Utorok, 19. marec 2024

Reči, že Slovan môže hrať ako Slavia, sú scestné

SITA

Môže Slovan dosahovať v Európe také výsledky ako Slavia Praha? Vraj keby bol trénerom Jirka Trpišovský, zázrak by dokázal zopakovať aj s ním. Odpoveď je však: nie, Slovan nemôže dlhodobo napodobniť Slaviu, a ani Jindro by to nedokázal.

Ako Slavia?

Pražská Slavia má štvornásobný rozpočet a tomu zodpovedajúco väčší, či aspoň kvalitnejší tímový staff. Rozdiel je najmä v analytickom a skautskom oddelení, vďaka ktorému pôsobia v Slavií práve takí hráči, akých trénerský tím potrebuje. Stanciu bol najlepší hráč českej ligy no hral u najväčšieho konkurenta? Kúpime ho, páči sa štyri milióny Eur..

No a potom je tu kvalita našej ligy.

Často počúvame, že síce futbalový Slovan je na domácej scéne úspešný, na európskej platí opak. A vraj robí len hanbu. Aký je rozdiel medzi Slovanom a zmrzlinou? Zmrzlina vydrží v pohári dlhšie.

Ako je to naozaj? Naozaj je Slovan na európskej scéne taký podpriemerný? A ako sú na tom jeho slovenskí konkurenti?

Kto mal postúpiť?

Pozreli sme na výkony a najmä výsledky slovenských mančaftov v tomto tisícročí (od sezóny 2000/01). Rozdelili sme ich súperov na tých, s ktorými mali postúpiť a s ktorými mail vypadnúť. Na futbale je krásne, že teoreticky každý môže vyhrať s každým, ale v dvojzápase by sa predsa len mala kvalita prejaviť.

Rozhodujúcimi faktormi boli približný rozpočet klubu  a najmä vtedajšie postavenie klubu (ligy) v rámci klubového rebríčka UEFA. Rebríček koeficientov klubov, ktorý sa používa pri nasadzovaní klubov (nasadený/nenasadený tím), je zostavovaný podľa európskych výsledkov v tzv. päťročnici a niekedy pri slabších/neskúsených kluboch závisí aj od národného koeficientu (kvality ligy).

Príkladom je súperenie dvoch Slovanov v pohári UEFA v roku 2001. V zápase rozpočtovo porovnateľných klubov bol favoritom český FC Liberec (148. miesto) oproti vtedy relatívne neskúsenému bratislavskému Slovanu (215. miesto). Podľa očakávania FC Slovan Liberec tesne postúpil po výsledkoch 2:0 a 0:1 (Robo Vittek).

Štyri prekvapenia, štyri blamáže

V tabuľkách sú len zápasy vo vyraďovacej časti. Skontumovaný zápas s Klaksvikom sa nepočítal.

Slovan Bratislava PostúpilVypadol
Mal Postúpiť18144
Mal Vypadnúť15411

Nečakane aj hanebne Slovan vypadol s Jelgavou, Lyngby, SutjeskaKuupiio. Ale aj štyrikrát prekvapil – CZ Belehrad, AS Rím, Sheriff TiraspoľPAOK. Poriadna hanba to naozaj bola s lotyšskou Jelgavou aj s Lyngby po dvoch prehrách. I keď pozor, Lyngby mal lepší koeficient, ale Slovan o niečo vyšší rozpočet. Tu skôr išlo o spôsob akým vypadol. Treba však povedať, že pri posledných dvoch blamážach mal Slovan výraznú smolu, súperi vyrovnávali v posledných sekundách (Sutjeska  dokonca v oboch zápasoch) a viac šťastia mali aj v pokutových kopoch. Nikto asi neverí, že by slovanisti vypadli (čerstvo poučení súpera už nepodceniť ako Sutjesku) aj s Kuupiom, ak by sa hralo na dva zápasy.

Štrnásťkrát Slovan proti slabším súperom postúpil tak ako mal, a dá sa povedať že vždy bez problémov. Ale aj 11-krát celkom jednoznačne nepostúpil, akurát s VfB Stuttgart mal smolu, keď ho o postup pripravil červenou kartou Breznaník, ale aj ruský rozhodca Nikolajev.

Celkovo sa pri pohľade na vystúpenia belasých dá sa skôr hovoriť o priemerných výsledkoch, ako o podpriemerných. Jednoducho na viac v daný moment nemal a posledné dva razy mal aj smolu.

Do tretice snáď všetko dobré. Buďme optimisti, to že Slovan vypadne opäť v prvom predkole, nie je už ani štatisticky možné.

Spartak nad očakávania

Bílí andelé len nedávno zaznamenali (jediný) veľký úspech, keď vyradili Legiu Varšava, takmer aj CZ BelehradOlimpiu Ľjublana. Zozbierali aj najviac bodov do rebríčka. Dá sa povedať že Spartaku sa celkom darilo. Ale čo hovoria čísla?

FC Spartak Trnava PostúpilVypadol
Mal Postúpiť18144
Mal Vypadnúť826

Nad Olimpiou však spartakovci mali vyhrať, boli o sto miest v rebríčku vyššie. Prekvapili najmä s Legiou Varšava a v roku 2011 po penaltách aj s Levski Sofia. Sklamanie zavládlo po vypadnutí s FK Sarajevo (2009) a naposledy s Lokomotiv Plovdiv. Ale ani v jednom prípade sa nedalo hovoriť o hanbe. Spartakovci ju zažili v roku 2006 keď vypadli s azerbajdžanským Karvanom Jevlach, ale aj v roku 2008 po vypadnutí s WIT Georgia Tbilisi. Trnavčania prekvapia papierovo silnejšieho protivníka v priemere len raz zo štyroch pokusov (25 % úspešnosť), v tomto smere je Slovan o máličko lepší s 26,6%.

Treba aj pripomenúť, že Trnava de facto v dvojzápase porazila aj RSC Anderlecht, a to sa v skupinovej fáze ešte nikdy Slovanu nepodarilo.

Šošoni po Európe na koni

MŠK Žilina odohrala v posledných 20-tich rokoch v európskych súťažiach až 67 zápasov s bilanciou  27 výhier – 14 remíz – 26 prehier. A to rátame aj náklady v Lige Majstrov. Iba vyraďovacia fáza vyzerá takto:

MŠK Žilina PostúpilaVypadla
Mala Postúpiť15114
Mala Vypadnúť1459

Žilina prekvapila v roku 2003 Maccabi Tel Aviv, potom FC Liberec aj Levski Sofia (2008), najviac však Spartu Praha po dvoch víťazstvách (2010 – postup do LM) a naposledy Vorsklu Poltava. Trápila sa v rokoch 2011-2013 keď nemala, ale vypadla s islandským Reykjavikom, izraelským Kiryat Shmona, s HNK Rijeka a naposledy zbytočne s New Saints, s ktorým Slovan pred pár rokmi dvakrát vyhral. Ale tiež si myslím že, ak by sa hralo na dva zápasy dokázali by mladíci postúpiť. Reykjavik a waleský New Saints sa však dajú považovať za menšie blamáže.

So silnejšími protivníkmi majú žltozelení najlepšie výsledky – až 35,7 % úspešnosť, čo znamená že najmenej v každom treťom vyraďovacom zápase s kvalitným súperom dokážu postúpiť.

Pri Žiline treba ešte spomenúť víťazstvo v Pohári UEFA v roku 2008, keď zdolali v čudnom formáte 5-člennej skupiny Aston Villu 2:1 na ich pôde.

Podčiarknuté zrátané

Asi máme od našich fortunaligových klubov prílišné nerealistické očakávania. Žilina v európskych pohároch dosahuje nadpriemerne dobré výsledky, Slovan s Trnavou priemerné.

Na výsledky Slovana máme oprávnene aj oveľa vyššie očakávania.

Fortuna liga na dne v rebríčku líg UEFA

Aktuálne je naša liga v rebríčku UEFA na základe výsledkov v európskych súťažiach na 32. mieste a možno povedať, že hlbšie sa klesnúť nedá. Jedine že by boli úspešnejšie už aj mužstvá z Litvy, Luxemburska, Bosny alebo Macedónska.

Nemáme špičkový klub s naozaj bohatým majiteľom (Kairat, Ludogorec, Astana, Kluž…) ktorý by ťahal koeficient. Druhým dôvodom je malý počet kvalitných zápasov v domácej súťaži, kde sa ide na krv. Slovenská liga je síce atraktívna, technická, padá dostatok gólov, hrajú mladí draví hráči, ale nepripraví najlepšie mužstvá poriadne na európske poháre.

Nič proti sympatickému Tatranu z Liptovského Mikuláša, ale do Fortuna ligy prichádza ďalšia takpovediac dedina s poloamatérmi a bez štadióna. A odchádza ďalšia bašta slovenského futbalu s pekným vynoveným štadiónom, kde sa vždy rodili aj snáď budú liahnuť slovenské talenty.

Košice, Prešov, Banská Bystrica… vráťte sa! Potrebujeme vás aj pre úspech na medzinárodnej scéne.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera