Štvrtok, 23. máj 2024

Slovenskí mladíci porazili v príprave na EURO U19 Holandsko aj Portugalsko. Naozaj sú rok pred domácim turnajom takí dobrí?

Billy Blesky Billy Blesky 24.10.2021
TASR - Ján Krošlák

Prišiel konečne ten deň? Futbalová reprezentácia Slovenska v kategórii U19 hrala v uplynulých týždňoch proti Nemecku, Holandsku a Portugalsku a posledné dva tímy porazila.

Vzácna udalosť pre fanúšikov aj hráčov sa podarila vďaka tomu, že budeme hostiteľom nadchádzajúcich majstrovstiev Európy U19 v roku 2022. Bude to presne dvadsať rokov, čo Slovensko naposledy hralo na záverečnom turnaji tejto vekovej kategórie. Na prelome júla a augusta budúceho roku sa v Bratislave a Trnave predstaví osem najlepších európskych reprezentácií. Päť najlepších postúpi na MS do 20 rokov v roku 2023 v Indonézii.

Najťažšie EURO

Keďže je EURO U19 jediným mládežníckym turnajom, ktorý má stále len osem účastníkov, ide o najťažšie mládežnícke EURO, na ktoré sa dá kvalifikovať. Napríklad generácia 1996 mala talenty ako Denis Vavro, Jakub Hromada, László Bénes či Lukáš Haraslín. V posledných kvalifikačných kolách remizovali s Nemeckom 1:1 a zdolali Čechov presvedčivo 3:0. Kvôli gólu v poslednej minúte však nestačili na Írsko a Nemecko našich výhrou 6:0 nad Čechmi vyradilo.

Generáciu 2001 viedli Ivan Mesík, Peter Pokorný, Dávid Strelec a Tomáš Suslov, ale ich kvalifikačné ťaženie bolo prerušené kvôli pandémii.

Generácia 2003-04

Pre tých, ktorí majú dobrý prehľad o našich futbalových talentoch, generácia hráčov z ročníkov 2003-04 možno nepatrí medzi najtalentovanejšie. Teraz ale dostala príležitosť zopakovať, čo pred 20 rokmi dosiahli takí hráči ako Igor Žofčák: 3. miesto na EURO U19.

V júni mladíci dvakrát prehrali s Čechmi a potom aj v auguste s Maďarskom. V septembri tesne porazili Saudskú Arábiu, remizovali so Severným Macedónskom a prehrali s Nemeckom 1:6. Objavili sa pochybnosti o ich výkonoch v budúcom roku pred domácim publikom. Pomerne rýchlo však dojem napravili. Na rovnakom turnaji v septembri remizovali 1:1 s Francúzskom. Potom, ako vieme, porazili Holandsko a Portugalsko. Tieto výsledky už môžu byť dobrým prísľubom.

Proti takýmto silným súperom sú pre slušný výsledok nevyhnutné trpezlivé protiútoky a odvážne defenzívne zákroky, možno aj trochu šťastia. Holandský obranca, resp. holandský brankár darovali Slovákom gól na epické víťazstvo, zatiaľ čo proti Portugalsku sme si v druhom polčase užili 30-minútovú presilovku. Nemôžeme však prehliadnuť umenie a úsilie našich hráčov.

Niekoľko talentov, ktoré vynikli

Možno je priskoro robiť definitívne závery, ale sme radi, že v tíme je možné identifikovať hneď niekoľko talentov. Určite ich môže byť viac, no títo hráči vynikli.

  • Pravý obranca Samuel Kopásek (MŠK Žilina) je pracovitý obranca. Pred úspešnými zápasmi v septembri a októbri patril k najkonzistentnejším hráčom tímu, a to aj pri prehrách s Čechmi.
  • Defenzívny stredopoliar Gabriel Halabrín (FK Senica) sa v tejto sezóne Fortuna ligy prejavil ako nádejný záložník. Nízky stredopoliar je silný na lopte a ochotný bojovať o ňu.
  • Ofenzívny stredopoliar Artur Gajdoš (AS Trenčín) strelil dva zo štyroch októbrových gólov. Gajdoš pôvodne zostal proti Nemecku na lavičke, neskôr si svoje miesto vybojoval späť a podával dobré výkony. Je pomerne technicky nadaný, má slušný dribling a prihrávky. Ak by som mohol vypichnúť len jedného hráča v tomto tíme, Gajdoš by bol mojou voľbou. Narodil sa v roku 2004.
  • Útočník Adam Griger (Linz LASK, Rakúsko) je dôrazný forward, ktorý v súčasnosti nastupuje s mužmi v druhej rakúskej lige. V súčasnosti je využívaný ako sekundárny útočník alebo dokonca krídelník, keďže dokáže využiť svoju fyzickú zdatnosť na podržanie lopty. Túto vlastnosť môžeme vidieť pri jeho asistencii na Gajdošov gól proti Portugalsku. Griger je prvým hráčom narodeným v roku 2004, ktorý hral v našej Fortuna lige, v minulej sezóne prestúpil do Rakúska.
  • Útočník Timotej Jambor (MŠK Žilina) je asi najznámejším hráčom generácie 2003-04. Rýchly hrotový útočník má solídne strelecké schopnosti, mohol by ale hrať aj ako ofenzívny záložník. Októbrové zápasy vynechal pre chorobu, ale dá sa očakávať, že v budúcom roku bude dôležitou súčasťou tímu.
  • Krídelník Adam Gaži (AS Trenčín) je ďalším pracovitým hráčom na pravom krídle a jedným z kľúčových hráčov pre naše protiútoky proti silnejším tímom.

Nemali by sme prehliadať skutočnosť, že obrana mladých Slovákov nebola v ideálnej forme. Musíme poďakovať Adamovi Dankovi a Filipovi Balážovi za hrdinské brankárske výkony. Treba priznať, že v obrane sa tím bude musieť zlepšiť. Naopak, proti slabším súperom budeme musieť vymyslieť účinný a efektívny spôsob, ako skórovať. Nie nepodobný tomu, akým Žilina pokorila PAOK U19.

Ideálna zostava

Momentálne je zostava viac-menej jasná. Predchádzajúce neúspechy mali pána trénera Rusnáka odradiť od používania trojčlennej obrannej formácie a prinútiť ho hrať systémom 4-3-3 alebo 4-2-3-1.

Kopásek, Halabrín, Gajdoš a Gaži by mali byť jasnou prvou voľbou na svoje posty. Adam Danko (Podbrezová) a Filip Baláž (Dukla Banská Bystrica) sú rovnako dobrí brankári. Nebude prekvapením, ak sa niektorý z nich stane jednotkou, ani že sa tréner rozhodne rotovať ich v bránke počas základnej časti.

V prípade stredných obrancov je kľúčovou otázkou, či sa pánovi Rusnákovi podarí do tímu na šampionát dostať Sebastiána Kóšu. Kóša sa vo Fortuna lige etabloval ako špičkový talent a pre reprezentačnú obranu bude výraznou posilou. Jakub Luka (MFK Ružomberok) je napriek niektorým nedostatkom asi najlepšou alternatívou. Richard Hečko (Atalanta BC) a Daniel Szalma (Dunajská Streda) sú ďalšími menami, hodnými nominácie.

Rovnaký problém, ako v A-tíme

Nedostatok perspektívnych ľavých obrancov je obrovským problémom slovenských národných tímov a to isté platí aj pre kategóriu U19. Urban Mazanovský (Trenčín) môže hrať na každom poste v obrane. V minulosti bol prvou voľbou, ale pre zranenie vynechal októbrové zápasy (nehovoriac o tom, že je pravák). Jeho náhradník Michal Boledovič (Spartak Trnava) podal v októbrových zápasoch slušné výkony. Ďalšou možnosťou je využiť Mareka Mičáka (Slovan Bratislava), ktorý je vlastne pravým obrancom.

Trojica stredopoliarov je zatiaľ jasná. Halabrín hrá hlboko na vlastnej polovici, kde má najviac defenzívnych povinností, Dominik Hollý (Trenčín) pracuje medzi šestnástkami a Gajdoš je tvorcom hry. Samuel Urgela (Podbrezová) je častým náhradníkom za Hollého a Marián Šmatlák (Pohronie) je kandidátom na rolu playmakera.

Na krídlach v októbrových zápasoch výrazne chýbal Viktor Sliacky (Petržalka), malý ľavý krídelník môže hrať aj na poste tvorcu hry. Martin Mišovič (Slovan) je podobný Sliackemu, ale má lepšiu rýchlosť. Kontrastom k týmto dvom je Branislav Spáčil (Petržalka), vysoký krídelník na ľavej strane. Na pravom krídle môže okrem Gažiho stáť za pokus aj Thomas Kotlár (Spartak Trnava).

Na pozícii útočníka bude potrebné urobiť ťažké rozhodnutie. Timotej Jambor je jednoznačne hviezdou, Marek Švec hráva bežne v zápasoch Fortuna ligy, ale Adam Griger sa v októbrových zápasoch ukázal ako veľký prísľub a kultivovaný útočník. Prekvapenie bolo podobne príjemné ako to, ktoré do hry národného tímu priniesol Ladislav Almási v zápase s Chorvátskom.

Dúfame, že tento článok povzbudí viacerých z vás, aby ste sledovali zápasy reprezentácie U19 a sledovali hráčov v svojich kluboch. Úspešný šampionát na Slovensku môže byť významným míľnikom v ich kariérach.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera