezóny pokračovať v nasadenom trende, nemusí to byť po poslednom zápase len o zemiakoch.
Líšky si to zaslúžia
Dobre sa na nich pozerá, ich hra má fazónu, strieľajú góly, Vardy je nezmar, Maddisonove zakončenia spoza šestnástky sú lahôdkové a Brendana Rodgersa to zjavne baví. Len prečo tie nezmyselné zaváhania? Líšky nasúkajú Manchestru City a ešte aj na jeho ihrisku päťku a o týždeň si vylámu zuby doma na West Hame, prehrajú s ním 0:3 a o pár dní neskôr pridajú ako bonus prehru na svojom štadióne aj s Aston Villou. Nepochopiteľné.
Ale ono to bude asi ako slovenská reprezentácia. Tie vražedné kontry Leicestru skrátka idú, keď majú ale tvoriť do plných, “Houston, máme problém”. Minulý rok Liga majstrov ušla Rodgersovcom v poslednej chvíli doslova pomedzi pazúre, v tejto snáď rovnaký “priekak” už nedopustia. Za futbal, ktorý predvádzajú, si to nezaslúžia.
Minulý rok tretia priečka, tento by to mohlo byť o jednu vyššie
Odvolať, neodvolať. Veríme mu, nie sme si celkom istí, či áno. Asi takto nejako by sa dalo v skratke zhodnotiť pôsobenie Ole Gunnar Solskjaera na lavičke Manchestru United. Chvíľu už to zas vyzeralo, že si Nór bude baliť kufre, potom si ich zas vybalil a červení diabli dokonca začali snívať o trofeji, aktuálne to ale zas vyzerá tak, že ak nejaký pohár, tak leda z Európskej ligy.
Bruno Fernandes to jednoducho vždy neutiahne. Strata na mestského rivala napriek tomu, že s ním v tejto sezóne neprehral (výhra a remíza) je štrnásťbodová a hoci majú chlapci z Old Trafford o zápas viac, asi aj sami si dobre uvedomujú, že predbehnúť Guardiolovcov v ich súčasnej forme by bol viac ako zázrak. Pozornosť tak budú musieť sústrediť najmä na svojich prenasledovateľov, Leicester stráca bodík, v ostatných týždňoch s chuťou hrajúca Chelsea šesť.
Tak, v ktorom kole to bude definitívne?
Vo všetkých súťažiach 28 zápasov, v Premier League 19 zápasov v rade bez prehry. Je treba povedať viac k tomu, kto je rozbehnutý ako Hyperloop na papieri? Domáca prehra s mestským rivalom, ktorá tieto šnúry prestrihla, sa síce nečakala, o sile Guardiolovho výberu ale svedčí ich reakcia na ňu. Päťka do siete Southamptonu a trojka na trávniku Fulhamu boli jednoznačným úderom do stola, ktorý mal jasne povedať “ešte stále sa nájde niekto, že v tejto sezóne titul nezískame?”
Vráťme sa práve pri lídrovi tabuľky k tým už spomínaným kalkulačkám. Citizens by na zisk titulu bez ohľadu na výsledky súperov malo stačiť 14 bodov. Myslíte si, že ich tím, ktorého priemer v tejto sezóne PL je 2,37 bodu na zápas, v zostávajúcich ôsmich zápasoch nenazbiera? Otázkou tak nie je či, ale skôr kedy.
Záver tohto ročníka Premier League sľubuje parádnu drámu na oboch koncoch tabuľky. Priamo na štadiónoch by to malo síce úplne iné parametre, no namiešané je to tak skvele, že aj s tým ovládačom, či myškou v ruke to rozhodne bude stáť za to…
Komentáre