Utorok, 23. apríl 2024

Prvá (Bundes)liga, ktorá poráža Koronu

Foto SITA/AP

Nemci to stále vedia. Reštart súťaže im závideli mnohé futbalové zväzy. Že sa im podarí ligu napriek nútenej prestávke bez výraznejších komplikácií dohrať, v to dúfala väčšina z nás. Stihli to. Síce bez divákov, no podľa plánu – ešte v júni. S nemeckou precíznosťou.

Záverečná sobota

V poslednom hracom dni ešte išlo niektorým mužstvám o veľa. Rozdávali sa európske miestenky, ako aj karty o priame nezostúpenie do druhej ligy.

Suverénny majster z Mníchova už síce body nepotreboval, aj tak zdolal Wolfsburg vysoko 4:0 na jeho vlastnej pôde, čím ho odsunul na siedmu priečku. Rovnako dopadal aj zápas Hoffenheimu s Dortmundom. Čierno-žltým takisto o nič nešlo, no utŕžili štvorgólovú hanbu a práve Hoffenheim bol tímom, ktorý preskočil Wolfsburg na šiestom mieste.

Lipsko takmer prišlo o tretie miesto. Tesným víťazstvom z 80. minúty si ale svoju pozíciu ustrážilo a nenechalo si ju vyfúknuť Gladbachom. Tomu, ako aj Leverkusenu, boli tesné víťazstvá na dve veci. V tabuľke si už nepolepšili.

Na opačnom konci tabuľky sa Brémy nadýchli do nečakaného finišu a víťazstvom 6:1 preskočili Fortunu a zahrajú si baráž o zotrvanie v Bundeslige proti Heidenheimu. O tom, že vypadáva Paderborn, si lastovičky čvirikali už pomerne dlho. Do ligy sa vracia Stuttgart a aj prekvapujúci majster druhej najvyššej, Bielefeld.

Najlepším strelcom je s 34 zárezmi Lewandowski. V trháku s ním sa neudržal (už bývalý) útočník Lipska Werner, ktorý nastrieľal 28 gólov. Na treťom mieste je Sancho, ktorý neoperoval na pozícii typického hroťáka a podarilo sa mu vsietiť len polovicu z toho, čo poľskému lídrovi.

Fantasy Bundesliga

Ak si ešte spomínate, na začiatku sezóny sme na oficiálnej stránke Bundesligy rozbehli Fantasy súťaž. Našej Tak Urcitee ligy sa zúčastnilo 59 hráčov. Ja osobne som obsadil 20. miesto s 3189 bodmi.

Prvé tri priečky sú ale oveľa zaujímavejšie. Bronzová medaila patrí tímu Die Torjäger des Südens, ktorý získal 4395 bodov. Na druhom mieste sa umiestnili Pajdaví so 4799 bodmi. Víťazom našej prvej nemeckej fantasy ligy sa stal Redmunich, ktorý uzavrel sezónu s 5115 bodmi.

Poprosíme manažéra tímu Redmunich, aby kontaktoval nášho Telovýchovného Vedúceho na bohumil@takurcitee.sk, alebo skrz Messenger nášho facebookového profilu Tak Určitee, aby ste sa dohodli na odovzdaní sľúbenej vecnej ceny.

Koniec koncov

Niektoré ligy zatĺkli klinec predčasne a rozhodli sa po pandémii nepokračovať. Niektoré začali len nedávno a majú ešte hustý náklad anglických týždňov pred sebou. O tom, čo spravili v našich zemepisných šírkach, sa baviť zmysel nemá.

Nemci sa napriek všeobecnej negatívnej nálade rozhodli pre reštart ako jedni z prvých. Čo sa veľkosti krajiny a dôležitosti súťaže týka, tak suverénne prví.

Spočiatku hra bez divákov po vynútenej pauze nedávala zmysel. Zvykli sme si však veľmi rýchlo. Rovnako rýchlo sa Bundesliga aj skončila. Mužstvá môžu poslať svojich hráčov na dovolenky. Aspoň tie, ktoré nie sú na čakačke pre Európsku ligu, či Ligu Majstrov. Aspoň na takú, kde nemusia byť úplne odrezaní od zvyšku sveta.

Futbal sme potrebovali. Síce sa z neho nenajeme, ani nenaplníme pľúca kyslíkom, no človek potrebuje aj spoločenský rozmer. Práve ním sa líši od zvieraťa. Bolo dobré sa po troch mesiacoch cítiť opäť začlenený do spoločnosti. Síce len na gauči s jedným-dvoma kamarátmi, no predsa.

Bundesliga v prvom kole zvíťazila nad Koronou. Do ďalšieho kola už snáď ponížený vírus nenastúpi.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera