Štvrtok, 23. máj 2024

Rekordný majster, alebo panic? Hra o trón ide do finále

Former Skyblue Former Skyblue 31.03.2023
FOTO TASR - Jaroslav Novák

Už dávno nemala najvyššia slovenská súťaž taký náboj vo finiši ako v tejto sezóne. Slovan po štyroch tituloch v rade sa osem kôl pred koncom pozerá so štvorbodovým odstupom na chrbát DAC. Zvládne dokonalý obrat alebo prepustí historicky prvý titul klubu zo Žitného ostrova?

Ešte pred štartom jarnej časti sa po Bratislave začala šíriť fáma: mecenáš DAC Oszkár Világi oslavuje v tomto roku 60ku a dostane darček v podobe vysnívaného titulu. Hoci sú známe nadštandardné vzťahy oboch majiteľov, a mnohým sa vybavia preťahovačky tigrov s anjelmi x rokov dozadu či bicykel vrhnutý do petržalského ihriska, predsa len ostaňme pevnými nohami na zemi. Prísť do kabíny a povedať: „Chlapci, nechajte im to!“ je skôr level argentínsko – mexická telenovela…

Najdôležitejším lakmusom zostáva zotrvanie Vladimíra Weissa na lavičke aj po vypadnutí z Európy. Predstava, že by tento maximalista robil niekomu roztlieskavača pri jeho životnom úspechu, je skôr úsmevná. O titul sa bojovať BUDE. Tvrdo. Či aj fér, je otázne. Pachuť zo záveru zápasu Dukla Banská Bystrica – DAC je ešte stále veľmi čerstvá…

Takže, čo rozhodne?

Tréner – palec pre Slovan

Keďže finančná sila a zázemie klubov je približne rovnaké, môžeme porovnať na úvod post kormidelníka.

Emotívny Weiss

Vladimír Weiss je najúspešnejším slovenským trénerom v samostatnej histórii. A sledujúc životaschopnosť nášho futbalu či aktuálneho trénerského stavu, bude ním ešte veľmi dlho. On však nežije z minulosti. Po vyše polstoročí dotiahol Slovan do jarnej Európy, čo si v Bratislave pamätajú už len zaslúžilí dôchodcovia. Dovolím si tvrdenie – s každým iným lodivodom by belasí zamávali Európe na rozlúčku už v Batumi…

Mnohí mu vyčítajú neatraktívny futbal, nelogické nasadzovanie hráčov či striedania v 87. minúte. Ale on má stále výsledky a krikľúňov vzápätí umlčí. Keď sa už zdá, že jeho mužstvo je na kolenách, často prekvapí a nájde spôsob, ako sa postaviť. A hlavne – žiadny iný tréner by pri súčasnej majiteľskej konštelácii v Slovane nemal také postavenie ako on.

Jediné, čo ho ťahá dolu k remízke s dunajskostredským opositom, sú emócie. Tlačovky po nevydarených zápasov sú už dnes legendárne. A mnohých fanúšikov privádzajú do zúrivosti. Nie je celkom šťastným riešením vyhadzovať po každom nezdare hráčov a keď sa nič nezmení, vyznie to do stratena a navyše komicky. A už vôbec nie je žiadúce podávať krmivo bulvárnym hyenám, ktoré potom celý týždeň premieľajú každé jeho slovo ako klient stacionára chlebovú kôrku, keď mu pošlú do opravy zubnú protézu… A v neposlednom rade – špinavá bielizeň sa v každej slušnej rodine perie doma a nie na verejnosti.   

Racionálny Guľa

V porovnaní s ním racionálny Guľa vždy stojí za mužstvom a svojimi rozhodnutiami, čo pôsobí veľmi sympaticky. Aj on má však na Slovensku dva tábory. Jedni ho považujú za progresívneho trénera, ktorý vie pracovať s hráčmi, druhá časť za preceňovaného, s umelo vytvorenou gloriolou. Jediným meradlom sú teda výsledky. U nás má za sebou dobrú prácu v Trenčíne, titul v Žiline a teraz aj dobrú východiskovú pozíciu v Dunajskej. Posudzovať jeho pôsobenie v zahraničí je ťažké, keďže nevidíme do kuchýň klubov, v ktorých pôsobil. Plzeň bola v problémoch a na ďalšiu existenciu si musel požičať peniaze. Zachránilo ju až zázračné prekĺznutie do skupiny Ligy majstrov už pod jeho nástupcom Bílkom. A Wisla? Tá rovno padla do druhej ligy…   

V závere rozhodnú skúsenosti či schopnosť vytiahnuť z klobúka tajnú zbraň. A v tomto je Weiss grandmaster (Napadlo by vás poslať na MS proti mohutne finišujúcim Talianom do hry Kopúnka?) Takže trénerský palec pre Slovan je tu na mieste. 

Brankár – palec pre DAC  

Hoci Samuel Petráš nie je žiadny Courtois, nemá viditeľnú slabinu a jeho výkonnosť môže byť jazýčkom na váhach vo vzájomných dueloch oboch ašpirantov. Guľovi síce chvíľu trvalo, kým ho uprednostnil pred preferovaným mládežníckym reprezentantom z Maďarska Veszelinovom, ale radšej neskôr ako nikdy.

Naopak, o tomto poste v Slovane by sa už dal napísať román na pokračovanie. Od vlaňajšieho finále SP je jasné, že práve tu tlačí klub z Tehelného poľa päta najviac. Napriek viacerým menám, ktoré v lete padali, neprišiel nik a Adrián Chovan zostal klubovou jednotkou. V európskych súťažiach dostal viacero lacných gólov a fanúšikovia na tribúnach i pri obrazovkách tŕpli a zatvárali oči aj pri každej malej domov. Ako je možné, že toto videli všetci, len nie vedenie a realizačný tím? Že raz brutálne potopí Slovan, sa dalo predpokladať. Čo však nikto nečakal, že sa tak stane v tretej minúte nadstaveného času… Od Bazileja teda platí pozmenené príslovie: „Dovtedy sa chodí s Chovanom do pohárov, kým sa ucho na pohári neodtrhne“.

Pre dobro všetkých by sa už bývalý reprezentant U21 nemal nikdy v belasej bránke objaviť. Reči o „dobrom chlapcovi“ sú skôr sypaním soli do rán fanúšikov. Podobne to formulovali vo svojom stanovisku aj kluboví ultras, ktorí mu vyhlásili „maximálnu nedôveru“. Lenže, čo ak sa Trnovský zraní ako v lete v Banskej Bystrici? Weiss je v gólmanskej otázke roky viac než ortodoxný, takže hodenie mladého Hrdinu do arény v napätom závere asi neprichádza do úvahy…

Obrana – palec pre Slovan

Guľa s obranou dlho šachoval, ale zdá sa, že už našiel optimál. Dvojica panamských nabíjačov na jej krajoch je už síce minulosťou, ale našli sa iní. Výrazne povyrástol Pinto z Portugalska, oporným bodom sa stal Grék Risvanis. Aj napriek začervenaniu sa v prvom jarnom vzájomnom dueli. Zlepšil sa aj Kružliak, ktorého kiksy v nedávnej minulosti ťahali defenzívu DAC dolu.

Žlto – modrí však nemajú hráča kalibru Guram Kashia. Bolo že to posmeškov, akého dôchodcu to zasa slovanisti dotiahli… Ale gruzínskemu internacionálovi patrí za prehľad a istotu, s akými dlhodobo hrá posledného, veľký obdiv a absolutórium. A nie je vôbec náhoda, že mu tento post v 35 rokoch patrí aj v národnom tíme, kde v pondelok eliminoval po úspechu bažiacich Vikingov. Kraje obrany síce nie sú ideálne, ale Lovat sa veľmi zlepšil, na spoľahlivý štandard sa posunuli na svojich postoch Medvedev a de Marco, k dispozícii bude aj doliečený Pauschek.

Záloha – palec pre Slovan

Kvarteto Kucka – Weiss – Kankava – Chakvetadze je na naše pomery skvostné. Ak sú všetci zdraví a správne namotivovavní, nekompromisne prevalcujú v našej lige všetko. Zo strany súpera im môže konkurovať v tejto formácii iba Zsolt Kalmár, ale ten v posledných dueloch ohrieva lavičku (k tomu sa ešte dostaneme), priblížiť k nim sa môže opäť naštartovaný Káčer či stále príjemne prekvapujúci Ramadan.

Útok – palec pre DAC

Stačí jediné meno – Nikola Krstovič. Slovan nemá na hrote adekvátny ekvivalent čiernohorského snajpera. Ak by ho aj belasí dokázali ustrážiť, k dispozícii je ešte šikovný Szánthó či prerobený bek Blackman, autor gólu z februárového vzájomného duelu.

Na druhej strane, Abubakari je síce veľmi príjemným oživením našich trávnikov, ale stále je to nedobrúsený diamant, s ktorým treba ešte veľa pracovať. A Čavrič? Pokiaľ by nehral práve v Slovane, už dávno by bol z klubu preč. Lebo v predošlých sezónach, veľmi slušne povedané, nedával tomu všetko, na čo ho predurčujú jeho futbalové schopnosti. Keď si tipneme, že on mal byť jedným z tých, „ktorí tu už v lete nemali byť“ (ako povedal tréner Weiss po ukončení svojho time outu, keď sa rozhodoval, či pokračovať), tak Pani Náhoda tentokrát zahrala v prospech klubu. Na jeseň to už bol úplne iný Čavrič a stal sa jedným z ťahúňov. Hoci na jar mu to už tak nesype, je vidieť, že bojuje, na čo sme u neho neboli veľmi zvyknutí. Horšie je to s druhou voľbou. Barseghyan po zlomenine nohy je napriek repre pozvánke do Jerevanu stále len polovičný. A starú formu hľadá aj Green, ktorého možno pomôže nakopnúť gól z Podbrezovej.

Lavička – palec pre DAC      

Okrem brankárskeho postu je Achillovou pätou Slovana práve lavička. Pokiaľ sa zostava prestrieda a na ihrisko sa dostanú hráči druhého a tretieho sledu, fanúšik sa začína modliť k záverečnému hvizdu. Ten rozdiel medzi základnou zostavou a náhradníkmi je tak do očí bijúci, ako u máloktorého mužstva. A to sa ešte našťastie celkom slušne rozohral mladý Lichý, donedávna na hosťovačke v Ružomberku. Máločo bude potrebovať po sezóne tak prevetrať ako práve lavička belasých…

Naproti tomu DAC disponuje silou aj tu. Pred pár mesiacmi ešte nepredstaviteľné, že by sa zdravý Kalmár pozeral na zápas odtiaľto. Prečo, vie iba Guľa. Ale zatiaľ mu to vychádza. Nechcem si predstaviť čo sa bude diať na juhu, ak DAC prehrá a hráč, ktorý sa tu vypracoval na klubovú ikonu, nebude na trávniku z vôle trénera. Navyše, keď ho opäť neobišla pozvánka do maďarskej reprezentácie a v prvom z dvoch duelov proti Estónsku bol práve on architektom jediného gólu… V takmer každom inom klube by bol ozdobou aj rovnako prísediaci reprezentant Panamy Davis, ale i Veselovský či spomínaný Szánthó, ktorý proti Trnave trhal sieť.

Nálady a prognózy

DACu praje titul najmä juh krajiny. Slovanu sa naopak bez pričinenia podarilo k sebe nakloniť aj tých, ktorí ho inak nemajú radi. „DAC? Preboha, to radšej so škrípajúcimi zubami Slovan“, počuť z každej strany. A čo neprajníkom Dunajskej Stredy prekáža najviac? Okrem často znejúcich urážlivých protislovenských chorálov najmä maďarské vlajky v hľadisku…

V banku je ešte potenciálnych 24 bodov a v hre okrem titulu aj celkom slušne pozalievaný národný koeficient – tohtosezónnou európskou jazdou Slovana. Predstava, že by Slovan získal v priamych konfrontáciách všetkých 6 bodov, však nevyzerá reálne. Prvé dva pokusy vyšli na „plichtu“ a v tom druhom nezúročili ani vyše polčasovú prevahu o jedného muža. Ak aj zapnú belasí na najvyšší rýchlostný stupeň, bude to bodovo maximálne 4:1. A vtedy bude rozhodovať jediný bodík. Kto argumentuje tým, že DAC predsa všetkých súperov nezdolá, musí pamätať aj na rovnakú možnosť v prípade Slovana. Okrem hlavných sokov DACu a Trnavy mu nič nedarujú ani Žilina či Banská Bystrica. A najmä mladí šošoni zbierajú v tejto sezóne body na úkor Slovana ako marockí plantážnici rajčiny pre Kaufland. Toto všetko sú však len predpoklady – už po nedeli môže byť veľa vecí inak…

V každom prípade nás po rokoch čaká zaujímavá zápletka v závere, ktorá určite zdvihne aj divácky interes o našu ligu. Okrem dobrého futbalu si želajme, aby sa hlavne hralo fér. Ostatné je už v rukách aktérov…

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera