fbpx
pondelok, 25. januára 2021
Marek Hamšík Slovensko Írsko
SITA/Branislav Bibel
Futbal

S Írskom poďme vyhrať, lebo stále môžme postúpiť na EURO. Napriek všetkému

Hapalovi futbalisti dnes večer nastúpia na najdôležitejší domáci zápas od kvalifikačného súboja s Walesom. S tým rozdielom, že súboj na prázdnom Tehelnom poli sa nemôže skončiť remízou.

Kým pred rokom sme si mysleli, že Wales porazíme, dnes sa bojíme Írov. Veľmi výrazne tomu pomohli slabé výsledky z posledných dvoch zápasov (nového ročníka) Ligy národov. Česi vyzliekli našich reprezentantov donaha ešte pred odchodom do kabíny a Izrael…ani nestojí za to hodnotiť, čo bolo v Izraeli. Dnes je to rovnako nepodstatné ako nové časti Farmy alebo Oteckov.

Problémy, problémy, korony

Čo ale podstatné je, sú problémy pri skladaní základnej jedenástky, aké Hapal nemal od príchodu na reprezentačnú lavičku. Kým pred mesiacom viacerých hráčov na ihrisku len skúšal, dnes bude niektorých z nich musieť použiť v ostrom zápase, aký sme nehrali od EURA 2016. Pretože baráž, či semifinále Ligy národov – nazvime si to ako chceme – nie je bežný kvalifikačný zápas.

Koronavírus uväznil v Neapole Lobotku, ktorý aj napriek negatívnym testom nemohol pricestovať.  Včera mal pozitívny test Milan Škriniar, čo spôsobuje ešte väčšie problémy pri skladaní už aj tak neistej defenzívy. Kedysi základného piliera našej hry. Doba je zlá, hnusoba ovplyvňuje športové udalosti po celom svete a treba sa s tým zmieriť.

Náš tím už dlho márne hľadá hráčov k postrannej čiare na oboch stranách ihriska. V centrálnej zóne máme možno pretlak tiel, chýba ale väčšia kvalita. Nikto nenahradí Hamšíka, nikto nie je lepší ako Lobotka. Dokonca aj Kucka, ktorého tribúny občas učia vybrané slová, je len jeden.

Tréner môže vyberať len v plytkých vodách slovenského futbalu. Úspechy „zlatej“ generácie nám trochu zahmlili triezvy pohľad na realitu.

Chceme vidieť tvár…a postúpiť o kolo ďalej

Čo však Hapal môže, má a musí, je stanoviť presný rukopis našej hre bez ohľadu na to, kto nastúpi. Je jasné, že stred ihriska bez Hamšíka je ako včela bez žihadla. Pole bez úrody. Marek dnes hrať bude. Hráči, ktorí pri ňom dostanú šancu môžu a musia dokázať, že vedia zobrať na svoje plecia viac ako doteraz. Kedy, ak nie dnes?

Íri majú väčšinu kádra z Premier League a papierovo sú na tom kúsok lepšie ako náš tím. Stále je to však len priemer, žiadni Ronaldovia v Bratislave hrať nebudú. O ich srdnatosti a bojovnosti v dôležitých zápasoch sa už toho popísalo viac než dosť. Dnes je čas ukázať minimálne rovnakú náturu aj na našej strane.

Kvalitu na úspech na ihrisku mať budeme aj bez chýbajúcich hráčov. Oči fanúšika pri televíznej obrazovke tiež. Oveľa viac ako 20-tisíc, ktorí by chceli konečne zaplniť Tehelné pole, bude tlačiť každú loptu očami.

Máme na Írov rovnako, ako majú oni na nás. Čakajme vyrovnaný zápas, verme v postup. Slovensko môže opäť hrať na Majstrovstvách Európy, delia nás od toho dva zápasy.

Napriek všetkému.