Nedeľa, 26. máj 2024

Skalní v ofsajde

SITA

Ak napadne fanúšik hráča, je to blbosť, ktorá do športu nepatrí.

Ak fanklub toto konanie obhajuje a zakrýva ho obranou svojich hráčov, je to blbosť, za ktorú by sa mali odoberať kartičky poistenca.

Ak futbalový zväz po všetkých tých zatvorených štadiónoch za oveľa menšie previnenia zrazu ide presadzovať individuálnu vinu, je to blbosť, ktorú by som ani od nich nečakal. Aj keď, zápasy reprezentácie do 21 rokov dali do Dunajskej Stredy, takže laťka je postavená naozaj vysoko. 

Ale svetlice na tribúny patria ako tatarka ku hranolkám. Na druhej strane hádzať plastové poháre po hráčoch súpera je sedlačina.

Svet futbalových ultras

Ak ale ideme súdiť svet futbalových ultras, mali by sme ho poznať viac, ako len zo stránok bulváru po derby. 

Veľa sa hovorí a píše, že…

Prečo musia byť policajné zložky platené z mojich daní?

Internet v týchto dňoch vyzerá ako miesto, kam sa koncentrovali ľudia, ktorých dane tvoria 50% príjmov štátneho rozpočtu. Gratulujem, že sa im všetkým tak darí a popritom majú čas tráviť kopec času aj odpovedaním na komentáre. Ale je to inak. Aj ľudia, ktorí na futbal chodia, platia dane. Priame, ale aj nepriame, ako napríklad DPHčku za všetko, čo si cestou na futbal a na ňom kúpia. A by ste sa čudovali, ale taký futbalový fanúšik možno odvedie na daniach z príjmu viac, ako komentujúci na internete. A z daní je platená napríklad aj polícia. Rovnako je z tých daní platená napríklad cirkev, ktorá má na konte oveľa horšie veci, ako sú pokriky z tribún. Alebo Národné divadlo. Alebo Železničná spoločnosť Slovensko. A nie každý chodí do divadla a do kostola, ešte k tomu vlakom. A tie vlaky horia aj tak viac ako svetlice na tribúnach. Každý by mohol vymenovať kopec vecí, ktoré nechce zo svojich daní platiť. Ale tak to nefunguje.

Keby na tých štadiónoch neboli zlí ultras, môžu tam konečne chodiť rodiny s deťmi

Tento je môj obľúbený. Nie, nechodili by. Mali veľa šancí a stále majú. Stačí si pozrieť priemerné návštevy na zápasoch našej ligy. Pretože ono je to takto. Buď máte dobrý produkt na ihrisku, alebo na tribúnach. Vstupné niečo stojí a návštevník zaňho očakáva protihodnotu. Preto chodí najviac ľudí u nás na zápasy medzi Trnavou, Slovanom a Dunajskou. A chodia tam aj tie rodiny s deťmi. Tie, ktoré nechodili do Žiliny v čase, keď mali ultras kvôli klubovým buzeráciam bojkot. A to hrá Žilina dlhodobo najlepší futbal na Slovensku. Alebo tie rodiny, ktoré nechodia ani na reprezentačné zápasy, pokiaľ sem nepríde Anglicko a Španielsko. 

A čo tie ohne? Prečo to nemôže byť ako v Anglicku?

V Anglicku je to ale tak, že dopyt je oveľa väčší ako ponuka a platí, že ak dajú trest trom fanúšikom, o ich lístky sa pobijú ďalší ako Boris Kollár o parkovacie miesto pred dievčenským gymnáziom. Aj preto si to v Anglicku pred rokmi tak pekne “poriešili”. A že sa naši ultras viac uberajú balkánsko-talianskym smerom, ako tým britským, môže súvisieť s tým, v akej krajine žijeme a čo sa okolo nás deje. Alebo majú ísť národu vzorom futbaloví fanúšikovia a potom sa pridá zvyšok?

Ohne na tribúny patria. To, že ich UEFA chce silou mocou zakázať, z nich robí ešte chutnejšie zakázané ovocie. Ak sa nehádžu na hraciu plochu, sú len bonusom k futbalovému zážitku. Organizovali by futbalové cestovky zájazdy na derby v Belehrade, ak by na tribúnach sedeli pojedači hotdogov, ktorí trikrát za zápas zakričia Go Zvezda Go? Pretože ten futbal tam stojí za tri vyprážané na tenko vyklepané vreckovky v panko strúhanke.

Svoje deti nezoberiem do tak vulgárneho prostredia

Aj tu sa ľudia ohradzujú zahraničnými ligami. Stačí sa ale lepšie započúvať do toho, čo spievajú. Futbal je jednoducho vulgárny šport. Začína sa to v poslednej dedinskej lige a končí finálovým zápasom Ligy majstrov. Na jednej strane je o nekonečnej láske k svojmu klubu, ktorú si so sebou fanúšik nosí od malička. Na tej druhej o nenávisti voči najväčšiemu súperovi. A tú pozná celý svet. Barcelona vs Real Madrid, Slovan vs. Trnava, Lazio vs. AS, Inter vs. AC. Nečakajme na derby krémeše. Proti sebe stoja tábory, ktoré sa nenávidia. Nenávideli sa ich starí rodičia, nenávidieť sa budú ich deti. Preto sú tieto zápasy tak očakávané. Áno, slovník nie je vyberaný, niektoré pokriky sú za veľmi hrubou čiarou. Ale nechoďte na derby s poznámkovým blokom v ruke, aby ste počítali, či padne viac kolmíc ako vulgarizmov. Rovnako tak nesúdite ani našu gastronómiu podľa zážitku zo staničného bufetu či hudbu podľa Katarzie. Pretože nebyť tých ultras, nie ste tam ani vy. A jasné, určite sa dá fandiť aj slušne, ako sa to deje v drvivej väčšine zápasov, kde proti sebe nestoja najväčší rivali. Či pomôžu tresty? Už asi päť rokov má mať každý štadión svoj kamerový systém. Ale skutok sa vlastne nikdy nestal. Aj po derby chytila polícia páchateľov len vďaka záberom z médií. 

Nesúďme ale futbalových fanúšikov podľa derby. Nevystavujte skalných do ofsajdu, pretože nebyť nich, štadióny by zívali prázdnotou takmer počas celého roka. Futbal sa hrá pre ľudí a našla sa obrovská skupina takých, pre ktorých sa stal celoživotnou vášňou. A tá má rôzne podoby. Zhodneme sa aspoň na tom, že inzultácia a akékoľvek útoky na hráčov medzi ne nemôžu patriť.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera