Sobota, 29. jún 2024

Rangers a Celtic v Premier league? Lepší nápad ako Super liga, no možno v tom je politika

FOTO TASR/AP

Aj napriek fiasku s Európskou superligou sa niektoré tímy Premier League naďalej pokúšajú o reformu. Najnovším nápadom je obohatiť ligu o dvojicu tímov z Glasgowa- Rangers a Celtic.

Na juh od Hadriánovho valu

Podľa denníku The Sun sa oba škótske celky chcú pripojiť do najvyššej anglickej futbalovej súťaže. Kvalite už tak kvalitnej ligy by to určite pomohlo, obidve mužstvá by museli prijať fakt, že nebudú dominovať a mohol by im hroziť zostup.

V tejto sezóne titul v škótskej lige získali po dlhých desiatich rokoch futbalisti Glasgow Rangers.

Posledný klub, ktorý vyhral škótsku ligu mimo Celtic a Rangers, je Aberdeen. Stalo sa tak v sezóne 1984/1985. Od tej doby sa na čele striedajú glasgowské veľkokluby.

Reforma Premier league

Výkonný riaditeľ Premier League Richard Masters súhlasil so strategickým plánom budúcnosti ligy. Chce sa zamerať na štruktúru, kalendár, správu a finančnú udržateľnosť. Jedným z najambicióznejších návrhov je pridanie glasgowských veľkoklubov do Premier League.

Na rozdiel od chaosu v Európskej superlige, ktorý bol celosvetovo odsúdený, by tento nápad schválila aj UEFA, FIFA a britská vláda.

Bez ohľadu, či sa tak stane alebo nie, cítime, že zmena musí nastať. Rozšírenie ligy o Celtic a Rangers by dávalo zmysel pre všetky strany,“ citoval denník The Sun jedného z klubov veľkej šestky.

Playoff alebo menej mužstiev?

Ďalšou odvážnou myšlienkou je ukončenie sezóny formou play off pre najlepšie štyri mužstvá, podobne ako je tomu napríklad v rugby.

Okrem iného, stále rezonujú tlaky znížiť počet účastníkov na osemnásť, a ktorými sa počítalo pred troma dekádami pri založení prestížnej súťaže. Výročie tridsať rokov oslávi Premier League v roku 2022. Sezóna 1992/1993 bola premiérová, hralo v nej 22 tímov a titul získal Manchester United.

Nikdy sme nepochybovali, že 18 klubov je cesta vpred. Je to niečo, po čom UEFA, FIFA a Európska klubová asociácia už dávno volá,“ dodal ďalší z vplyvných majiteľov.  

Podpora od FIFA

Škótsko-britská liga by mohla mať globálnu podporu. Prezident FIFA Gianni Infantino už dávnejšie požehnal cezhraničným ligám pri návrhoch spojenia medzi Holandskom a Belgickom alebo Mexikom a americkou MLS.

Ak chceme, aby tímy hrali na najvyššej úrovni po celom svete, musíme mať nové nápady. Som si istý, že v tejto súvislosti budú prijaté najlepšie rozhodnutia, ale akékoľvek fúzie musia byť vykonané v súlade s pravidlami,“ uviedol prezident.

Politický podtón

Premiér Boris Johnson vyjadril odmietavý postoj k založeniu Európskej superligy. Začlenenie Rangers a Celticu do cezhraničnej britskej ligy vníma ako jeden z potenciálnych faktorov v boji proti nezávislosti Škótska. Doteraz posledné referendum o nezávislosť v roku 2014 skončilo v pomere 55 ku 45 %. Ďalšie pravdepodobne čaká Škótov po parlamentných voľbách v máji tohto roku.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera