Sobota, 18. máj 2024

Preslávil sa gólmi aj odkazmi na nástenke. Zaskočí Tomáš Holeš súpera aj vo štvrťfinále?

Ján Janočko Ján Janočko 03.07.2021
SITA/Bernadet Szabo/Pool via AP

Pred touto sezónou nemal isté miesto. V reprezentácii, ani v pražskej Slavii. Na tomto EURE si však v českom drese urobil také dobré meno, že ho možno skúsi zlanáriť West Ham.

Rušiteľ nočného pokoja

Ak sa práve fanúšikovia reprezentácie našich západných susedov nemodlia, aby sa náhodou nepokazil prenos z Baku zo zápasu proti Dánsku, tak určite chvália svojho nového hrdinu. Tomáš Holeš zatiaľ nemá také veľké meno ako niektorí jeho spoluhráči, to sa však možno už čoskoro zmení.

Vráťme sa v čase. Na jar sa pražská Slavia pripravovala na jeden z najväčších zápasov v novodobej histórii. S Arsenalom nehráte každý deň, no keď sa vám ako na potvoru zraní Kúdela a Deli chytí koronavírus, beriete všetko, aj zdravých hráčov z lavičky. Tak sa do zostavy dostal Tomáš Holeš. V nezabudnuteľnom stretnutí držal Arsenal tesné vedenie až do nadstaveného času, až kým sa práve Holeš nepresadil a nerozradostnil všetkých fanúšikov v Česku. To, čo sa stalo v odvete, už nie je pre tento príbeh tak dôležité. To, čo sa dialo v jednej bytovke v Hradci Králové takisto nie je dôležité, ale spomenúť to treba.

Druhý deň po vynikajúcom výsledku obehol všetky siete oznam na nástenke bytového domu. V ňom sa rodina Tomáša Holeša ospravedlňovala za rušenie nočného pokoja. Azda sa vtedy žiadny zo susedov nehneval, veď takétho niečo sa nedeje každý deň. Maximálne raz za polrok.

Veľkí súperi mu sedia

Tento týždeň sa totiž zase do sveta internetu prikradol obrázok s ospravedlnením na nástenke. Holeš rozjasal celé Česko a polovicu Budapešti. Bol kľúčovým prvkom k postupu do štvrťfinále EURA a k porazeniu veľkého favorita z Holandska.

Dnes už s ním tréner Šilhavý musí seriózne počítať, v tejto sezóne tomu tak od úplného začiatku nebolo. Keď Holeš prišiel z Jablonca do Slavie, nepresadil sa. Mal to ťažké, lebo v konkurencii takého Coufala, sa presadzuje celkom ťažko. Na svoju šancu si musel počkať. Medzitým spoľahlivo plnil úlohu lavičkového žolíka, a tu a tam sa dostal aj na ihrisko. Jeho potenciál vtedy ešte podriemkával.

Dramatický zápas proti Holandsku Čechom vychádzal. Priebežný výsledok 0:0 a červená karta na strane súpera sú výborným východiskovým bodom. Potom sa odtrhol vlak menom Holeš a zvyšok poznáte. V kanadskom bodovaní zaznamenal dva body za gól a asistenciu. To sa, mimochodom, českému hráčovi podarilo naposledy na EURO 2004. Takéto štatistiky si pripísali Jan Koller a Milan Baroš. Bol to legendárny zápas, jeden z najkrajších v histórii. Česi v ňom vyzvali, koho iného, Holandsko.

Ostane zošívaný?

Pred začiatkom sezóny by to o sebe určite nepovedal. Ani skromný Holeš a vlastne ani jeho hlučná rodina zrejme nečakali, že z dedinky pri Hradci Králové sa dá dostať až takto ďaleko. A ktovie, možno sa dostane aj ďalej. S trochou nadsázky by sa dalo povedať, že Holeš si svojimi výkonmi možno vypýta záujem West Hamu. Tam by robil spoluhráča kolegom z reprezentácie – Součekovi a Coufalovi.

Vek na to má, v 28 rokoch je možno čas nájsť si angažmán v zahraničí. Momentálne sú však Holešove plány na obzeranie nových dresov do ďalšej sezóny zhatené. Dnes musí hrať v Baku proti Dánsku vo štvrťfinále Majstrovstiev Európy.

Skromnosť, trpezlivosť, ale aj ochota vyskúšať rôzne posty na ihrisku zdobia Tomáša Holeša a ukazujú, že tvrdá práca sa môže vyplatiť. A, samozrejme, vyplatí sa aj snaha bojovať a nevynechať jediný súboj – v defenzíve aj ofenzíve. Ostatne, v útoku v podstate Holeš nemal čo robiť, jeho post je typická 6ka a kto sa vo futbale trochu vyzná, vie, že by mal skôr rozkladať útoky súpera. No ale povedzte to Holešovi, ktorý chcel vyskúšať obranu Holandska a akustiku v bytovke svojich rodičov…

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera