Zohnať lístky na osemtisícový Městský fotbalový stadion Miroslava Valenty, domovský stánok 1. FC Slovácko, by bol v dvadsaťpäťtisícovom Uherskom Hradišti v tejto sezóne zrejme obrovský problém. Pandémia koronavírusu to ale zariadila inak.
Klub z východnej Moravy na to ale neberie ohľad. Napriek tomu, že časť kabíny si sama Covid “zažila”, naďalej pokračuje v písaní zlatých písmen do klubovej kroniky.
Tretia zlatá kapitola?
V nej by sme touto farbou už dve kapitoly našli. Tá prvá je z roku 2000, keď ešte ako 1. FC Synot postúpil do najvyššej súťaže. Vo svojej premiérovej sezóne priviedol svojich priaznivcov do vytrženia porážkou Sparty Praha a aj dvomi zápasmi so Slaviou, ktorá v nich nováčika nedokázala poraziť ani raz.
Tá druhá sa spája s rekonštrukciou štadióna, získaním Karla Jarolíma na post trénera a ofenzívneho nezmara Jana Nezmara s cieľmi v podobe útoku na pohárovú Európu. Bodku za ňou ale dala v roku 2004 korupčná aféra.
Tretia sa píše v týchto mesiacoch. A výrazným menom v nej je Milan Svědík. Rodák z Pardubíc bude oslavovať na konci sezóny 47. narodeniny a nečakaný darček môže dostať nielen on, ale aj klub.
Hlavná postava príbehu Svědík
Svědík pôsobil v pozícii trénera alebo asistenta v Baníku Ostrava, Pardubiciach, Diname Minsk, Mladej Boleslavi, či Jihlave. Cenné skúsenosti nazbieral aj v českých reprezentačných výberoch do dvadsať a dvadsaťjeden rokov.
Na Martina, teda v novembri 2018, sa stal trénerom 1. FC Slovácko, ktoré za neho neváhalo Jihlave zaplatiť dva milióny českých korún. A Svědík dokazuje, že táto investícia stála za to.
Pre klub, ktorý vypadol z najvyššej súťaže v sezóne 2006/07, je od návratu medzi elitu o dva roky neskôr štandardne hlavným cieľom vyhnúť sa boju o záchranu a pohybovať sa v pokojných stredných vodách tabuľky. Svědík však za necelého dva a pol roka vytiahol Slovácko zhruba deväť kôl pred koncom základnej časti ročníka na skvelé tretie miesto hneď za pražské duo. A naučil ho nielen výborne brániť, ale aj útočiť.
Aktuálne majú jeho zverenci na konte 45 zásahov. Len Sparta a Slavia ich nastrieľala viac. S 23 inkasovanými gólmi sa môžu navyše pochváliť aj treťou najlepšou defenzívou súťaže.
Sám Svědík to skromne pripisuje tomu, že jeho tím “má šťastie, pretože naň nie je žiadny tlak.” A aby ani žiaden nepripustil, dodáva, že “pohárová Európa je stále ešte ďaleko a tabuľka je veľmi vyrovnaná”.
Poháňa ho krivda z minulosti?
Aktuálne postavenie Slovácka si však toľkú skromnosť ani nezaslúži. Svědík, pre ktorého je to najdlhšie pôsobenie pri jednom tíme v kariére, si káder postupne skvele vyskladal a aj v prípade vypadnutí niektorých z opôr ich dokážu ďalší hráči adekvátne zastúpiť.
Po záchranárskej prvej sezóne, v ktorej Slovácko skončilo po základnej časti dvanáste, to už v tej druhej vyzeralo nádejne, no tímu nevyšla “covidová” jar a nakoniec sa musel uspokojiť s deviatou priečkou. V tej aktuálnej, tretej so Svědíkom na lavičke, má Slovácko vykročené do Európy. Herný koncept, nájdenie a napasovanie vhodných hráčov i postupné dozrievanie tých mladších jednoducho potrebovali čas.
A ten v Slovácku Svědík dostal. Na rozdiel od Ostravy, kde Baník pred šiestimi rokmi vytiahol z boja o záchranu až na piate miesto a doteraz sa vlastne nevie, prečo musel skončiť a rovnako tak aj v Mladej Boleslavi, s ktorou sa prebil na štvrtú pozíciu, no po sezóne bol prekvapujúco posunutý len do úlohy asistenta.
Pocit krivdy z minulosti je možno tiež jedným z faktorov, ktoré Svědíka poháňajú vpred. A darí sa mu to navyše v klube, ktorý rozhodne nemá peňazí na rozhadzovanie.
Posily nestáli ani cent
Pred touto sezónou muselo Slovácko riešiť odchody niekoľkých opôr na čele s mladým brankárom Matoušom Trmalom, ktorý odišiel do portugalskej Vitória Guimarães, či sedemgólovým strelcom Tomášom Zajícom, ktorý zamieril do Ostravy. A koľko dalo na získanie náhrad? Ani halier, či cent. Aj to svedčí o výborne odvedenej práci pri dopĺňaní kádra.
Mix skúsených borcov a viacerých mladíkov šlape ako dobre namazaný stroj. Brankárskou jednotkou je 25-ročný Vít Nemrava, ktorého istí Slovák Pavol Bajza. Defenzívu riadi 36-ročný Michal Kadlec, ktorý spoluhráčom odovzdáva svoje skúsenosti z pražskej Sparty, Bayeru Leverkusen, či Fenerbahce.
Stredovú formáciu riadi dlhoročná opora Plzne Milan Petržela, popri ktorom sa v skvelom svetle ukazujú 25-ročný Marek Havlík, či o rok mladší Lukáš Sadílek. A ofenzívu ťahá znovuzrodený najlepší strelec európskeho šampionátu dvadsaťjednotiek z roku 2015 27-ročný Jan Kliment, ktorý je s deviatimi zásahmi piatym najlepším strelcom celej súťaže, len tri góly za lídrom tejto štatistiky Janom Kuchtom zo Slavie.
Práve vďaka týmto hráčom má Slovácko už po 24 zápasoch tohto ročníka o tri výhry, desať strelených gólov a päť bodov viac ako nazbieralo za 30 zápasov základnej časti v minulom ročníku.
Pohárová Európa na dosah
Ak bude moravský klub pokračovať v nastúpenom trende, definitíva o jeho účasti v európskych pohároch je len otázkou času. Pred štvrtým Jabloncom má aktuálne náskok jedného bodu, piaty Liberec už zaostáva o tri body, má však o jeden odohraný duel viac. Na svoju šancu ale čaká aj šiesta Plzeň, ktorej manko je sedembodové, no oproti Slovácku má zápas k dobru.
Hráči Slovácka to teda majú len vo svojich rukách, či skôr nohách. Ak sa príležitosti nezľaknú, Česká republika bude mať v pohárovej Európe netradičného zástupcu. A to napriek tomu, že podľa slov Milana Petrželu klub prémie za umiestnenie na priečkach zaručujúcich štart v európskych súťažiach ani nemal vypísané. Evidentne s niečím takým nepočítali ani oni sami…
Za systematickú prácu trénera Svědíka i za prístup hráčov, ktorí chcú zjavne potvrdiť, že svoju hodnotu i kvalitu majú, si však 1. FC Slovácko takúto odmenu rozhodne zaslúži.
Komentáre