Pondelok, 18. marec 2024

Prepíše generácia, ktorá porazila Nemecko, mládežnícku futbalovú históriu?

Billy Blesky Billy Blesky 10.11.2022
Foto: Facebook.com/sfzofficial

Predstavte si, že trénujete reprezentáciu Slovenska do 17 rokov. Budete hrať s Lotyšskom, Moldavskom a Nemeckom a budete bojovať o postup do druhej fázy kvalifikácie. Mnohí by si mysleli, že to zvládneme a ľahko porazíme Lotyšsko a Moldavsko, kvalifikujeme sa so šiestimi bodmi a potom prehráme s Nemeckom s dobrým skóre. Tak ako to už mnohokrát dokázal hokejový tím do 20 rokov – vyhrať najdôležitejší zápas, vyhnúť sa zostupu a dostať sa do štvrťfinále.

No reprezentácia do 17 rokov (hráči narodení do roku 2006) si na jeseň 2022 zvolila tú najťažšiu cestu. Ako presne sa im darilo a aké ponaučenie by sme si mohli vziať k budúcnosti nášho mládežníckeho futbalu?

Znepokojujúci začiatok

To, čo vyvolalo väčšinu kritiky zo strany fanúšikov a médií boli slabé výkony v prvých dvoch zápasoch – 0:1 proti Lotyšsku a 1:1 proti Moldavsku. Už len samotný pohľad na výsledok je dostatočne rozhorčujúci, pričom detaily hry ukázali ešte viac problémov.

Proti Lotyšsku sa zdalo, že súper jemne fyzicky dominoval. Keď sa vysoký lotyšský útočník vrátil späť do stredu poľa, nedokázali sme mu odobrať loptu. Keď naši stredopoliari loptu získali a boli obsadení, nedokázali efektívne technicky prekonať súpera a často museli prihrávať loptu späť alebo do strany, čím spomaľovali útok. Potvrdil to hlavný tréner Marek Bažík v pozápasovom rozhovore. Lotyšsko nás “škrtilo” v strede poľa, pričom v zápase urobilo 56 odobratí lopty (zatiaľ čo my sme ich spravili len 18). Navyše sme mali problém vysporiadať sa aj s ich dlhými prihrávkami.

Proti Moldavsku to bol trochu iný príbeh. Moldavsko nasadilo klasickú formáciu outsiderov 5-4-1, ktorá sa rozpadla po štyroch minútach hry, rovnako ako keď sme inkasovali proti Lotyšsku. Ale Moldavsko prebralo opraty zápasu v 2. polčase. Ich tím, ktorého lídrom je krídelník Ion Ciobanu hrajúci v tíme Norimbergu do 17 rokov, je dosť technický. Nielenže hrali na protiútoky, ale si aj úhľadne prihrávali pri našej 16-ke, hoci sme si mysleli, že toto bude skôr našou silnou stránkou s rýchlymi a technickými útočníkmi. Ciobanu sa pretancoval cez troch našich obrancov a strelil vyrovnávajúci gól, pričom v ich šestnástke sme po 17. minúte nezaznamenali ani jednu strelu.

Hlavné momenty zápasu proti Moldavsku:

Bude to famózna výhra?

Mnohí by si v tej chvíli mysleli, že kvalifikácia sa pre nás skončila, keďže musíme získať niečo zo zápasu s Nemeckom, aby sme sa snáď udržali pri živote.

Podľa Bažíka si mužstvo pred týmto stretnutím dôkladne prešlo prvé dva zápasy a podrobne sa pripravovalo. Do stredu poľa posunul stopéra Pavla Kuťku, ktorý hral prvé dva zápasy na pozícii pravého stredného obrancu, a využil ďalšiu „stopérsku dvojku“. Toto nastavenie umožňuje flexibilný prechod na 3-4-3 formáciu v prípade potreby, ale stále vyžaduje veľa defenzívneho nasadenia a príspevkov od hráčov, najmä útočníkov, ktorí sa musia vracať veľmi hlboko.

Nemecko si už zabezpečilo 1. miesto v skupine a uvoľnilo z tímu svojho hviezdneho Parisa Brunnera, aby mohol hrať za Dortmund U19 v mládežníckej UEFA youth league proti Manchestru City. Brunner strelil gól Moldavsku, dva Lotyšsku a potom aj jeden Manchestru City. Nemci nasadili aj ďalších hráčov na nové pozície.

Kolektívne úsilie hráčov sa vyplatilo a ich výkon opäť dokazuje, že skôr ako odpíšete slovenský futbal, mali by ste mu dať šancu na protiútok. Nemeckí mladíci sa síce ľahko dostali cez stred poľa, no v útočnej tretine boli výrazne spomalení. Pri centroch boli cieľoví hráči často obklopení až piatimi slovenskými hráčmi v šestnástke. V skutočnosti je ich presnosť centrov len 31% (alebo 8 z 26) a zaujímavé je, že zápas s Nemeckom bol jediný z troch, kde sme mali mieru úspešnosti osobných súbojov vyššiu ako 50%.

V prvom polčase sme si síce mohli posúvať loptu v blízkosti šestnástky Nemecka, ale nedokázali sme sa dostať do nebezpečných šancí. V druhom polčase sa veci postupne menili, najmä po 60. minúte, keď sa na inhrisko dostal krídelník František Kóša, ktorý podal slušný výkon. Víťazný gól napokon strelil v 91. minúte stopér Adam Baláž, ktorý spočiatku v tíme nebol, až neskôr bol povolaný ako náhrada za Petra Majerčíka a v prvých dvoch zápasoch vôbec nenastúpil. Po centri Kóšu tak padol jediný gól v zápase. Bol to zároveň druhý presný center nášho tímu v stretnutí. 

Aj keď nás táto dramatická výhra neposunula z 3. miesta v skupine, dala nám oveľa väčšiu šancu kvalifikovať sa. Teraz máme štyri body, z toho tri proti dvom najlepším tímom. Odkedy sa Euro U17 v roku 2015 rozšírilo na 16 tímov, každý tím, ktorý získal 3 body v prvom kvalifikačnom kole (okrem bodov proti poslednému tímu v skupine), úspešne postúpil ďalej.

Bažíkova úprimnosť

Tréner Bažík je v rozhovoroch o mužstve dosť otvorený a úprimný. Bez osočovania jednotlivých hráčov poukázal na niektoré slabiny mužstva. Ešte dôležitejšie je, že naznačil, že domácej súťaži na Slovensku chýba intenzita a že bude s klubmi diskutovať.

Spomeňme si, ako reprezentačný tréner U19 (teraz U20) Albert Rusnák st. reagoval na kritiku svojho tímu, že „nemal systém“ po Euro do 19 rokov, väčšina jeho odpovedí bola popierajúca a poukazovala na to, že „sme malá krajina “. Takéto slová sa v Bažíkových rozhovoroch nenašli. Nie je to žiadny kúzelník, ale zdá sa, že je to slušný tréner.

Chýba hroťák

Bažík už v máji, keď táto skupina hráčov hrala za reprezentáciu do 16 rokov, vyjadril sklamanie z nedostatku útočníkov („hroťákov“). A samozrejme kvalitný útočník sa neobjaví zrazu v rozpätí piatich mesiacov. V priateľských zápasoch si pred kvalifikáciou vyskúšal rôznych hráčov ako Daniel Lopušek (krídelník, trochu podobný Jakubovi Švecovi), Samuel Dikoš (krídelník), Rastislav Korba (útočný stredopoliar) a mužstvo, ktoré poslal do Moldavska, nemalo čistokrvných útočníkov. Dikoš hral hroťáka vo všetkých troch zápasoch, veľmi sa mu však nedarilo, keďže nie je útočník.

Nedostatok útočníkov je podľa Bažíka bežným problémom celého slovenského futbalu. Možno je to trochu prehnané, keďže v niektorých vekových kategóriách sa nám podarilo nájsť aspoň jedného či dvoch, no stále máme isté pochybnosti o ich výkone na medzinárodnej scéne. Mnohí z nich si počínali slušne s množstvom otvoreného priestoru, ale nedokážu efektívne vytvoriť priestor pre seba ani pre tím a vyžadujú si buď situácie z protiútoku, alebo veľký príspevok od hráčov zo stredu poľa a krídelníkov. Napriek tomu, že viac stredných obrancov hrá moderným štýlom, oživenie tradičných, vysokých útočníkov je celkom možné a mali by sme ich sledovať.

Toto nie je výčitka smerom k nižším útočníkom. Vďaka agilným útočníkom je ľahké robiť vysoký pressing a zmierniť tlak na obranu, ako sa ukázalo aj v prvom play-off zápase v baráži o postup na EURO U21 proti Ukrajine. Musíme sa však ďalej zlepšovať vo fyzickom stave a čo je dôležitejšie, v schopnosti robiť rozhodnutia a hrať pod tlakom. To bolo frustrujúco evidentné v zápase proti Lotyšsku. Navyše, mať hráčov rôznych štýlov nikdy nezaškodí.

Obrancovia

Bažíkov tím sa pri zakladaní útokov a celkovo v ofenzíve veľmi spoliehal na krídelníkov, takže o krajných obrancoch nebolo veľa čo povedať. Nehovoriac o tom, že ľavý obranca Nicolas Sagan nemá ani 16 rokov (a nie je to Peter). Ale rád by som napísal niečo o stopéroch. Moderný štýl si od nich vyžaduje väčšiu distribúciu a v tomto smere sa zdá, že sme dobehli trend. Gól, ktorý sme strelili proti Moldavsku, padol po dlhom pase stopéra Mareka Reháka, ktorý našiel na pravom krídle Samuela Šarudiho. Šarudi následne dopravil do šestnástky presný center na Dikoša. Hlavným dôvodom, prečo nás Nemecko neprevalcovalo, bola aj schopnosť rýchlo presunúť loptu z našej obrany do stredu poľa.

Zdá sa, že sa zmenil aj štýl obrany. Zatiaľ čo vzor našich mladých Milan Škriniar má skvelú schopnosť predvídať, kedy treba ísť do súboja, nová generácia sa zdráha vôbec ísť do osobných súbojov, nieto ešte do kĺzačky. To je jeden z dôvodov, prečo Moldavsko narobilo veľa problémov našej obrane, keďže sme nedokázali efektívne rozbiť ich útoky.

Pozoruhodné je, že za zahraničné kluby hrajú traja obrancovia narodení v roku 2006, ktorí nie sú súčasťou kádra reprezentácie: Ryan Alexandre (Servette, Švajčiarsko), Samuel Haša (Mainz) a Christopher Goerler (Preussen Muenster, Nemecko). Všetci traja sú kmeňovými hráčmi svojich tímov do 17 rokov, prví dvaja sú stopéri, Alexandre môže hrať aj v strede poľa a Goerler je ľavým obrancom. Už predtým boli povolaní do reprezentácie do 16 rokov a možno v budúcnosti prinesú nové prvky.

Nemecký darček, dvakrát

Mesiac pred zápasom reprezentácie do 17 rokov s Nemeckom odohrala naša reprezentácia do 19 rokov zápas s rovnakým súperom, pričom by sa v ňom našlo niekoľko nápadných podobností. Na poste defenzívneho stredopoliara nastúpil do hry stopér Tomáš Jaššo, ktorý v prvých dvoch zápasoch nenastúpil. Je to podobná stratégia, aj keď rozdiely boli v tom, že sme nedokázali využiť protiútoky a Jaššo spôsobil pokutový kop a prehrali sme len 0:1. Mohli by sme samozrejme použiť aj podobnú výhovorku: možno Nemci, ktorí si v oboch prípadoch zabezpečili prvé miesto, nehrali naplno.

Je to konzervatívna, bezpečná, ale občas odmeňujúca stratégia, ktorá skrýva naše slabé stránky. Ešte dôležitejšie je, že má tendenciu prinášať dobre vyzerajúce skóre pre tých, ktorí hru nesledujú. Mohli by sme byť odvážnejší a útočiť aktívnejšie, ale nie je to tak dávno, čo náš tím do 17 rokov (hráči narodení v roku 2005) prehral vo februári s Nemeckom 0:9, keď ich po aktívnom začiatku zdolali smrteľné protiútoky Nemcov.

Úspech tejto stratégie však závisí od silnej a disciplinovanej kolektívnej obrany tímu. Je teda skvelé vidieť, že aj papierovo hviezdny Samuel Dikoš (hrá za Groningen) sa podriadil tejto úlohe. Dobrý výkon Kóšu má korene najskôr v defenzívnej hre, potom v schopnosti vyrážať do protiútokov.

V týchto dvoch prípadoch proti Nemecku sú stopéri natlačení do stredu poľa dobre rozmiestnení, čo pomáha fáze budovania a prechodu do útoku. Podobnú úlohu má Mikuláš Bakaľa z Podbrezovej, pôvodne stredopoliar. Pri obrane sa často vracia a počas zakladania útokov sa posúva dopredu. Nešikovnosť v jeho obrannej hre je však stále občas vidieť, pretože nie je prirodzeným stopérom.

Naopak, v druhom zápase play-off hráčov do 21 rokov proti Ukrajine bola evidentná sebecká hra niektorých hráčov. Spolu s váhaním medzi vysokým pressingom a hlbokým blokom a medzi aktívnym útokom a protiútokovými stratégiami trénera je bol hlavný faktor, ktorý nás stál zápas.

Bohužiaľ sme sa ešte nikdy nedostali cez kvalifikáciu Elite round. Prepíše táto generácia históriu?

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera