Pondelok, 22. apríl 2024

Prezident Guinei reprezentantom odpustil, Komory oslavovali hrdinov až do rána. Na Africkom pohári zostalo osem najlepších

SITA/AP Photo/Themba Hadebe

Stredajšími zápasmi sa skompletizovali štvrťfinálové dvojice Afrického pohára národov. Preložený turnaj kvôli pandemickej situácii priniesol množstvo zápasov s krásnymi gólmi, vyhrotenými situáciami a kurióznymi momentami. Africký šampionát dospel do štvrťfinále. Z hry von je hneď niekoľko favoritov.

Na AFCON 2022 sa darí nováčikom. Komory aj Gambia postúpili zo skupiny. Ostrovný štát to dotiahol do osemfinále, Gambia dokonca postúpila medzi štvrťfinalistov ako debutant, ktorý v kvalifikácii musel absolvovať aj predkolo. Teda zápasy medzi najväčšími africkými outsidermi.

Zo šiestich skupín po štyroch postupovali prvé dva tímy a z tabuľky tretích sa najlepší štyria kvalifikovali do šestnástky najlepších tiež. Prekvapivo sa ďalej nedostali obhajcovia z Alžírska. Ich miesto zaujala Rovníková Guinea.

Burkina Faso 2:1 p. Gabon

Duel medzi Burkinou Faso a Gabonom sa skončil 1:1 v riadnom hracom čase a o postupujúcom do štvrťfinále rozhodovali strely zo značky pokutového kopu. V jedenástkovom rozstrele rozhodla až deviata séria, v ktorej najprv zlyhal hráč Gabonu a hrdinom Burkiny Faso sa stal Ismahila Ouedraogo.

Nigéria 0:1 Tunis

O triumfe Tuniska rozhodol v jednom zo šlágrov osemfinále gól krátko po prestávke. Tvrdá strela Youssefa Msakniho spoza šestnástky prekvapila brankára a Tunisania tak odplatili Nigérii identickú prehru zo súboja o 3. miesto na Africkom pohári národov 2019 v Egypte.

Guinea 0:1 Gambia

Gambia sa dostala do jednogólového vedenia v 71. minúte po šikovnej akcii, ktorú chladnokrvne zakončil Barrow. Guinea v nadstavenom čase v zúrivom nápore zovrela súpera a strelu jedného z jej hráčov brankár Gambie vyrazil končekmi prstov na brvno. Prvý gól tak bol rovno víťazným.

Po návrate domov zastupujúci prezident Guinei plukovník Mamady Doumbouya odpustil Slonom, ako reprezentantov v krajine volajú. Na turnaj ich vyslal s príkazom vyhrať. Ak sa im to nepodarí, mali vrátiť všetky peniaze, ktoré krajina do ich prípravy na turnaj vložila. Aké veľkorysé.

Kamerun 2:1 Komory

Obrovskú brankársku krízu riešili pred zápasom podceňované Komory. Dvoch brankárov vyradil pozitívny test na covid-19 a tretí sa zranil. Do brány proti domácemu favoritovi sa tak musel postaviť hráč z poľa – tridsaťročný obranca Chaker Alhadhura. Na jeho dres fušersky nalepili lepiacou páskou číslo 3.

Aby toho nebolo dosť, výber malého štátiku z Indického oceánu hral od siedmej minúty v oslabení. Podceňované Komory boli Kamerunu vyrovnaným súperom a podľahli domácemu celku iba 1:2.

Pri svojej prvej účasti v Africkom pohári národov podali veľmi sympatický výkon. Účasť v osemfinále si zaistili v poslednom zápase skupiny, keď skolili hviezdami nabitú Ghanu 3:2. Pritom futbal je na ostrove relatívne mladý. FIFA prijala Komory do svojich radov až v roku 2005, infraštruktúra takmer neexistovala a sen o účasti na africkom šampionáte bol len bláznivou utópiou. Na svoje prvé víťazstvo v súťažnom zápase čakali jedenásť rokov.

Niet divu, že pre krajinu bolo víťazstvo nad Ghanou výnimočným zážitkom. Celá krajina oslavovala až do rána.

Senegal 2:0 Kapverdy

Favorit sa dostal do dvojgólového vedenia v druhom polčase, keď už outsider hral bez dvoch vylúčených hráčov. Druhú červenú kartu dostal kapverdský brankár Vozinha, ktorý vo výskoku tesne za hranicou šestnástky knokautoval útočníka Senegalu. Kolízia vyzerala hrôzostrašne, obaja hráči skončili v nemocnici s podozrením na otras mozgu.

Senegal vykúpil Mané, keď ho poslal do elitnej osmičky technickou strelou od brvna. Vykupiteľ si po góle ľahol na trávnik a vyzeral naozaj zle. Opora Liverpoolu zápas nedohrala, oficiálne kvôli bolestiam hlavy. V nastavenom čase poistil víťazstvo Senegalu Marseille Dieng.

Maroko 2:1 Malawi

Malawi zaskočilo súpera už v siedmej minúte, keď Mhanga zavesil po krásnej ďalekonosnej strele. Maroko vyrovnalo v nadstavenom čase druhého polčasu a o výhre rozhodol obranca Hakimi z Parížu St. Germain strelou z priameho kopu.

Pobrežie Slonoviny 0:1 p. Egypt

Najväčší osemfinálový šláger sa očakával v zápase Pobrežia Slonoviny a Egypta. Zápas po bezgólovej remíze rozhodol až rozstrel zo značky pokutových kopov. V tretej sérii zaváhal obranca Slonov, penaltu šlendriansky z krátkeho rozbehu zahodil. Súper premenil všetkých päť kopov a tešil sa z postupu do štvrťfinále, víťaznú penaltu premenil Salah.

Egypt aj v zostave s hviezdnym útočníkom Liverpoolu živí nádej na rekordný ôsmy titul z afrického šampionátu.

Mali 0:1 p. Rovníková Guinea

Počas 120 minút gól nepadol ani v poslednom osemfinálovom zápase a o postupujúcom sa muselo tiež rozhodnúť z bieleho bohu. Rozhodla až ôsma séria, po nej sa tešili hráči z Rovníkovej Guinei. Po tretíkrát v histórii postúpil do štvrťfinále Afrického pohára národov.