Streda, 22. máj 2024

Ruku na srdce, všetci sme ich odpísali. Slovenskí futbalisti sú ale schopní všetkého a proti Rusom ukázali, prečo

SITA/Martin Medňanský

Opäť sa raz ukázalo, že slovenských futbalových reprezentantov odpisovať síce môžeme, no musíme tak robiť na vlastné riziko poníženia. Nie som výnimkou. Po biednych výsledkoch a výkonoch na Cypre a proti Malte porazili v Trnave Rusov a zostali v hre o postup do Kataru.

V tretí hrací deň kvalifikácie na MS 2022 sa ukázalo, že nový formát bojov o postup na svetový šampionát prinesie veľa nečakaného. Len v našej skupine H porazili dvaja outsideri doma favoritov a tretí dlho odolával v Chorvátsku.

Slovensko – Rusko 2:1

Rusi prišli ako lídri skupiny a jediné mužstvo, ktoré nestratilo bod. Sebavedomie išlo nielen z hráčov Čerčesovho mužstva, no aj z bývalých reprezentantov. Taký Pavľučenko predpovedal hladkú výhru dobre, že nie o tri góly.

Našim reprezentantom veľmi do reči nebolo. Vytrápiť sa na Cypre a ledva-ledva neprehrať doma s Maltou bolo veľké sústo aj na otrlejších. S Rusmi nemáme zlú bilanciu vzájomných zápasov, do Trnavy ale prichádzali mužstvá, ktorých trajektórie sa zjavne míňali ako vlaky v protismere.

Jeden z mála fanúšikov, ktorí Slovákom verili, bol môj kamarát Juraj. Pred zápasom mi poslal tip na našu výhru 2:1. S tým, že ak uspeje, musím ho spomenúť v článku. Rád sľub plním, aj za trest, že som im sám neveril. #JurajTip

Zostava, ktorá dávala zmysel

Ako sa to podarilo? Ako je možné, že Slovensko, ktoré dlho spalo sa konečne prebralo? Napríklad tak, že tréner poslal na ihrisko zostavu, ktorá dával zmysel.

Štefan Tarkovič postavil v troch marcových kvalifikačných zápasoch trikrát inú základnú jedenástku, použil do nej spolu 21 hráčov, keď som ich spočítal dobre. Zostavu, ktorá dávala zmysel, trafil až na tretíkrát.

Brankár Kuciak pri absencii Dúbravku mužstvo podržal, pôsobil istým a upokojujúcim dojmom. Chlapi pred ním hrali zodpovedne vzadu a efektívne na protiútoky dopredu.

Na rozdiel od futbalových trpaslíkov, proti Rusom tak hrať mohli. Tento spôsob hry za mi zdá asi najefektívnejším pre túto skupinu slovenských hráčov.

Milan Škriniar je inde

Zápas proti Rusom ukázal, akou veľkou osobnosťou je aktuálny Futbalista roka Milan Škriniar. Obranca Interu Miláno udržal nebezpečného ruského medveďa Dzyubu na dištanc, organizoval obranu a v druhom zápase po sebe strelil gól.

Po rohu, dobrom nábehu Kucku a nepochopiteľnom objatí dvoch ruských hráčov vystúpal do obdivuhodnej výšky a hlavičku umiestnil prudko do bránky. Gól sedem minút pred prestávkou pomohol nabúrať ruské sebavedomie.

Možno ako z núdze cnosť, no ukázalo sa, že Škriniarovi v národnom drese asi najlepšie sedí Ľubomír Šatka. Hoci Dzyuba pokúšal svoje centimetre a kilá pretlačiť práve v územiach, kde sa Škriniar nenachádzal, veľmi sa presadiť nevedel.

Aj ostatní hrali dobre

Hubočan s Pekaríkom išli na krajoch na doraz, sú to na futbalové pomery páni v rokoch, no aj zápas ako ten stredajší ukázal, prečo stále môžu byť vzorom pre mladších.

Síce to trvalo, no na ihrisko sa dostal od začiatku aj Slavista Jakub Hromada, ku ktorému sa do defenzívnej zálohy stiahol Juraj Kucka. Kým Hromada hral, Rusov sa darilo držať v neefektívnych priestoroch ďaleko pred šestnástkou. Hromada hral tak, že na Lobotku si nikto ani nespomenul.

Koscelník bol ďalším dobrým ťahom, na ktorý sa dobre pozeralo. Na rozdiel od Alberta Rusnáka, ktorý sa na tomto zraze trápil. Mak dal gól a prihral na druhý, čo stačí na to, aby sme nič iné zo zápasu z jeho pohľadu nemuseli rozoberať.

Schranz hore makal, Dudovi zápas veľmi nevyšiel. Ale aspoň ho rozhodca nevylúčil.

Pokoj na pol roka

Rusi si mysleli, že sa Slováci v hernej kríze porazia sami. Keď zistili, že musia zapnúť a makať, bolo neskoro. Chvalabohu, tréner Tarkovič nestihol Maka vystriedať skôr, ako si svojou typickou štrikovačkou v šestnástke konečne našiel miesto na strelu do protipohybu. Víťazný gól na 2:1 prišiel rýchlo po vyrovnaní a v najlepšom možnom čase.

Potom to bolo o morálnych vlastnostiach a charaktere. Mali by sme byť radi, že ich slovenskí hráči ukázali. Bojovali a tri body vybojovali. Získali tak pokoj na pol roka. Najbližší zápas odohrajú v septembri v Slovinsku.

O EURE sa dnes baviť netreba. Dnes sa treba potešiť z výhry nad Ruskom, ktorá vrátila Slovensko do hry v kvalifikácii na MS 2022. A zapamätať si, že zlomiť nad nimi palicu nemôžeme ani keď nás k tomu vyzýva biedny herný prejav a nečakané straty bodov.

Sokoli sú totiž schopní všetkého.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera