Nedeľa, 26. máj 2024

Slovan vypadol z Ligy majstrov. Ha-ha-hanba, ale čo ďalej?

SITA

Dnes je deň, kedy je opäť v móde hejtovať Slovan. Tentokrát futbalový. Netreba sa čudovať.

Druhý polčas odvety prvého kola Ligy majstrov som aj ja v stredu vymenil za seriál na HBO, ktorý som chcel dopozerať. Odradil ma tretí polčas veľmi zlej podívanej za sedem dní.

Livescore mi potom poslal obidva góly aj šokujúci výsledok penaltového rozstrelu. Len som si povzdychol. Keď som sa sa pred polnocou pozrel na Facebook, 14 z prvých 16 statusov bolo o futbalovej blamáži. #truestory.

Ráno aj mne napadla otázka, ktorý Slovan je dnes na tom horšie. Viete čo, opýtam sa aj vás:

[wpforms id=”2156″ title=”false” description=”false”]

Hanba, hnev, horúce hlavy

O tom, aký veľký prúser sa slovenskému majstrovi v dvojzápase s mužstvom z Čiernej hory podarilo vyparatiť, ste sa už určite dočítali (všade) inde. Neodolali asi v žiadnej redakcii. Kľúčové slovné spojenie “Slovan hanba” bude dnes jedným z vyhľadávanejších na slovenskom Googli.

O tom, aká biedna mala byť Sutjeska Nikšič hovorili veľa aj kurzy pred odvetou. Ešte aj po remíze v Bratislave ponúkali stávkové kancelárie na výhru Čiernohorcov takmer deväťnásobné zhodnotenie vkladu. Ešte aj remíza bola za päť. Hovorí samo za seba. Hnevajú sa nielen tipéri, hnevajú sa aj latentnejší fanúšikovia “Jastrabov z Tehelného poľa”.

Horúce hlavy zas oplieskavajú na internete od zlosti zahraničnú súpisku tradičného slovenského klubu. Mimoriadne hlúpy argument, ale čuduje sa niekto? Jedinému Slovákovi, brankárovi Dominikovi Greifovi, tlačia novinári pod nos diktafóny a mikrofóny po každom zápase. Je sympatické, že sa vyjadruje ako chlap a nie ako stereotypický futbalista. Nie je mu ale v týchto dňoch čo závidieť.

O tom, ako sa dnes a najbližších pár dni na Slovane všetci odbavia, stačilo. Radšej sa zamyslíme, ako veľmi môže udalosť otriasť jedným z mála ambicióznych klubov na Slovensku.

Spiatočka, alebo podradenie?

Slovan má čerstvý titul a ešte čerstvejší štadión, okolo ktorého sa ešte stále premávajú mechanizmy a robotníci. Na naše pomery netradične nevypredal po sezóne pol mužstva a tvrdil, že sa sústredí na letné predkolá. Tréner Ševela si pochvaľoval nových hráčov, tlačiacich sa do základu. Bombardéra Šporara si poistili dlhodobou zmluvou.

Vypadnutie po dvojzápase, v ktorom proti slabšiemu tímu belasí nič nehrali, nevyhrali, ani neprehrali, nepochybne Slovanom zatrasie.

Typickou reakciou minulosti bola výmena trénera a koniec niekoľkých hráčov, “zodpovedných” za fiasko. Niektorí sa už v stredu večer pýtali, či mladší Kmotrík stihne napodobniť legendami opradeného otca ešte pred štartom nového ročníka Fortunaligy.

Otázka neznela, či Slovan znova vyhodí trénera, ale či bude Ševela sedieť na lavičke vo víkendovom zápase proti Pohroniu. (UPDATE: Tréner Ševela v klube skončil, informovala vo štvrtok webová stránka klubu.)

Nielen fanúšikovia s napätím čakajú, či trapas proti Sutjeske zaradí v klube spiatočku, alebo bude len podradením, po ktorom bude konečne nasledovať očakávané zrýchlenie smerom do futbalovej Európy.

Pomôcť zachrániť Slovan pred samým sebou môže nová pohárová doba.

Nová doba

Pamätáme si na eurofutbalové ročníky, po ktorých sa z Ligy majstrov o úroveň nižšie padalo až na konci augusta. Kto vypadol v prvom, či druhom predkole, mal jednoducho smolu. Dohral. Slovenský majster vyletel priam škandalózne, no mal aj šťastie v nešťastí. Zdvihnúť sa môže ešte v lete.

Slovan Bratislava stále môže dosiahnuť predsezónny cieľ a hrať na jeseň skupinovú fázu. Aj keď sa dnes každý takej myšlienke vysmeje do tváre.

V skutočnosti ide na Tehelnom poli o veľa. Ak v klube podľahnú sklamaniu a frustrácii, progres Slovana sa môže zabrzdiť na dva-tri roky. Ak zdvihne hlavu a prebojuje sa predkolami Európskej ligy, na blamáž si v septembri spomenú už len hejteri.

Pre bratislavský klub bude kľúčové, ako sa vysporiada s nepríjemnou situáciou na všetkých pozíciách. Aj predražení motivační spíkri o tom vedia svoje.

“Padnúť dokáže každý, dôležité je, ako zareaguje, keď je na kolenách,” povedali by.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera