Sobota, 20. apríl 2024

Slavia Praha si za pokazené štvrťfinále výsmech nezaslúži. Ten nech je adresovaný filmujúcemu Ceballosovi

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 16.04.2021
SITA/AP Photo/Petr David Josek

Každá rozprávka má svoj koniec a tá európska skončila pre Slaviu v štvrťfinále Európskej Ligy. Druhú rozprávku si však stále žijú, keď sa môžu stať majstrom najvyššej českej ligy bez jedinej prehry a napodobniť tak napríklad Arsenal, ktorý sa neporaziteľným stal v sezóne 2003/04.

Prvých desať minút nebolo vôbec zlých

Slavia mala v domácej odvete slušný rozbeh a v úvode mala herne navrch. Prvých desať minút napovedalo, že bude hrať aktívnejšie ako v Londýne a to v nejednom fanúšikovi vyvolalo nádej, že šance na úspech sú vysoké. Žiaľ, Arsenal dostal loptu do siete hneď po prvej šanci. Tesný ofsajd síce zmaril radosť, o pár minút už ale červeno-bielym nepomohol ani video rozhodca. Pepé, 0:1.

Nabudený Gunners využili zaskočenosť domácich ešte dvakrát a po polčase viedli v pohode o tri góly.

Slavia na viac už nemala

Slavia v úvode druhého polčasu urobila štyri zmeny, no výsledok už neprikrášlila. Druhý polčas sa už len dohrával, Lacazette ešte po skvelej kľučke pridal svoj druhý gól a dokonale si tak napravil chuť po nepremenenej tutovke v prvom zápase.

V rozhovoroch hráči i tréner Trpišovský športovo priznali, že Arsenal bol v odvete jasne lepší a výsledok bol zaslúžený.

Úspech ako motivácia

Slavia sa napriek prehre o štyri góly nemá za čo hanbiť, práve naopak. Arsenal je aj napriek (minimálne) dvojsezónnej kríze kvalitou niekde inde. Slavia túto sezónu zaslúžene prešla cez dva popredné britské kluby – Leicester a Rangers. V skupine dvakrát porazila francúzsky Nice, na domácej pôde popredný bundesligový Leverkusen. V Česku sú zas jasným číslom jeden už niekoľko rokov. Ich úspechy vžiadnom prípade nie sú dielom šťastia či náhody.

Radosť českým, ale i slovenským divákom, robia v Európe už dlhšie. V minulej sezóne si to v skupine LM rozdali s Dortmundom, Interom a Barcelonou. V predminulej sezóne porazili v osemfinále EL Sevillu, v štvrťfinále hrali atraktívny a statočný futbal proti Chelsea. Klobúčik!

Čo by za to dala „susedná“ Sparta, alebo akýkoľvek popredný slovenský klub.

Pár riadkov na záver

Veľký rešpekt si zaslúžia hráči Slavie, ale aj ich skvelý tréner Trpišovský, ktorý si pravdepodobne bude v budúcnosti vyberať zo širokej ponuky európskych klubov. Snáď si prípadnú cestu do Británie nezahatil úprimným názorom po zápase, keď sa vyjadril, že nechápe veľmi prísny trest pre Kúdelu. Rešpekt aj smerom k domácim fanúšikom, ktorí oduševnene povzbudzovali svojich hráčov aj za stavu 0:4 a bolo ich z priestoru pred štadiónom poriadne počuť. Palec hore ide aj Arsenalu, ktorý pod veľkým tlakom ukázal svoju silu a zaslúžene vyhral 0:4.

Veľký palec dole naopak pre Ceballosa. Za stavu 0:3 v druhom polčase teatrálne filmoval a svojou reakciou žiadal ČK pre Olayinku. Ten dostal žltú, aj keď sa súpera ani nedotkol. Zbytočne trápny moment za rozhodnutého stavu našťastie nemal škaredú dohru. Arsenal si v semifinále zahrá proti Villarealu, ktorý vedie Unai Emery, teda bývalý manažér „TheGunners“. O pikantnosť je dopredu postarané. Druhý finalista bude Manchester United alebo AS Rím.