Piatok, 24. máj 2024

Semifinále EURO 2020 uvidí najprv súboj južanských štýlov, srdcia futbalových romantikov budú v druhom zápase biť pre Dánov

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 06.07.2021
SITA/AP Photo/Alessandra Tarantino, Pool

Opäť sme si trocha futbalovo vydýchli a načerpali novú energiu do nového týždňa. Platí to nie len pre nás „obyčajných smrteľníkov“, ale aj futbalové hviezdy, ktoré sú stále prítomné na európskom šampionáte s ročným odkladom.

Na jednej strane sa nám už roztočila prestupová špirála, na strane druhej sa v Londýne chystajú na vyvrcholenie reprezentačného futbalového sviatku. Wembley je pripravené a dnes večer nás čaká prvé semifinále. Suverénni Taliani budú čeliť Španielsku, ktoré už párkrát na tomto turnaji zakoplo a ich účasť v semifinále je možno aj miernym prekvapením.

Druhé semifinále bude nemenej zaujímavé. V stredu večer privíta domáca reprezentácia Anglicka na svojom futbalovom stánku reprezentáciu Dánska. Dáni prežívajú na tomto turnaji famózny obrat, ešte viac energie im môže dať posledná fotografia Christiana Eriksena, ktorý už stojí na vlastných a zotavuje sa na dovolenke. Poďme sa spoločne pozrieť na oba semifinálové súboje a jednotlivé tímy samostatne.

Talianska elegancia a presnosť

Tipujúci takmer jednohlasne nakladajú euríčka na víťazstvo, resp. postup Talianska. Aj v tomto prípade platí, že väčšina hráčov sa rozhoduje v prvom rade emóciami. Podobnosť s voľbami je čisto náhodná. Squadra Azzurra futbalovo nadchýňa aj inak odporcov defenzívnej hry. Na tomto šampionáte sa nepredvádza len skvelou talianskou obranou na čele s veľmi skúsenou stopérskou dvojicou, ale vidíme aj aktívnu hru dopredu.

Pod vedením trénera Manciniho ukazujú jeho hráči série rýchlych presných prihrávok s talianskou eleganciou a presnosťou švajčiarskych hodiniek. Súperom strelili už jedenásť gólov a jedinou čiernou škvrnou na talianskej stope je ich teatrálna štvrťhodinka z konca štvrťfinálového zápasu. Taliani sa váľali ako keby skúšali herecké etudy, ktoré sa im zídu po futbalovej kariére. Čím menej minút ostávalo na svetelnej tabuli, tým expresívnejšie boli ich pády a výrazy na tvári. Najaktívnejším bol útočník Immobile, inak famózny zakončovateľ z Lazia Rím.

Proti Belgičanom dokonca famózne „ožil“, keď jeho spoluhráči otvorili skóre zápasu a on sa teatrálne zvíjal na zemi. Terence Hill by bol možno hrdý, no aj väčšina futbalových fanúšikov sa musí hanbiť.

Španielska pragmatickosť prináša ovocie

Nie, nejdem sa hrať na legendu Laca Borbélyho, maličkú inšpiráciu nepopieram. Španielsky futbal si pamätá už aj oveľa lepšie tímy, ktoré mali na každom poste futbalovú hviezdu. Dnes je španielska reprezentácia v prerode. Viacerých skúsených kvalitných hráčov dopĺňa početná skupina mladíkov, ktorí majú svoju futbalovú kariéru (a veľmi pravdepodobne aj jej vrchol) ešte len pred sebou.

V skupine La Furia Roja nehrala veľmi atraktívny futbal. Nakopli ich až slovenskí borci, ktorí sa veľmi nepochlapili a dostali nepopulárnu „päťku“. Odvtedy sú to pre nich slušné gólové hody. Proti Chorvátsku skončili tiež na čísle päť. Áno, potrebovali k tomu predĺženie a nevyhli sa dráme, ktorá na programe dňa nebola. Okrem viac stresu si ale zo sebou z Kodane odviezli postup medzi najlepšiu osmičku.

V samotnom štvrťfinále už neboli lepším tímom a aj kvôli dosť pasívnej hre drvivá väčšina futbalového sveta asi držala palce Švajčiarom. Tí síce druhý penaltový rozstrel nedotiahli do víťazného konca, no na turnaji zanechali nezabudnuteľnú stopu. Vyradenie majstrov sveta im už zo životopisu nikto nezoberie.

Tipy na zápas v štyroch vetách  

Očakávajme veľa prerušení, filmovania či nefutbalových momentov, ktoré snáď neprekryjú futbalové umenie oboch zúčastnených. Tento turnaj nám priniesol už množstvo prekvapení a preto by ma vôbec neprekvapilo, ak by sme videli ďalšie. Preto súdim, že Španielsko predvedie svoj najlepší výkon na turnaji a postúpi ďalej. Žeby 2:1?

Gólovo prebudené Anglicko

Futbal môže prísť domov. Anglicko sa nezľaklo ani ukrajinskej prekážky v Ríme a po výhre 4:0 sa pohodlne vysporiadalo s ďalším súperom. Prvý polčas bol opäť veľmi pragmatický. Anglicko tentoraz hralo na štyroch obrancov, no do útokov sa nehnalo. Výrazne tomu dopomohol skorý úvodný gól, ktorý strelil Harry Kane. Anglický bombardér sa gólovo prebudil a zároveň umlčal rastúcu skupinu jeho kritikov. Negatívne slová boli oprávnené, v predošlých zápasoch nepremenil viaceré gólové šance a to sa špekuluje o jeho prestupe do City a o cenovke nad 100 miliónov.

Štvrťfinále nebolo iba o ňom. Celý tím bol o dve úrovne nad súperom a mužstvo nabité superhviezdami začína napĺňať svoj potenciál. Trom levom patril najmä druhý polčas. Ukrajinská obrana sa nedokázala vysporiadať s presne hlavičkujúcimi Angličanmi. Svoj prvý gól v najcennejšom drese dal Jordan Henderson, ktorému asistoval Mason Mount. A len tak mimochodom, Anglicko na tomto turnaji stále neinkasovalo. Zdá sa, že sme mnohí trénera Southgatea neférovo podcenili. Give him some credit!

Dánska rozprávka – EURO 2020 ako EURO 1992?

FIFA ranking poznáme od decembra 1992 a na začiatku jeho histórie bolo Dánsko na deviatom mieste. Bolo to obdobie, kedy bolo Dánsko čerstvým majstrom Európy. Dnes je dánska reprezentácia desiata a pred nimi je šesť európskych gigantov. Najvyššie vo svojej histórii boli v roku 1997, keď boli tretí.

V 1992 hral aj brankár Peter Schmeichel, legenda Manchestru United a otec Kaspera Schmeichela, ktorý už dlhé roky patrí medzi opory súčasnej dánskej futbalovej generácie. Peter je so 129 štartmi rekordérom dánskej reprezentácie. Jeho syn je tiež futbalová osobnosť. Dlhoročne verný Leicesteru, kde sa dočkal veľkých domácich trofejí. Víťazstvo na EURO 2020 by bolo porovnateľné s víťazstvom v Premier League.

Dánsko patrí medzi tímy, ktoré nemajú vo svojom kádri vyslovene rozdielové individuality. Samozrejme, na začiatku turnaja im vypadol Eriksen, ten ale svoj najdôležitejší boj už vyhral. Futbalový úspech patrí aj hviezde Interu Miláno. Dáni majú výnimočnú šancu vystúpiť až na vrchol. V semifinále budú čeliť nabudenému Anglicku a tiež obrovskej podpore v prospech Albionu. Šance na papieri nie sú veľké, no väčšina futbalových sŕdc romantických fanúšikov bude v stredu biť pre ich tím.

Tip na zápas v štyroch vetách

Každý zápas sa začína 0:0 a nič na tom nezmení ani výhoda domácej trávy pre Angličanov. Dánske výkony na turnaji budia rešpekt a budú oveľa nepríjemnejším súperom ako bola Ukrajina. Srdce mi hovorí Dánsko, hlava Anglicko. Kaneovci síce postúpia, Dáni im ale strelia prvý gól na turnaji.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera