Utorok, 23. apríl 2024

Slavia šokuje naďalej, v Glasgowe však tiekla krv počas zápasu i po ňom

Michal Bruner Michal Bruner 19.03.2021
SITA/Andrew Milligan/PA via AP

Po domácej remíze 1:1 mali futbalisti Slavia Praha v osemfinálovej odvete Európskej ligy UEFA jasný cieľ. V Ibrox Parku v Glasgowe museli streliť proti domácim Rangers gól. Českého majstra už v 14. minúte poslal do vedenia Olayinka, keď prudkou hlavičkou poslal loptu presne k pravej žrdi.

Brutálny kopanec

V druhom polčase dostal červenú kartu striedajúci Roofe, keď vysokou nohou kopol do hlavy brankára Slavie Kolářa.  Spôsobil mu krvavé zranenie. V 73. minúte dostal po faule ďalšiu červenú kartu domáci Balogun a z následného priameho kopu excelentne trafil Stanciu.

Ďalšie dianie bolo nefutbalové. Domáci Škóti počas zápasu niekoľkokrát hrubými faulami zastavili ofenzívu Pražanov, ich apetít podporil aj neistý rozhodca Orel Grinfeeld z Izraela. Ten posúdil obe vylúčenia správne, ale žlté karty mali vidieť domáci aj za ďalšie fauly, najmä Patterson si o ňu koledoval oveľa skôr.

Domáci boli počas ubúdajúcich minút nervóznejší, aj po faule na Kuchtu mal arbiter riešiť situáciu ráznejšie. Táto situácia sa udiala v 87. minúte a po faule ešte domáci Goldson napálil loptu do ležiaceho slavistu. A potom to celé začalo…

Vážne obvinenia

Dohady, potýčky, strkanice a veľmi vážne obvinenia.  Obranca Kúdela pribehol k domácemu stredopoliarovi Kamarovi a zblízka mu so zakrytými ústami niečo povedal. Kamara okamžite reagoval a keď naznačil spoluhráčom, čo sa stalo, strhla sa mela. „Dúfam, že to UEFA nezametie pod koberec,“ hneval sa domáci tréner Steven Gerrard. Podľa jeho slov Kúdela rasisticky Kamaru urazil. „Je to nezmysel, odmietam takéto obvinenia,“ reagoval český zadák.

„Neviem, čo mu povedal, opýtam sa ho osobne, ale nepoznám slušnejšieho a skromnejšieho človeka, ako je Ondro,“ obhajoval Kúdelu na twitteri šéf klubu Jaroslav Tvrdík. Klubu potom v oficiálnom vyjadrení uviedol: „Ide o nechutné ohováranie nášho hráča.“

Gerrard bol neoblomný, svojmu zverencovi vyjadril podporu: „Som vážne naštvaný, ťažko sa mi to teraz popisuje. Viete, ja mám s Kamarom i ďalšími hráčmi silný vzťah a nemám dôvod mu neveriť. Nebudem opakovať slovo, ktoré slávistický hráč povedal, ale nerozumiem tomu, prečo niekto príde k súperovi v momente, keď je skoro po zápase, a so zakrytými ústami mu zakričí niečo také priamo do uší. Keby moji hráči chceli opustiť ihrisko, podporím ich,“ vyhlásil pre médiá.

Kúdela rasizmus kategoricky odmietol: „V emóciách, po dvoch červených kartách a mnohých brutálnych zákrokov súpera som mu povedal: ‚You are a fu..ing guy,‘“ priznal. „Ale rasismus odmietam,“ zdôraznil Kúdela.

Škandál v tuneli

Po zápase však domáci vzali spravodlivosť do vlastných rúk. Kúdelu údajne napadli päsťami a český tím zavolal políciu. Hovorca klubu Michal Býček potvrdil, že hráč musel so svojimi spoluhráčmi opustiť štadión za asistencie bezpečnostných zložiek.

Namiesto osláv z postupovej eufórie tak musel riešiť český majster v zostave so Slovákom Jakubom Hromadom veľkú nepríjemnosť. Pražania taktiež apelujú na UEFA, aby incident poriadne vyšetrila.