Nedeľa, 26. máj 2024

Slovanu sa všetci smiali, Európu má ale na dosah ako jediný

SITA

Sito druhého predkola Európskej ligy nepustilo ďalej dva slovenské kluby. Paradoxne po výkonoch, ktorými nadchli nielen vlastných fanúšikov, Dunajská Streda aj Trnava vypadli. Európu opustili po hrdinskom boji. Po takom, keď fanúšikovia privrú oči nad vlastnými chybami, ktoré v skutočnosti zabránili postupu.

DAC si lepšiu pozíciu premrhal netaktickou domácou prehrou. Spartak mdlým výkonom v Plovdive a netakticko taktickým vylúčením v odvete. Zajaca za chvost síce obaja naháňali obdivuhodne, koeficientu ale veľmi nepomohli.

Slovan? Paradoxne, napriek hanbe

Ďalším futbalovým paradoxom letnej (pred)sezóny je, že všetky euronádeje nášho futbalu môžeme vložiť už len do Slovana Bratislava. Do toho, z ktorého sa pred pár dňami všetci smiali a niektorí dokonca písali články o hanbe, potupe a blamáži po vypadnutí z prvého predkola Ligy majstrov s akousi Sutjeskou Nikšič. Zaslúžene.

Dnes je situácia iná. Ani proti kosovskému Feronikeli Slovanisti nepredviedli žiadnu futbalovú slávu – ale postúpili. Hoci škaredo, (tak ako mali postúpiť v prvom prípade) idú ďalej a to sa počíta. Na Tehelnom poli odohrajú v auguste ešte najmenej jeden pohárový zápas.

Zaujímalo by ma, čo si myslia neutrálni fanúšikovia. Majú lepší pocit z postupu Slovana, alebo zo srdnatých, oduševnených výkonov neúspešných tímov?

Druhé predkolo, tretí tréner

Nová sezóna je v hlavnom meste turbulentná. Prvé predkolo Ligy majstrov stálo hlavu trénera Ševelu, po ňom musel odísť aj dočasne poverený asistent. V druhom predkole EL tak belasých trénoval tretí tréner, sezóna ešte nemá ani mesiac. Fanúšikovia sa tiež stihli postarať o prvú medzinárodnú hanbu. Klub čaká, či nebude za politické transparenty potrestaný.

V napätej situácii na Bajkalskej ulici dostal dôveru Ján Kozák ml. a svoju úlohu splnil. Zrejme každému je jasné, že nebude trénerom slovanistického A-tímu nastálo. Čím dlhšie na lavičke zostane, tým jasnejšie sa javí snaha dostať Vladimíra Weissa spod kontraktu s Gruzínskou reprezentáciou. Vykúpiť kouča s platnou zmluvou v krajine koňaku nemôže byť ľahké. Ani lacné.

Najneskôr pred playoff Európskej ligy Slovan plnohodnotného trénera mať bude. Najmä, ak doň postúpi. Motivácia začať ďalšiu anabázu u Kmotríkovcov by v takom prípade Weissovi staršiemu chýbať nemohla. Proti najsilnejšiemu z letných súperov by taký impulz tímu len prospel.

Cesta do skupiny

Kto sa smeje naposledy, aj ten zomrie, hovoria cynici. Tí futbaloví belasých v skupinovej fáze Európskej ligy stále nevidia. Slovan musí zvládnuť ešte dva dvojzápasy. V prvom vyzve Írsky Dundalk. Žiaden gigant, skôr tretí tím z troch, s ktorým by si slovenský majster mal so súčasným kádrom poradiť.

O dva týždne bude jasné, či, proti komu a pod akým trénerom sa Slovan pokúsi splniť predsezónny cieľ. Ivan Kmotrík mladší chcel postúpiť do skupinovej fázy európskeho pohára. Stále môže.

Napriek katastrofálnemu štartu zostal Slovan Bratislava jediným, ktorý slovenskému klubovému koeficientu a vlastnej kase môže ešte pomôcť.

Ak sa mu to podarí, hanbu proti Sutjeske si zapamätajú len hejteri.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera