Sobota, 18. máj 2024

Príbeh hráča Slovnaft Cup-u: Čím je Slovenský pohár pre „bežného futbalistu“?

Foto Lenka Ondrášková

Cez víkend nezačína len najvyššia ligová súťaž. Do nižších ligových súťaží mieri aj prvé kolo nášho-vášho obľúbeného Slovnaft Cup-u.

Víkendový štart

Diváci budú v najkrajšej futbalovej súťaži na Slovensku svedkami napríklad duelu dvoch Baníkov medzi Handlovou a Lehotou pod Vtáčnikom, či Poľnohospodárov medzi Zemným a Bešeňovom. Narazí na seba aj Ľubica s Ľubovňou a kto sa nezaľúbi do nich, môže skúsiť šťastie medzi Slovanom a Tatranom, inými slovami Magura Vavrečka verzus Oravské Veselé. Celý program nájdete na webe SlovnaftCup.sk.

Zaujímavých dvojíc bude neúrekom. Ako obyčajne, vaše postrehy a fotografie zbierame v schránke na Facebooku a na adrese bohumil@takurcitee.sk. a veríme, že ich poriadne prevetrá Telovýchovný vedúci, ako je uňho zvykom. Dávno nespravil nejaký zaujímavý podcast napríklad. Hm. Hm.

Rozhodli sme sa v novom ročníku sprostredkovať aj skutočný príbeh futbalistu, ktorý už so svojim obecným tímom v súťaži účinkoval a chystá sa na ňu  aj teraz. O skúsenosti a dojmy z ihrísk sa s nami podelil Michal Hrenák, stredopoliar majstra 3. ligy Západoslovenského futbalového zväzu, TJ KOVO Beluša.

belušskom zisku titulu sme už písali. Nakoniec žiaľbohu a možno aj chvalabohu, že žiaľbohu sa rozhodla neuchádzať o 2. najvyššiu súťaž.

Na počiatku bol futbal

S futbalom som začal ako deväťročný v Považskej Bystrici. Postupne som prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami a v roku 2009, keď som dovŕšil 18 rokov, som začal nastupovať za A mužstvo. V tom čase hrala Považská Bystrica 4. ligu a mužstvo malo postupové ambície.

V sezónach 2010/11 a 2011/12 nám postup tesne ušiel. V ďalšej sme po jesennej časti viedli tabuľku. Mali sme výborný tím a boli sme presvedčení, že postúpime. Nečakane však prišli nezhody medzi mestom a hlavným sponzorom, čo znamenalo koniec futbalu v Považskej Bystrici.

Následne moje kroky viedli do neďalekého klubu FO Kinex Bytča, ktorý v tom čase hral tiež 4. ligu, ale v regióne Stredného Slovenska. V Bytči som hral jeden a pol roka. Potom prišla príležitosť ísť do zahraničia, konkrétne do Škótska, kde som odohral dve sezóny. Po návrate na Slovensko v roku 2016 som začal hrávať v Beluši.

Život treťoligistu

Väčšina treťoligových futbalistov hráva popri práci a rovnako to je aj v mojom prípade. Keď k tomu pribudnú ďalšie povinnosti a aktivity, zladiť ich s futbalom je časovo veľmi náročné. O tom som sa presvedčil najmä v poslednej sezóne, keď som popri práci a futbale venoval veľa času študijným povinnostiam, dokončoval som posledný ročník vysokej školy.

Môj bežný deň teda vyzeral väčšinou tak, že som sa ráno pred prácou snažil stihnúť posilňovnu, po práci tréning a po príchode z tréningu som trávil čas učením a písaním diplomovej práce. O časovej náročnosti by vedeli rozprávať aj ostatní spoluhráči. Najmä tí, ktorí pracujú na zmeny alebo sa starajú o rodinu, čo je v kombinácii s futbalom na treťoligovej úrovni ešte náročnejšie.

Z ligy do pohára

Dosahovanie dobrých výsledkov je vždy podmienené obetami, čo platí nie len vo futbale. V minulej sezóne obete priniesli ovocie a verím, že tomu bude aj v tej nadchádzajúcej. Radi by sme sa napríklad výraznejšie presadili v Slovnaft Cup-e, kde sme v minulých ročníkoch mali na dosah dobré výsledky s tímami z najvyššej súťaže.

V ostatných troch ročníkoch sme dvakrát narazili na Dunajskú Stredu a raz na Zlaté Moravce. Práve v tom spočíva prestíž tejto súťaže. Aj mužstvá z nižších súťaží si môžu zmerať sily s najlepšími hráčmi Fortuna Ligy, na čo sa vedia špeciálne pripraviť a motivovať.

V Slovnaft Cup-e som som viackrát hral zápasy proti veľmi silným tímom a snáď okrem minulého ročníka, kedy sme prehrali s DAC 1:4, sme mali vždy až do posledných minút na dosah prekvapenie na úkor favorita.

Čo nás čaká, neminie

Tento rok úvod sezóny, ako ani prvé kolo Slovnaft Cup-u s najväčšou pravdepodobnosťou nestihnem. Dôvodom je zranenie kolena. To som si odniesol ešte z predposledného zápasu minulej sezóny s Malženicami. Vďaka nemu som nemohol nastúpiť ani v júni v Nemecku na Regions Cup-e – amatérskych majstrovstvách Európy vo futbale, kam som z pozície kapitána výberu ZSFZ kvalifikoval pred rokom náš tím.

Verím však, že sa s Belušou dostaneme cez prvé kolá Slovnaft Cup-u, opäť nám vyžrebujú prestížneho súpera z najvyššej ligy a dotiahneme to čo najďalej. V prvom kole cestujeme do Brvnišťa. V prípade víťazstva nás čaká lepší z dvojice Pruské-Domaniža a v treťom kole by to s najväčšou pravdepodobnosťou bola Dubnica.

S ňou by to, napriek tomu, že nejde o prvoligistu, bol zápas so špecifickým nábojom, pretože mnoho Dubničanov, ktorí sa nedostali do kádra Strojárov, hrá za Belušu a popritom by išlo o regionálne derby dvoch kvalitných súperov.

A vo štvrtom kole už to snáď vyjde aspoň na nejakú Senicu 😊.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera