Štvrtok, 23. máj 2024

Renard s Renardovou. Francúzsku trikolóru potiahnu na šampionáte známe mená

Former Skyblue Former Skyblue 04.04.2023
Foto: Facebook.com/Krzysztof.Prendecki.Polska

O tomto mužovi so zaujímavým životným a trénerským príbehom, sme už písali. Ako jediný tréner má na konte dva tituly majstra Afriky s dvomi rôznymi krajinami – so Zambiou v roku 2012 a Pobrežím Slonoviny 2015. V Katare dokázal ako jediný pokoriť Messiho a spol., hoci napokon jeho Saudi do ďalších bojov nepostúpili.

Vstup do ženskej šatne

Vstup do šatne ženskej reprezentácie začal, ako inak, upratovaním (v minulosti mal vlastnú čistiacu firmu). Za kapitánku vymenoval Wendie Renardovú, 32 – ročnú, 187 cm vysokú oporu zadných radov Olympique Lyon, ktorá ma na konte 142 reprezentačných zápasov. Štartovala na dvoch majstrovstvách sveta, dvoch olympijských hrách a troch majstrovstvách Európy.

S týmto krokom sa spájajú hneď dve zaujímavosti. Renardová bola už z reprezentácie pred časom „odídená“. Vyštvali ju, podobne ako ďalšie hráčky, neprekonateľné rozpory s trénerkou Corinne Diacreovou. Zväz napokon siahol k nepopulárnemu opatreniu a neobľúbenú šéfku realizačného tímu štyri mesiace pred štartom MS odvolal. A angažoval Hervého…

Musíme vytvoriť jednotný tím, nie byť rozdelení na skupinky. Iba vtedy budeme silní. Postupne, malými krokmi. Toto na svojej práci milujem najviac“, povedal.

“Zdedil” vdovu

Druhá zaujímavosť je spojená s priezviskom. S hráčkou zadných radov nie sú príbuzní, iba menovci. Renardovou životnou partnerkou je totiž Viviane Diéye – a tu zaujímavosti nekončia, naopak pokračujú. Renard ju „zdedil“ ako vdovu po inom trénerskom „giantkillerovi“ francúzskej národnosti menom Bruno Metsu. Ten priviedol v roku 2002 na MS Senegal, v otváracom zápase šampionátu zdolal výber svojej rodnej vlasti a zastavilo ho až vo štvrťfinále Turecko gólom budúceho krasokorčuliara Ilhana Mansiza (partnera Oľgy Beständigovej) v predĺžení.

Metsu, ktorý vo svojej novej vlasti konvertoval na islam, zomrel v roku 2013 na rakovinu.

Jeho vdova, senegalská kráska Viviane, našla zaľúbenie v ďalšom trénerskom velikánovi. Vychováva štyri deti (okrem troch spoločných aj jedno z Metsuovho predošlého vzťahu) a prevádzkuje športový obchod v marockej Casablanke. O Hervého čas sa však teraz bude musieť deliť s futbalistkami, lebo tento puntičkár a maximalista sa určite s plnou vervou bude venovať svojej novej úlohe.

Akurát si bude musieť dať pozor na svoj temperament – lebo čo mu prešlo pri jeho výbuchoch hnevu u mužov, mohlo by byť u žien už cez čiaru…

Mieri aj na olympiádu

Okrem MS 2023 má však opciu aj na OH, ktoré bude v júli budúceho roku hostiť Paríž. A možnosť triumfovať s rodnou krajinou na domácej pôde už zrejme stojí za trochu ovládania. A ktovie, možno v prípade úspechu sa dočká aj pocty najvyššej – veď Didier Deschamps asi nehodlá sedieť na lavičke „les blues“ večne…

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera