Sobota, 25. máj 2024

Potvrdené! Slovensko odohrá zápasy EURO v Petrohrade a Seville za účasti divákov

SITA/AP

Informácia o zmene dejísk na turnaju EURO 2020 sa potvrdila. Dublin a Bilbao neboli schopné garantovať možnosť naplniť najmenej 25 % kapacity svojich štadiónov fanúšikmi.

Náhradnými dejiskami sa stali Petrohrad a Sevilla. Ruská metropola už je jedným z dvanástich usporiadateľských miest.

V oboch mestách sa mala predstaviť reprezentácia Slovenska. Slováci mali pôvodne odohrať zápasy E-skupiny proti Poľsku (14. júna) a Švédsku (18. júna) na dublinskom Aviva Stadium, resp. proti Španielsku (23. júna) na štadióne San Mames v Bilbau

Do Ruska a Španielska

Prezident Poľského futbalového zväzu (PZPN) Zbigniew Boniek na sociálnej sieti v piatok potvrdil, že zápasy Poľska na EURO 2020 sa uskutočnia v Seville a Petrohrade. Týka sa to aj duelov Slovenska, ktoré malo pôvodne prvý súboj v E-skupine s Poľskom odohrať 14. júna v Dubline.

Španielska futbalová federácia (RFEF) ponúkla Sevillu ako alternatívne dejisko. Futbaloví fanúšikovia momentálne nemôžu ísť na štadióny nikde v Španielsku, v prípade Sevilly však výnimku udelili regionálne zdravotnícke úrady v Andalúzii.

Mníchov počíta so zlepšením

Na prevzatie zápasov v Dubline si robilo nároky aj Anglicko, londýnske Wembley hostí už tri duely domácej reprezentácie a obe semifinále a finále. Po Dubline zdedí iba osemfinále a zvyšné tri stretnutia pripadnú Petrohradu.

Ruská metropola hostí podľa žrebu dve stretnutia ruskej reprezentácie proti Belgicku a Fínsku, vzájomný zápas Fínska s Belgickom a jedno štvrťfinále.

Výkonný výbor mal taktiež riešiť Mníchov, ktorý bol tretím z dvanástich miest, ktoré nemohlo do stanoveného termínu zaručiť fanúšikov v hľadisku. Podľa nemeckých médií bavorské mesto o turnaj nepríde, lebo v júni počíta so zlepšením koronavírusovej situácie, čo by umožnilo do Allianz Arény vpustiť 15 tisíc divákov.

Diváci ako podmienka

EURO 2020 odštartuje 11. júna v Ríme, finále sa uskutoční 11. júla na londýnskom štadióne Wembley. Možnosť plného štadióna prisľúbila Budapešť, budú však platiť prísne pravidlá ako napr. predloženie dvoch negatívnych testov nie starších ako päť dní pred príchodom do krajiny. Úrady budú akceptovať aj potvrdenie o prekonaní choroby počas uplynulých šiestich mesiacov.

V Anglicku bude v stretnutiach skupinovej fázy Wembley naplnené z jednej štvrtiny. Počas šampionátu by sa však mali meniť vládne obmedzenia, takže je možné, že v ďalších stretnutiach bude na štadióne návštevníkov viac.
      
V Baku a Petrohrade by sa mali štadióny naplniť z polovice. Štadión Johana Cruyffa v Amsterdame sa bude môcť naplniť na 25 až 33 percent kapacity, rovnako tak v glasgowskom Hampden Parku, v Parken Stadium v Kodani aj v Bukurešti v Arena Nationala.

S hostiteľskými asociáciami aj miestnymi orgánmi sme intenzívne pracovali na zaistení bezpečnosti pri zápasoch. Som naozaj rád, že sa nám podarilo zaistiť účasť divákov vo všetkých dejiskách turnaja. UEFA sa chce poďakovať mestám Bilbao a Dublin, aj národnej vláde Írska a regionálnej v Španielsku, za profesionalitu a odvedenú prácu v uplynulých rokoch. Stále zostávajú dobrými dejiskami na ďalšie naše zápasy a podujatia. UEFA ďakuje aj Írskej futbalovej asociácii za výbornú spoluprácu,” povedal pre web UEFA jej prezident Aleksander Čeferin zo Slovinska.

Komplikácie pre Slovensko

Pre vedenie Slovenského futbalového zväzu (SFZ) i realizačný tím hlavného trénera Štefana Tarkoviča to znamená urobiť zmeny v porovnaní s pôvodným plánom. Do začiatku šampionátu zostáva už len 49 dní. Slováci mali mať tréningový tábor v Írsku. Zmení sa tak celá logistika slovenských príprav na turnaj. Pred ním absolvuje tréningový kemp v rakúskom Windischgarstene, vrátane dvoch prípravných zápasov s Bulharskom (1. júna v Ried im Innkreis) a Rakúskom (6. júna vo Viedni).

Na situáciu reagoval aj Marcel Merčiak na záver nového TakUrčitee podcastu.

Program skupiny E

Pondelok 14. jún 2021
18:00 Slovensko – Poľsko (Petrohrad)
21:00 Španielsko – Švédsko (Sevilla)
Piatok 18. jún 2021
15:00 Švédsko – Slovensko (Petrohrad)
Sobota 19. jún 2021
21:00 Španielsko – Poľsko (Sevilla)
Streda 23. jún 2021
18:00 Slovensko – Španielsko (Sevilla)
18:00 Švédsko – Poľsko (Petrohrad)

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera