Štvrtok, 23. máj 2024

Roland Galčík: Chlapec z oravského Ria sníva o Premier League

Ján Janočko Ján Janočko 23.08.2022
Foto: Daniel Stehlík / cvak.sk

Do Žiliny v poslednom čase prichádza minimum posíl “zvonku”. Roland Galčík (21) je v tomto smere výnimkou. MŠK ho kúpil už skôr, ponechal ho však na hosťovaní v Podbrezovej, s ktorou postúpil do najvyššej súťaži. Teraz sa bude snažiť v tíme plnom mladých talentov zažiariť – a možno aj posunúť do kvalitnejšej súťaže. Aj o tom je náš rozhovor.

Zvykli ste si už na žlto-zelený dres?

Áno už som si zvykol. Som tu dlhšie, absolvoval som aj dlhšiu prípravu.

O Žiline sa hovorí, že je vynikajúcim tímom pre mladých hráčov. Pre rozbeh patrí k tým najlepším na Slovensku, beriete to tak?

Aj preto som sa rozhodol pre Žilinu. V klube je veľa talentovaných chalanov a dá sa odtiaľ dostať do veľkého futbalu.

Akú rolu v tom hralo to, že je to bližšie domov na Oravu?

Ak mám pravdu povedať, na to som sa vôbec nepozeral.

Chodí vaša rodina častejšie na zápasy?

Teraz už áno, je to o hodinku bližšie. Chodia hlavne na domáce zápasy.

Pochádzate z obce Klin, takže ak poviem, že Roland Galčík je oravského Rio de Janeiro… Mám pravdu?

Máme tam krásnu sochu Ježiša Krista, kde chodím často, keď som doma. Niekedy si tam idem aj zabehať, takže áno máte pravdu.

Roland Galčík
Foto: Daniel Stehlík / cvak.sk

Z Oravy prichádza do Fortuna ligy mnoho talentov – Madleňák, Kaprálik, Laura, vy ste ďalší. Je v tom nejaké čaro? Je na Orave lepšia tráva, dávate do lôpt lepší vzduch?

To by som nepovedal (smiech). Na Orave je strašne veľa talentovaných futbalistov a dostatok možností v akadémiách, kde sa dá zlepšiť.

Nechýba Orave prvá liga, ktorá by spôsobila ešte väčší futbalový boom?

Myslím si, že to tam chýba, pretože Orava je veľká. Keby sa nejaké mužstvo prepracovalo do prvej ligy, veľa ľudí by si našlo cestu na štadión.

Nedávno ste podstúpili s Podbrezovou. Hneď ste prišli do Žiliny. Aké máte osobné ciele v najbližšej sezóne?

Keďže som bol zranený, tak by som sa rozhodne chcel prepracovať do základnej zostavy a potom pomáhať mužstvu dobrými výkonmi. Hlavne sa strelecky presadiť. 

Máte aj konkrétnu gólovú ambíciu? Koľko by ich malo byť v tejto sezóne?

Chcel by som sa pohybovať aspoň okolo desiatky. Ak by som dal desať gólov, tak by som bol spokojný. 

Budú pre vás zápasy s Podbrezovou špecifické? Strávili ste tam nejaký čas a postupový úspech, ktorý ste tam dosiahli, je nepopierateľný…

Bude to špecifické, keďže poznám celý klub a pôsobil som tam šesť rokov. Na ihrisku sa budem snažiť na to nemyslieť a myslím, že to bude fajn.

V Žiline je cieľ jasný – prepracovať sa do prvej šestky. Ako bude vysoko podľa vás Podbrezová po jesennej časti a na konci ročníka?

Ťažko povedať, keďže sme stále na začiatku ligy. Chalani si na ligu ešte len zvykajú a ak sa im bude dariť, tipujem, že by mohli skončiť na piatom – šiestom mieste.

Aký veľký je rozdiel medzi Podbrezovou a Žilinou v skladbe kádra? Predsa len, v Podbrezovej ste to mali inak. Hrajú skúsené mená, v Žiline sú mladí hráči, tínedžeri, vy ste tam v podstate jeden z najstarších.

Pri príchode do Žiliny to bolo pre mňa trochu čudné. Už som si na to ale zvykol a určite to “budem musieť niekedy zobrať na seba” aj ja, takže s tým počítam.

Nebojíte sa vodcovskej roly? V takom mladom veku to nie je úplne zvykom…

Nie som úplne najmladší a keď bude treba, nemám problém.

Prečo máte práve také číslo, aké máte?

Rozmýšľal som nad desiatkou a tridsiatkou tie však boli obsadené. Vybral som si 88, ale nie je v tom nejaký hlbší význam.

A čo žilinská treska, chutí?

Chutí (smiech).

Ako ste si zvykli na Žilinu?

Fajn. Bývam v meste, v ktorom je určite viac možností ako v Podbrezovej a keď si s chalanmi chceme niekam vybehnúť, máme kde.

Akí sú fanúšikovia?

Myslím si, že Žilina má lepších fanúšikov ako Podbrezová. Domáce zápasy, na ktorých som bol, mali skvelú atmosféru a dúfam, že si stále viac a viac ľudí nájde cestu na štadión. 

Nebolia vás v zápasoch Žiliny viac nohy, keďže beháte po umelej tráve, na ktorú sa veľa hráčov sťažuje?

Veru, nie je to živá tráva, ale pomaličky som si zvykol. Beriem to potom ako našu výhodu, keď hráme domáce zápasy.

Roland Galčík
Foto: Daniel Stehlík / cvak.sk

S kým máte najlepší vzťah v šatni?

Myslím si, že mám dobrý vzťah so všetkými chlapcami. Najbližšie mám však asi k Aďovi Kapálikovi, keďže niekedy spolu chodievame domov a aj z Oravy. 

Zaujíma ma porovnanie trénerov. V minulej sezóne to bol tréner Skuhravý teraz je to Hynek. Obidvaja sú Česi, v čom je medzi nimi najväčší rozdiel a čo majú spoločné?

Obidvaja sú ako tréneri intenzívni, pracovití, čo je pre český futbal typické. Roman v Podbrezovej bol trochu prísnejší. Náš tréner je pokojnejší typ ako Skuhravý, ale zase, keď treba pritlačiť, dokáže aj to. 

Počul som, že tréner Skuhravý vám vedel vymyslieť aj zaujímavé spoločné aktivity pre stmeľovanie tímu. Je to podobné aj v Žiline?

V Žiline sme ešte nemali nejaký väčší teambuilding, ale chalani už spomínali, že sa čosi chystá. Určite to bude niečo podobné a užijeme si to.

Pre Žilinu ste boli posilou. Klub teraz väčšinou berie nových hráčov len zo svojej akadémie. Brať niekoho z vonku je celkom nezvyk. Cítite kvôli tomu väčší tlak?

Vôbec to neberiem ako tlak, pretože si myslím, že vyvíjať tlak sám na seba nie je dobré. Budem sa snažiť presadiť a potvrdiť nádeje, ktoré Žilina do mňa vkladá.

Máte talizman, alebo niečo, čo vám pomáha keď ste zranený, alebo keď sa herne nedarí?

Keď sa herne nedarí, väčšinou pomôže chytiť sa jednoduchej veci – keď sa podarí prihrávka, strela, súboj, čokoľvek.

V Žiline z klubu vzišlo veľa legiend. Máte aj vy vzor, ktorý ste sledovali už od detstva a presadil sa vo veľkom futbale a je odchovancom Žiliny?

Žilina určite vychováva veľa takýchto legiend. Priznám sa ale, že keď som bol malý, futbal som až tak nesledoval. Nemám žiadnu obľúbenú legendu zo Žiliny.

Kedy ste vlastne začali s futbalom?

Začal som ako šesťročný, keď ma k futbalu priviedol starší brat.

Takže to máte v rodine.

Určite na tom niečo bude, futbal hrávala aj moja mamina.

Vysnívaná futbalová destinácia?

Nemám, ale určite by som si chcel zahrať Premier League.

Máte nejaký obľúbený klub?

Bayern Mníchov.

Slovenská liga na FIFE nie je, ale keby ste mali sami seba vytvoriť, aké by ste si dali hodnotenie? A aké najlepšie a najhoršie vlastnosti?

Ako silné stránky by som si dal zrýchlenie a mrštnosť. Keďže si myslím, že mám stále veľa priestoru na zlepšenie, overall by som si dal 84. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera