Pondelok, 15. apríl 2024

Skromný londýnsky klub s dánskym zázemím. Christian Eriksen nemohol nájsť lepší pre návrat do Premier league

SITA/Wolfgang Rattay/Pool via AP

Dánsky záložník Christian Eriksen sa vracia k futbalu. Muž, ktorého v lete počas majstrovstiev Európy oživovali, podpísal polročný kontrakt s anglickým klubom Brentford FC.

Pre Eriksena to bude prvá veľká skúška, ktorú telo a najmä srdce po dlhej dobe okúsi. Nováčik v Premier League ulovil do svojich radov možno skvelú posilu.

Moment hrôzy

Počas úvodného stretnutia minuloročného futbalového európskeho šampionátu v závere prvého polčasu Erikson znenazdajky skolaboval priamo na trávniku. Na domácom ihrisku v Kodani bezvládne spadol k zemi. Zlyhalo mu srdce. Prežil iba vďaka bleskového a presnému zásahu lekárov, ktorí ho za pomoci defibrilátora oživili.  

Od tohto momentu futbal nehral. Dánsky reprezentant podstúpil operáciu a na srdci má kardiostimulátor. Jeho návrat do talianskeho klubu Inter Miláno, s ktorým vyhral Sériu A, nepripadol do úvahy. V talianskej lige nie je možné so strojčekom na srdci nastupovať.

To bol dôvod, prečo v decembri so slávnym klubom rozviazal kontrakt, platný do roku 2024. Následne sa pripravoval vo Švajčiarsku s treťoligovým Chiassom alebo v Dánsku s bývalým klubom Odense. K návratu do veľkého futbalu mu pomohli v bývalom klube Ajax Amsterdam. V Holandsku trénoval s B-tímom.

V Anglicku zakázané hrať so strojčekom nie je. Eriksen prešiel prísnymi zdravotnými testami a jeho príchod do londýnskeho klubu dostal zelenú. Do Premier League sa vracia po dvoch rokoch. Sedem sezón si dvadsaťdeväťročný záložník odkrútil u Kohútov z Tottenhamu.

V londýnskom klube sa mu darilo. Odohral cez tri stovky zápasov a prebojoval sa s ním do finále Ligy majstrov. Na svoje konto si pripísal desiatky významných gólov a asistencii.

Prečo sa však Dán rozhodol pre Brentford? Londýnsky skromný klub sa ocitol medzi anglickou elitou po dlhých 74 rokoch a všetko nasvedčuje tomu, že nie náhodou. Klub je prepojený s dánskym Midtjyllandom. Národnostné zloženie kádra, či realizačného tímu sa dá označiť za dánske.

Dánske zázemie

Vidina návratu do Londýna v kombinácii s hladkou integráciou medzi deviatku krajanov je niečo, čo Eriksen skrátka nemohol odmietnuť. Naviac, hlavný kouč Thomas Frank viedol dánsku reprezentačnú sedemnástku, kde sa obaja aktéri spoznali. Dánsky tréner sa výraznou mierou podieľal na postupe Brentfordu do Premier League, kde si aktuálne štrnáste “Včely“ vedú na nováčikovské pomery bravúrne.

Frankovi zverenci aktuálne zápolia s nedostatkom kreativity. Tréner dúfa, že s príchodom Eriksena sa obraz hry zmení. Počas svojej poslednej sezóny v najvyššej anglickej lige dánsky stredopoliar vypracoval svojim spoluhráčom 95 šancí a patril medzi najkreatívnejších futbalistov v súťaži.

Využili sme neuveriteľnú príležitosť a priviedli do Brentfordu hráča svetovej triedy,“ pochvaľoval si tréner.

Chce hrať aj v Katare

Eriksen sa chce opäť vrátiť na výslnie. Jeho snom je pomôcť dánskej reprezentácii na tohtoročných majstrovstvách sveta v Katare, ktoré sa uskutočnia v netradičnom termíne od 21. novembra do 18. decembra. Dánsko bolo medzi prvými, ktorí si zaistili postup na futbalový šampionát.

Mojím cieľom je hrať na majstrovstvách sveta v Katare. Také boli moje myšlienky po celý čas liečby. Je to cieľ a sen. Či sa dostanem do výberu, to je druhá vec. Ale mojím snom je vrátiť sa. Som si istý, že môžem, pretože fyzicky som v top forme,“ uviedol Christian Eriksen.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera