Piatok, 17. máj 2024

Slováci dnes v Rusku hrajú o nádej na Katar. Tu sú tri kľúče k víťazstvu

SITA/Kirill Kudryavtsev/Pool via AP

V piatok večer sa v ďalšom zápase kvalifikácie na budúcoročné MS vo futbale jedenástka najlepších Slovákov postaví v Kazani domácim Rusom. Po bodových stratách z jari a septembra dá nádej na baráž len víťazstvo.

Len to bude živiť šancu na výlet do Kataru. Aby ho získali, budú Tarkovičovci potrebovať použiť (najmenej tieto) tri kľúče.

Kľúč prvý – Nahradiť Lobotku

Najťažšou úlohou bude nahradiť Stanislava Lobotku pred obrannou dvojicou Škriniar – Šatka. Pred dvoma mesiacmi by sme sa na takú vetu pozerali ťukajúc si pritom na čelo. Na septembrový zraz ale prišiel Stanislav rozohratý z Neapola v parádnej forme. Bol jednoznačne najlepším hráčom Slovenska v prvom asociačnom termíne novej sezóny.

Hral ako za svojich starých čias. Odoberal lopty súperom, po zisku sa otočil dopredu a poďho rozohrávať konštruktívne protiútoky. Na jeho hre je extrémne poznať, či má alebo nemá herné sebavedomie. Keď ho má – ako naposledy – je sa radosť pozerať.

Žiaľ, svalové zranenie práve z posledného kvalifikačného zápasu proti Cypru ho zastavilo a stále s ním laboruje. Na jeho miesto nemá Štefan Tarkovič úplne adekvátnu náhradu. K Jurajovi Kuckovi tipujú Bera, Lobotku striedaval Patrik Hrošovský, istý čas viac vzadu hral aj Marek Hamšík, ak ma pamäť neklame.

Nech tam je, kto chce, úloha rozbíjať stred ihriska pri nájazdoch ruských hráčov bude musieť byť splnená.

Kľúč druhý – Sebavedomie

Nie je veľa tímov širšej svetovej špičky, proti ktorým by Slovensko malo takú peknú štatistiku vzájomných zápasov. Porazili sme ich v marci v tejto kvalifikácii, porazili sme ich na EURO 2016 v pamätnom zápase Mareka Hamšíka a porazili sme ich aj pred desiatimi rokmi v Moskve po obaľovačke Miňa Stocha.

Rusi už v Trnave ukázali, že si proti našim veľmi neveria. Teraz majú nového trénera, na ktorého sa vykašľal dvojmetrový kapitán Dziuba, a o štyri body viac, ako my. Prehrou si Slovensko pustia v tabuľke príliš blízko k telu.

Sebavedomím srší najmä obranná dvojica stopérov. Milan Škriniar zdá sa našiel v Šatkovi ideálneho parťáka (a tentoraz nikomu nebude dýchať na krk Valjentov hráčsky agent). V marci úlohu zvládli, teraz budú musieť vo Fulhame málo chytajúcemu Rodákovi pomáhať ešte viac.

Len spoločná viera môže v takom dôležitom zápase priniesť želaný výsledok. Rusko je protivníkom, pri ktorom môže byť podložená skutočným sebavedomím na reálnom základe nedávnej minulosti.

Kľúč tretí – Rusnák?

Mak s Weissom sú, rovnako ako Lobotka, vyradení so zranením. Našťastie na krídlach môžu lietať dvaja rozohratí hráči v slušnej forme. Lukás Haraslin očaroval Letnú v prvých zápasoch za pražskú Spartu. Albert Rusnák priletel z Ameriky s vizitkou hráča v top forme.

V jeho prípade by sa poriadny reprezentačný zápas naozaj zišiel. Vzhľadom na dôveru a počet odohratých minút akosi ťažko v pamäti lovíme stretnutia, v ktorých by bol rozdielovým hráčom v národnom drese. Dnes večer bude mať ideálnu príležitosť získať si (späť) niektorých fanúšikov, ktorí nad ním možno už tak trochu zlomili palicu.

Stávka na rozohratých hráčov naposledy Tarkovičovi vyšla. Síce sme z trojzápasu nezískali ani náhodou toľko bodov, koľko sme chceli, hra Slovákov bola v porovnaní s mdlým prejavom na letnom EURO turnaji neporovnateľná.

V Kazani už nejde o umelecký dojem, ale o body. Ak sa podarí nahradiť Lobotku, ak Rusnák pretaví formu zo Salt Lake City na gól, alebo gólový center a keď sebavedomie na vlastnej polovici nedovoli Rusom streliť Rodákovi gól, úloha môže byť splnená.

V Rusku musíme vyhrať.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera