Štvrtok, 18. apríl 2024

Slovenskú školáčku živí futbal v Serie A. Túži po vlastnej kuchyni, aj keď si pizzu nevychutná

Michal Bruner Michal Bruner 16.03.2022
Foto: Archív Karen Makovej

Bežala 76. minúta nedeľného zápasu Lazio Rím – US Sassuolo. Tréner hostí Gianpiero Piovani v tej chvíli stiahol z ihriska škótsku legionárku Lanu Clellandovú a na jej miesto poslal Karen Makovú. Debut 17-ročnej Slovensky v Serii A však nebol víťazný. Jej tím prehrával v tom čase 1:2, v 90. minúte inkasoval ešte jeden gól.

Bola to úžasná skúsenosť si zahrať Serie A a konečne zažiť to tempo a tú atmosféru. Ale keďže sme prehrali, tak nálada po zápase nebola najlepšia. Ale som veľmi rada, že som dostala príležitosť. Tréner mi už v ten týždeň hovoril že sa mám poriadne nachystať, takže som čakala že by ma mohol nasadiť do zápasu. Potom cez polčas mi tiež povedal, že sa mám dobre rozcvičiť. Vtedy som už vlastne vedela, že nastúpim,“ povedala mladá futbalistka pre náš web.

Napriek prehre však zostali ženy Sassuola na treťom mieste tabuľky s trojbodovou stratou za druhým AS Rím, ďalšie tri body strácajú na lídra Juventus Turín. „Tréner mi po zápase ani nič nepovedal, bol nahnevaný a zároveň smutný.“

Jediná Slovenka

Karen Maková futbal Serie A
Foto: Archív Karen Makovej

Maková je momentálne jedinou slovenskou futbalistkou v najvyššej talianskej súťaži. Pred ňou pôsobila v AC Miláno brankárka Mária Korenčiová, ktorá však tento rok prestúpila do španielskeho Levante. „Ja som bola rozhodnutá, že chcem ísť do zahraničia a vyskúšať si to. S pomocou môjho agenta nás oslovilo Sassuolo s tým, že majú záujem, a aby som prišla na skúšku do klubu. Na tú som aj išla a potom sa rozhodli, že majú vážny záujem.“

A tak sa v neplnoletom veku rozhodla ísť do sveta. „Taliančinu som vôbec nevedela, ale viem dobre po anglicky. Myslela som si, že sa dorozumiem všade, ale na moje prekvapenie v Taliansku veľmi málo ľudí ovláda angličtinu. Takže sme sa tak všelijako dohadovali, ako nás len napadlo. Na začiatku to teda bolo ťažké, ale asi po dvoch mesiacoch som začala rozumieť trénerovi a jeho pokynom. Potom som už mala hodiny taliančiny, kde sme preberali všetko od základov tieto hodiny mám aj dnes. Už je to však oveľa lepšie, dorozumiem sa aj so spoluhráčkami.“

Z Devínskej Novej Vsi do Talianska

Jedna z najtalentovanejších hráčok slovenského ženského futbalu začala kopať do lopty ako šesťročná v Devínskej Novej Vsi. O štyri roky sa dostala do najúspešnejšieho slovenského klubu Slovana Bratislava. S belasými získala tri tituly majsteriek Slovenska v kategórii žiačok a ako 15-ročná debutovala v A-tíme. Prvý gól na najvyššej  úrovni strelila hneď vo svojom druhom zápase z priameho kopu. V drese Slovan zažila aj premiéru v ženskej Lige majstrov.  

„Ja som zo Slovana neodchádzala zrovna v najlepšom období. A to aj vďaka covidu. Tréner, ktorý ma trénoval, odišiel zo Slovana v tom istom čase ako aj ja a momentálne nie sme vôbec v kontakte. Ale viacero ľudí z klubu mi občas napíše. Pre mňa bolo veľmi ťažké zvykať si na nové prostredie, nových ľudí a na hlavne na úplne iné zvyky v krajine. Mojim rodičom som veľmi vďačná, že ma podporovali už od začiatku, práve vďaka nim som tam kde som teraz. Podporili ma aj moje kamarátky a bývalé spoluhráčky, ktorým som tiež veľmi vďačná, že sa mi neotočili chrbtom. Teraz chcem napredovať a učiť sa od najlepších hráčok,“ dodala Maková.

Posunula sa však najmä futbalovo. Ženy ako futbalistky vnímajú v Taliansku úplne inak ako u nás. „Aj tréningy majú úplne iný formát, ako na Slovensku. Kvalita futbalu je tu oveľa vyššia, tempo zápasov a tréningov tiež. Medzi najväčšie rozdiely určite patrí prístup k ženskému futbalu v Taliansku, berie sa to tu profesionálne, nerobia tu veľké rozdiely medzi mužmi a ženami. Taktiež sa tu dá futbalom uživiť bez akejkoľvek inej roboty. Čo sa týka kvality, hrá sa tu súbojovo, rýchlo a celkovo sa hrá aj krajší futbal. Nabrala som veľa nových skúseností aj vďaka tomu, že trénujem so ženami. Určite mi to dalo neskutočne veľa do futbalu, ale aj do môjho osobného života.“

Školáčka, ktorú uživí futbal

A či sa dá uživiť z futbalu bez inej práce aj 17-ročnej tínedžerke? Budete sa čudovať, ale… „S tým že tu mám zaplatené ubytovanie, stravu a dopravu tak sa dá. Vezú nás na tréningy aj z tréningov, dostala som kartu na autobus a vlastne nás vozia skoro všade kam potrebujem ísť.“

Po sezóne však čakajú na mladú futbalistku aj mimofutbalové povinnosti. Keďže do školy na Apeninskom polostrove nechodí, bude na konci školského roka komisionálne skúšky na svojej škole na Slovensku. Škole sa venuje aj v Taliansku. „Ráno vstávam okolo ôsmej, idem na raňajky, keď máme ráno tréning tak idem na tréning, ak nie, tak sa idem prejsť. Potom sa niečo naučím a mám voľno. O 12.30 mám obed. O 14.30 tréning, ak teda máme a ak máme voľno, tak idem ešte raz na prechádzku. Potom oddychujem a robím si ešte nejaké svoje veci do školy. O 19.00 máme večeru a okolo 22.00 idem spať. Počas voľna robím prakticky to isté, zbehnem si aj do obchodu,“ prezradila Karen.

Karen Maková futbal Serie A
Foto: Archív Karen Makovej

Pizzu musí oželieť

A prezradila aj ďalšiu zaujímavosť a vzhľadom na jej vek aj prekvapujúcu. „Veľmi ma baví variť, už sa neviem dočkať, keď budem mať vlastnú kuchyňu. Ja mám momentálne veľmi prísnu diétu kvôli alergiám, takže do reštaurácií vôbec nechodím. Nemôžem jesť ani lepok, takže napríklad taliansku pizzu si už asi nikdy neužijem.“

Okrem slovenskej reprezentantky pôsobí v Sassuole ďalsích desať legionáriek. Klub má veľké ambície a o to viac je ťažšie presadiť sa v A-tíme. Maková verí, že sa jej podarí čoskoro nabrať na konto ďalšie minúty. „V talianskej ženskej lige je to veľmi nepredvídateľné, keďže prvý môže prehrať, alebo remizovať s posledným. To je na jednej strane veľmi dobré, že aspoň každý zápas je to boj o miesto v tabuľke. Kluby ako Juventus a AS Rím majú neskutočnú kvalitu, bola som na zápase našich žien keď hrali proti Juventusu a AC Miláno a bolo to neskutočné. Dúfam, že si jedného dňa proti takému súperovi zahrám.“

A ak ste náš článok dočítali až sem a meno Mak je vám povedomé, nemýlite sa. Karen je sesternica slovenského reprezentanta Róberta Maka. „Popravde nie sme veľmi v kontakte, stretneme sa tak raz za rok,“ uzavrela talentovaná futbalistka.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera