Sobota, 25. máj 2024

ŠK Slovan sa s Marekom Hamšíkom nedohodol. Rozprávkový koniec kariéry sa odkladá

Bolo to tak blízko! Najlepší slovenský futbalista poslednej dekády mohol hrať do konca sezóny vo Fortuna lige. Slovan Bratislava bol blízko dohody s Marekom Hamšíkom, tá však stroskotala.

Namiesto elegantného riešenia, dobrého pre všetkých, sa tak legendárna sedemnástka presťahuje zrejme na sever Európy. Vraj je na spadnutie podpis kontraktu so švédskym IFK Goeteborg.

Koniec čínskeho experimentu

Rok trvajúca pandémia koronavírusu skomplikovala poriadne život aj najlepším športovcom. Marek Hamšík bol hráčom čínskeho klubu Dalian Professional, za ktorý odohral vlani 14 zápasov a pred pár dňami s ním rozviazal profesionálnu zmluvu. Rozhodol sa zostať v Európe a pred letným turnajom EURO 2020 sa rozohrať na domácom kontinente.

Dvojročný čínsky experiment sa teda skončil. Vďaka kovidovej výnimke môžu ešte kluby podpísať hráčov aj po prestupovom období, záujem Slovana bol logický. Z viacerých dôvodov. Sám hráč napríklad pred časom povedal, že by kariéru rád zavŕšil v klube, z ktorého do veľkého futbalu odišiel.

Rokovania prebiehali, informácie unikali a fanúšikovia sa už pomaly tešili na desať zápasov Fortuna ligy s našim najlepším hráčom. Nič z toho nakoniec nebude.

Cesty sa nespojili

Slovan v stanovisku cituje svojho riaditeľa, Ivana Kmotríka mladšieho. „Snažili sme sa nájsť tzv. win – win riešenie, čiže riešenie, ktoré by bolo prospešné pre obe strany, píše sa v ňom. S Hamšíkom vraj boli zhruba dohodutí na financiách a príchodu nebránilo ani nič administratívne. Aj tak z neho nakoniec zišlo.

Problémovým sa ukázalo obdobie po letných majstrovstvách Európy. Slovan ponúkal dohodu do konca augusta, hráč chcel mať ruky a nohy po EURE voľné. Záujmom možného (pravdepodobného?) budúceho majstra Slovenska bolo, aby mu Hamšík pomohol v bojoch v predkolách európskych pohároch. Po nich by mohol ísť, kam by chcel.

Kapitán národného tímu sa na tak dlho viazať nechcel. Má zrejme vlastnú predstavu o tom, ako sa bude chcieť rozhodovať po účasti Slovenska na záverečnom turnaji najlepších reprezentácií Európy. Preto sa nedohodli.

Teraz bola chvíľa, keď nám mohol reálne pomôcť dosiahnuť naše sny aj v Európe. Žiaľ, mali sme na to odlišný pohľad,“ hovorí vo vyhlásení riaditeľ Kmotrík.

Namiesto win-win prehrali obaja

Spolupráca so Slovanom bola na prvý pohľad elegantným riešením pre záložníka s najväčším počtom reprezentačných stretnutí aj gólov. Desať zápasov nadstavby, z nich deväť s najväčšou pravdepodobnosťou na najlepších slovenských štadiónoch európskeho štandardu, proti top mužstvám, ktoré doma máme.

Pre Slovan rovnako. Hoci na nový štadión stále nemôžu chodiť diváci, Hamšík v belasom by bol skvelým marketingovým impulzom pre klub a aj pre ligu. Titul zrejme získajú aj bez neho, fotka Hamšíka ako zvdíha nad hlavu pohár pre majstrov Slovenska by ale obletela futbalovú Európu.

Marek Hamšík v športovom podcaste pred časom povedal, že za odchodom do Číny boli peniaze. Úlohou každého profesionálneho športovca je zarobiť čo najviac na zvyšok života, preto sa nepatrí podobné rozhodnutia kritizovať.

Štatút legendy Neapolu mu už nikto nevezme. Kočovanie po kluboch na konci kariéry ale asi nenaplní romantickú predstavu fanúšikov o dokonalosti. S tým celkom určite dokáže Marek Hamšík bez problémov žiť.

Pritom sa ale všetko mohlo skončiť priam rozprávkovo. Nechýbalo veľa. Stačilo by, keby sa našiel múdrejší, ktorý by ustúpil.

Škoda. Fimový príbeh o legende slovenského futbalu a krásnom konci jeho kariéry najväčšom klube krajiny bude musieť počkať.

TakUrčitee Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera