Sobota, 25. máj 2024

Za posily nedali ani cent, odmeny za postup do pohárov nevypísali. Napriek tomu hrajú o čelo tabuľky a Európu majú na dosah

Martin Panák Martin Panák 06.04.2021

Zohnať lístky na osemtisícový Městský fotbalový stadion Miroslava Valenty, domovský stánok 1. FC Slovácko, by bol v dvadsaťpäťtisícovom Uherskom Hradišti v tejto sezóne zrejme obrovský problém. Pandémia koronavírusu to ale zariadila inak.

Klub z východnej Moravy na to ale neberie ohľad. Napriek tomu, že časť kabíny si sama Covid “zažila”, naďalej pokračuje v písaní zlatých písmen do klubovej kroniky.

Tretia zlatá kapitola?

V nej by sme touto farbou už dve kapitoly našli. Tá prvá je z roku 2000, keď ešte ako 1. FC Synot postúpil do najvyššej súťaže. Vo svojej premiérovej sezóne priviedol svojich priaznivcov do vytrženia porážkou Sparty Praha a aj dvomi zápasmi so Slaviou, ktorá v nich nováčika nedokázala poraziť ani raz.

Tá druhá sa spája s rekonštrukciou štadióna, získaním Karla Jarolíma na post trénera a ofenzívneho nezmara Jana Nezmara s cieľmi v podobe útoku na pohárovú Európu. Bodku za ňou ale dala v roku 2004 korupčná aféra.

Tretia sa píše v týchto mesiacoch. A výrazným menom v nej je Milan Svědík. Rodák z Pardubíc bude oslavovať na konci sezóny 47. narodeniny a nečakaný darček môže dostať nielen on, ale aj klub.

Hlavná postava príbehu Svědík

Svědík pôsobil v pozícii trénera alebo asistenta v Baníku Ostrava, Pardubiciach, Diname Minsk, Mladej Boleslavi, či Jihlave. Cenné skúsenosti nazbieral aj v českých reprezentačných výberoch do dvadsať a dvadsaťjeden rokov.

Na Martina, teda v novembri 2018, sa stal trénerom 1. FC Slovácko, ktoré za neho neváhalo Jihlave zaplatiť dva milióny českých korún. A Svědík dokazuje, že táto investícia stála za to.

Pre klub, ktorý vypadol z najvyššej súťaže v sezóne 2006/07, je od návratu medzi elitu o dva roky neskôr štandardne hlavným cieľom vyhnúť sa boju o záchranu a pohybovať sa v pokojných stredných vodách tabuľky. Svědík však za necelého dva a pol roka vytiahol Slovácko zhruba deväť kôl pred koncom základnej časti ročníka na skvelé tretie miesto hneď za pražské duo. A naučil ho nielen výborne brániť, ale aj útočiť.

Aktuálne majú jeho zverenci na konte 45 zásahov. Len Sparta a Slavia ich nastrieľala viac. S 23 inkasovanými gólmi sa môžu navyše pochváliť aj treťou najlepšou defenzívou súťaže.

Sám Svědík to skromne pripisuje tomu, že jeho tím “má šťastie, pretože naň nie je žiadny tlak.” A aby ani žiaden nepripustil, dodáva, že “pohárová Európa je stále ešte ďaleko a tabuľka je veľmi vyrovnaná”.

Poháňa ho krivda z minulosti?

Aktuálne postavenie Slovácka si však toľkú skromnosť ani nezaslúži. Svědík, pre ktorého je to najdlhšie pôsobenie pri jednom tíme v kariére, si káder postupne skvele vyskladal a aj v prípade vypadnutí niektorých z opôr ich dokážu ďalší hráči adekvátne zastúpiť.

Po záchranárskej prvej sezóne, v ktorej Slovácko skončilo po základnej časti dvanáste, to už v tej druhej vyzeralo nádejne, no tímu nevyšla “covidová” jar a nakoniec sa musel uspokojiť s deviatou priečkou. V tej aktuálnej, tretej so Svědíkom na lavičke, má Slovácko vykročené do Európy. Herný koncept, nájdenie a napasovanie vhodných hráčov i postupné dozrievanie tých mladších jednoducho potrebovali čas.

A ten v Slovácku Svědík dostal. Na rozdiel od Ostravy, kde Baník pred šiestimi rokmi vytiahol z boja o záchranu až na piate miesto a doteraz sa vlastne nevie, prečo musel skončiť a rovnako tak aj v Mladej Boleslavi, s ktorou sa prebil na štvrtú pozíciu, no po sezóne bol prekvapujúco posunutý len do úlohy asistenta.

Pocit krivdy z minulosti je možno tiež jedným z faktorov, ktoré Svědíka poháňajú vpred. A darí sa mu to navyše v klube, ktorý rozhodne nemá peňazí na rozhadzovanie.

Posily nestáli ani cent

Pred touto sezónou muselo Slovácko riešiť odchody niekoľkých opôr na čele s mladým brankárom Matoušom Trmalom, ktorý odišiel do portugalskej Vitória Guimarães, či sedemgólovým strelcom Tomášom Zajícom, ktorý zamieril do Ostravy. A koľko dalo na získanie náhrad? Ani halier, či cent. Aj to svedčí o výborne odvedenej práci pri dopĺňaní kádra.

Mix skúsených borcov a viacerých mladíkov šlape ako dobre namazaný stroj. Brankárskou jednotkou je 25-ročný Vít Nemrava, ktorého istí Slovák Pavol Bajza. Defenzívu riadi 36-ročný Michal Kadlec, ktorý spoluhráčom odovzdáva svoje skúsenosti z pražskej Sparty, Bayeru Leverkusen, či Fenerbahce.

Stredovú formáciu riadi dlhoročná opora Plzne Milan Petržela, popri ktorom sa v skvelom svetle ukazujú 25-ročný Marek Havlík, či o rok mladší Lukáš Sadílek. A ofenzívu ťahá znovuzrodený najlepší strelec európskeho šampionátu dvadsaťjednotiek z roku 2015 27-ročný Jan Kliment, ktorý je s deviatimi zásahmi piatym najlepším strelcom celej súťaže, len tri góly za lídrom tejto štatistiky Janom Kuchtom zo Slavie.

Práve vďaka týmto hráčom má Slovácko už po 24 zápasoch tohto ročníka o tri výhry, desať strelených gólov a päť bodov viac ako nazbieralo za 30 zápasov základnej časti v minulom ročníku.

Pohárová Európa na dosah

Ak bude moravský klub pokračovať v nastúpenom trende, definitíva o jeho účasti v európskych pohároch je len otázkou času. Pred štvrtým Jabloncom má aktuálne náskok jedného bodu, piaty Liberec už zaostáva o tri body, má však o jeden odohraný duel viac. Na svoju šancu ale čaká aj šiesta Plzeň, ktorej manko je sedembodové, no oproti Slovácku má zápas k dobru.

Hráči Slovácka to teda majú len vo svojich rukách, či skôr nohách. Ak sa príležitosti nezľaknú, Česká republika bude mať v pohárovej Európe netradičného zástupcu. A to napriek tomu, že podľa slov Milana Petrželu klub prémie za umiestnenie na priečkach zaručujúcich štart v európskych súťažiach ani nemal vypísané. Evidentne s niečím takým nepočítali ani oni sami…

Za systematickú prácu trénera Svědíka i za prístup hráčov, ktorí chcú zjavne potvrdiť, že svoju hodnotu i kvalitu majú, si však 1. FC Slovácko takúto odmenu rozhodne zaslúži.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera