fbpx
sobota, 27. februára 2021
Aumabeyang z Arsenalu Londýn oslavuje gól
SITA/Catherine Ivill/Pool via AP
FutbalPremier league

Prvý polčas Fantasy Premier league. Kto potešil a nad kým majitelia zlomili palicu?

Prvá polovica Premier League sezóny 2020/21 je takmer za nami, ostáva už len dohrať niekoľko odložených zápasov. Pre mnohých FPL manažérov bolo prvých 19 kôl ako jazda na horskej dráhe.

Fantasy Premier League si pre nás pripravila plno emócii, prekvapení, ale aj sklamaní, z ktorých sa môžeme v druhom polčase poučiť. Poďme sa spätne pozrieť na to, ako sa prvá polovica sezóny FPL vyvíjala.

Najproduktívnejší hráči

Silné výkony útočného dua Tottenhamu

Najproduktívnejším hráčom po 19 kolách sa stal Harry Kane. V 18 zápasoch (Spurs má pred sebou ešte jednu dohrávku) nazbieral dych berúcich 142 bodov – čo v priemere predstavuje 7,89 bodu na zápas. Ak bude Kane v tomto trende pokračovať, nahrá v sezóne presne 300 bodov.

Doteraz najvyšší počet bodov, ktorý nejaký hráč v FPL dosiahol, je Salahových 303 bodov zo sezóny 2017/18. Vidíme teda, že nahrať 300 bodov je možné. Dokáže to však aj Harry Kane? Salah mal tú výhodu, že bol klasifikovaný ako záložník, takže získaval o bod viac za každý gól a o ďalší bod viac za každé čisté konto Liverpoolu. Harry Kane tak bude musieť byť o niečo produktívnejší (v asistenciách a góloch), aby métu 300 bodov dosiahol.

Doteraz sa Harrymu Kaneovi podarilo nahrať najviac 224 bodov v sezóne 2016/17. A priemer jeho celkových bodov v posledných 6 sezónach bol 193.5. To je výrazne pod číslami, ku ktorým má namierené túto sezónu. Možné je však všetko. Napriek tomu by FPL manažéri, ktorí majú anglického útočníka vo svojom tíme, mali byť s týmto faktom oboznámení a mali by pozorne sledovať jeho formu, nakoľko sa môže ukázať ako neudržateľná.

Za výrazným zlepšením Harryho Kanea oproti minulým sezónam stojí hlavne zvýšený počet asistencii na jeho konte. Túto sezónu ich už má 12, zatiaľ čo doteraz bolo jeho maximom sedem. Až deväť bolo prihrávkami na gól Son Heung Mina, ktorý je momentálne so 139 bodmi tretím najproduktívnejším hráčom v FPL.

Podobne ako Kane, aj Son pri súčasnom trende 7,72 bodov za zápas mieri blízko k 300 bodovej hranici v rámci celej sezóny (konkrétne k 293 bodom). Jeho doterajšie sezónne maximum je 178 bodov zo sezóny 2017/18 a jeho sezónny priemer v posledných 4 ročníkoch je 170 bodov. Preto aj v prípade Sona platí podobný záver ako v prípade Kanea, a to, že jeho forma tiež nemusí byť udržateľná. Ako by však povedal Nelson Mandela: „Všetko sa zdá nemožné, až pokiaľ sa to nestane“.

Stálice Salah a Fernandes

Medzi štyrmi najproduktívnejšími hráčmi sa umiestnili aj Bruno Fernandes so 140 bodmi a Mohamed Salah so 128 bodmi. Na rozdiel od KaneaSona, Fernandes aj Salah pokračujú v tejto sezóne vo výkonoch, na ktoré sme boli v minulých ročníkoch zvyknutí (v prípade Portugalčana len v predchádzajúcom ročníku).

To, že sa nachádzajú medzi najproduktívnejšími hráčmi, nie je prekvapením, nakoľko ich výkony odpovedajú štandardom, na ktoré sme u nich zvyknutí.   

Hodnota v zálohe

Až traja zo štyroch najproduktívnejších hráčov prvej polovice sezóny sú záložníci. To nám ukazuje, aká veľká hodnota je v zálohe FPL tímov.

Počas prvých 19 kôl desiati najproduktívnejší záložníci v FPL nahrali v priemere 104,2 bodu, zatiaľ čo desiati najproduktívnejší útočníci nahrali v priemere len 90,4 bodu. Analogicky, desiati najproduktívnejší obrancovia nahrali v priemere 78 bodov a brankári 76,7. To naznačuje, že formácie so štyrmi alebo až piatimi záložníkmi môžu ponúkať väčší bodový potenciál, než ostatné formácie.  

Samozrejme, pri porovnávaní takýchto štatistík treba brať do úvahy aj cenu hráčov. Priemerná cena 10 najproduktívnejších záložníkov je 9,9 milióna. Obdobne, priemerná cena desiatich najproduktívnejších útočníkov je len 8,1 milióna, obrancov 5,5 milióna a brankárov 5,2 milióna. Takže s extra bodmi v prípade záložníkov prichádza aj zvýšená cena. Nič to však nemení na fakte, že počas prvej polovice sezóny sa najviac bodov dalo získať v zálohe.

Toto môže dobrý východiskový bod nielen ohľadom formácie, ale aj ohľadom voľby kapitána v druhej polovici sezóny. Keďže väčšina bodov sa nachádza v zálohe, môžeme za kapitána častejšie voliť niektorého z najproduktívnejších záložníkov a v dlhodobom horizonte tak očakávať viac získaných bodov.

Sklamania

Neboli to však len excelentné výkony útočného dua Spurs, či Fernandesa alebo Salaha, čo nám počas prvej polovice sezóny prinieslo mnoho emócii. Boli sme tiež svedkami mnohých sklamaní a kolísavých výkonov.

Jedným z najväčších sklamaní je zatiaľ Pierre Emerick Aubameyang. Útočník Arsenalu nahral v prvej polovici sezóny len 71 bodov za 5 gólov a 1 asistenciu. Na začiatku sezóny ho malo vo svojom tíme viac než 2,8 miliónov FPL manažérov. Počas prvých 19 kôl ho predalo 81 % z nich a Aubameyangova cena poklesla až o 0,7 milióna libier. 

Ďalším hráčom, s ktorým FPL manažéri stratili trpezlivosť, je Trent Alexander Arnold. Po jeho úžasnej sezóne 2019/20 kládli na neho mnohí FPL manažéri vysoké, a možno až nerealistické očakávania. Po prvej polovici súťaže to zatiaľ vyzerá tak, že 210 bodov, ktoré TAA nahral v minulej sezóne, bolo zo štatistického uhlu pohľadu skôr extrémnym pozorovaním, a nie udržateľným číslom, ktoré by sme od neho mali očakávať aj v budúcnosti.

Podobne sklamal aj Sadio Mané. Na začiatku sezóny bola jeho cena rovnaká, ako cena jeho spoluhráča Mohameda Salaha (12 miliónov libier). To bolo náznakom toho, že by sme od nich mali očakávať podobné výkony a podobný počet bodov, ako tomu, koniec koncov, bolo aj v predchádzajúcich sezónach. Zatiaľ sa tak nestalo, Mané za Salahom zaostával, a cenovo je momentálne medzi nimi rozdiel už 0,6 milióna libier.

Na jednej strane sklamania, na druhej strane možno príležitosti. Máloktorý hráč si dokáže udržať skvelú formu počas celej sezóny. A tak, ako sme boli svedkami úžasných 19 kôl v podaní Harryho Kanea či Son Heung Mina, situácia sa v druhej polovici sezóny môže pokojne otočiť. Najviac bodov budú možno získavať práve hráči, ktorí nás doteraz sklamali.

Kolísavé výkony

Rovnako sme počas prvej polovice sezóny videli aj množstvo kolísavých výkonov. Napríklad Dominic Calvert-Lewin nahral až 74 % všetkých svojich bodov počas prvých deviatich kôl, Wilfried Zaha 78 % svojich všetkých bodov v prvých 11, a Callum Wilson nahral 74 % svojich všetkých bodov v prvých desiatich kolách.

To ukazuje, že je dôležité nielen mať vo svojom tíme tých správnych hráčov, ale aj mať ich vo svojom tíme v správny čas, nakoľko (hlavne v prípade lacnejších a menej spoľahlivých hráčov) ich forma výrazne kolíše.

Pár myšlienok na záver

Fantasy Premier League je súťaž, ktorá je vo svojej podstate aj optimalizačnou úlohou, ktorej riešiteľ sa s obmedzeným rozpočtom snaží maximalizovať počet získaných bodov. Dáta a informácie, ktoré máme k dispozícii, nám s riešením pomáhajú. Po prvej polovici FPL sezóny máme k dispozícii dostatočné množstvo údajov na to, aby sme svoju stratégiu do druhej časti vedeli lepšie prispôsobiť.

Veľa šťastia v nasledujúcom 20. kole FPL a v celej druhej polovici sezóny.

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra, a.s.. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.