Štvrtok, 25. júl 2024

Prvé ligové Buľvy po korone: Ako to bolo v Dunajskej Strede

Gabriel Vass Gabriel Vass 02.07.2020
SITA/Martin Havran

Odbitím polnoci 1. júla sa brány slovenských štadiónov mohli otvoriť na „pol vráta“. Vedenie Dunajskej Stredy po dohode s Bratislavčanmi presunulo zápas nadstavby o pár dní, hoci pôvodne sa malo hrať už v nedeľu. Ľudia sú ľudia.

DAC – Slovan 1:3

Vzhľadom na postavenie v tabuľke víťazovi súťaže nešlo už o nič. Zato DAC ešte poškuľoval po striebornej priečke. Ak by vyhral, dotiahol by sa na rozdiel jedného bodu od Žiliny. A práve v ďalšom kole zavíta Žilina do MOL Arény. Motiváciu mali najmä žlto-modrí.

A futbal to bol naozaj atraktívny. Hráči videli po dlhom čase zaplnené hľadisko a na ich nasadení to bolo poznať. Skóre otváral v 17. minúte Kalmár, po hlavičke z rohového kopu. Slovan však zásluhou Medveďa už o pár minút vyrovnal. Hralo sa hore-dolu ale celú šou si pre seba ukradli obaja brankári.

Jedlička s Greifom predvádzali nádherné predstavenie. Poradili si s nájazdami, strelami z blízka aj s ďalekonosnými pokusmi. Patovú situáciu vyriešil až Moha v 82. minúte. Domáci sa snažili do poslednej chvíle zápas vyrovnať, ale v nadstavenom čase, keď hral DAC vabank, išli traja belasí sami na Jedličku. Moha zvýšil na 1:3 a Slovan bral všetky body zo Žitného ostrova.

Hygienická situácia

Toľko k futbalu. Ľudí však nemenej zaujíma hygienická situácia. V médiách sa ráno po zápase objavili články nie úplne reflektujúce realitu z MOL Arény. Klinec tomu dala poobedná plačovka pána premiéra. Ako to teda vyzeralo na mieste?

V prvom rade fakty. Vstup na štadión malo zabezpečený asi päť tisíc permanentkárov. S tým, že nemajú nárok na svoje miesta, ale musia rešpektovať pokyny usporiadateľov. V platnosti zostávalo rozdelenie tribún. Čiže permanentkár zo sektoru C2 si mohol sadnúť len na tribúnu C. Hostia dostali k dispozícii približne 350 vstupeniek, z čoho využili asi 120. Zvyšné lístky (700 až 1 200) išlo do voľného predaja. Tieto vstupenky boli na konkrétne sedadlo.

Zaujímavé bolo, že už vyše hodinu pred zápasom bol štadión slušne zaplnený. Každý permanentkár si chcel uchmatnúť atraktívne miesto na tribúne. Fanúšikovia sa zgrupovali pod tribúnami a usporiadateľská služba otvárala postupne ďalšie a ďalšie sektory. Toto išlo veľmi rýchlo. Dôraz sa dával na šachovnicové sedenie, ktoré bolo v drvivej väčšine prípadov dodržané. Spolu sedeli len rodinní príslušníci, prípadne trojice, maximálne štvorice, ktoré prišli spolu. Ináč bolo každé druhé sedadlo naozaj voľné.

Horšie to bolo v sektore hostí. Pred zápasom bola vyše stovka belasých roztrúsená po celom svojom sektore, ale akonáhle začal zápas, všetci sa zgrupili do jedného klbka a tak fandili až do konca.

Nadštandardná organizácia

Ako účastník podujatia môžem povedať, že organizácia zápasu bola nadštandardná. Veľké množstvo usporiadateľov usmerňovala divákov, v priestoroch štadióna boli k dispozícii dezinfekčné prostriedky. Boli však aj negatíva.

Najväčší počet permanentkárov je na pozdĺžnej tribúne C. Nerozumiem, prečo bol posledný sektor C5 úplne uzavretý. Keby bol otvorený, rozostupy medzi fanúšikmi mohli byť väčšie. Dôvodom môže byť aj susediaci hosťovský sektor.

Ako ďalšie negatívum som vnímal to, že len veľmi málo fanúšikov malo rúška. Nikde nebolo prikázané ich nosiť. Bolo to však odporúčané a na svetelnej tabuli aj dvakrát prehraté na inštruktážnom videu.

Na záver zopakujem, že futbal bol veľmi dobre zorganizovaný a nestalo sa nič, čo by bolo v príkrom rozpore s pokynmi hlavného hygenika SR. Vyhral futbal a o zdravie fanúšikov bolo postarané na vysokej úrovni

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera