Nadia sa narodila v Afganistane, kde vyrastala do jedenástich rokov. V roku 2000 jej otca popravili a s rodinou utiekli do Dánska, kde dostala šancu na nový život. Tú využila naplno.
Nový domov reprezentovala vo futbale. Na svojom konte má 99 zápasov. Zahrala si za veľkokluby Manchester City a Paríž Saint Germain. Popri tom všetko stihla štúdium medicíny, ktoré úspešne dokončila. „Ďakujem všetkým, kto ma od prvého dňa podporoval. Bez vás by som to nezvládla a navždy budem za vašu podporu vďačná,“ napísala na twitter tridsaťštyriročná úspešná futbalistka a lekárka.
Okamžitá láska k futbalu
Po vražde otca sa rodina rozhodla utiecť. Matka s piatimi dcérami za pomoci pašerákov prekročili hranice do Pakistanu. S falošnými pasmi sa dostali až do Talianska a odtiaľ kamiónom do Dánska – krajiny, ktorú teraz nazýva domovom.
Až v Dánsku jedenásťročná Nadia prvýkrát videla ako si dievčatá na ihrisku kopú do lopty. Do futbalu sa okamžite zamilovala a svoju hru začala zdokonaľovať. Od roku 2009 reprezentuje Dánsko.
Počas reprezentácie si získala reputáciu plodnej strelkyne, ktorá svojmu tímu pomáha k víťazstvám. Jej fantastický výkon na európskom šampionáte v roku 2017 bol jedným z vrcholov pôsobivej kariéry. Dánsko vtedy získalo striebornú medailu.
V rokoch 2016 a 2017 získala ocenenie hráčky roka v Dánsku a v roku 2018 sa v časopise Forbes dostala na zoznam najmocnejších žien v medzinárodnom športe.
Klubová hráčka
Veľké úspechy zaznamenala aj na klubovej úrovni. Na začiatku kariéry hrala za niekoľko dánskych klubov. V roku 2014 vyhrala s tímom Hjorring dánsku ligu. O tri roky neskôr s americkým Portlandom Thorns získala titul v NWSL lige.
Jej futbalové umenie si všimol aj Manchester City. Za anglický klub nastúpila v januári 2018 a po šiestich minútach na ihrisku dokázala skórovať. V zápase pridala ešte jeden gól a asistenciu. Jej štatistiky boli ohromujúce avšak v Manchestri sa necítila ako doma a požiadala o prestup.
Dve sezóny strávila Nadia v slávnom parížskom klube PSG. V poslednej dokázala so svojim tímom ukončiť štrnásťročnú nadvládu Lyonu a vyhrať prvý ligový titul pre Paríž Saint Germain.
Z dresu do bieleho plášťa
Nadia si bola vedomá, že futbalová kariéra nebude trvať večne a preto sa popri hraní rozhodla študovať medicínu. Rovnako ako jej sestra, aj ona sa stala doktorom, študovala chirurgiu. Jej ďalšie dve sestry pracujú ako zdravotné sestry.
Úspešná futbalistka by bola radšej, aby si ju ľudia pamätali skôr vďaka pomoci ostatným ako pre úspechy na ihrisku. Nadia venuje svoj čas a energiu charitatívnej organizácii, ktorá pomáha budovať športové kluby v utečeneckých táboroch po celom svete. „Predstavte si, že z milióna utečencov, ktorí sa nachádzajú v najväčšom utečeneckom tábore na svete, by boli dve, tri, štyri deti, ktoré by sa mohli stať futbalistami vďaka nášmu projektu,” povedala.
Evakuácia afganských športovkýň
Islamistické hnutie Taliban opäť ovládlo v lete 2021 Afganistan a potlačilo ženské práva a slobody. Podobne ako v rokoch 1996 a 2001, keď rodina Nadimovcov utiekla z krajiny.
Bývalá asistentka trénera afganského národného ženského futbalového tímu Haley Carterová pomohla v auguste minulého roku zorganizovať spolu s Chálidou Popalovou, kapitánkou ženskej futbalovej reprezentácie žijúcej v Dánsku, záchrannú akciu. Letecky prepravili 86 afganských športovkýň s rodinami do bezpečia.
„Poznám ženskú futbalovú reprezentáciu, väčšina sa dostala von z krajiny. Ak by Taliban zistil čo všetko robia, ich život by bol v ohrozený,“ uviedla Nadia. Podobnou akciou sa podarilo evakuovať aj 25 členiek cyklistického tímu, ktoré cez Spojené arabské emiráty cestovali do Kanady.
Komentáre