Pondelok, 22. apríl 2024

Slovenský futbal už nemá v mojom živote miesto, hovorí Filip Šebo

TASR - Martin Baumann

Vynikal gólovým inštinktom. V domácej lige získal tri tituly, za reprezentáciu strelil sedem gólov v pätnástich zápasoch. Slovenský futbal už nemá v mojom živote miesto, hovorí Filip Šebo. Kritizuje prácu zväzu. Jeho druhým domovom sa stal ostrov Ibiza.  

V septembri 2012 ukončil profesionálnu kariéru. Mal len dvadsaťosem rokov a za sebou atraktívne zahraničné zastávky. Pôsobil v Rapide Viedeň, Glasgowe Rangers či v FC Valenciennes.

Na trávniku boli často všetky oči na ňom. Bol rýchly, mrštný, šestnástkový zabijak. Dvakrát sa stal s 22 gólmi najlepším ligovým strelcom. Typologicky podobní útočníci z našej najvyššej súťaže vymizli.

Z futbalistu triatlonista

V súčasnosti tridsaťsedemročný chlapík si užíva život plnými dúškami. Stal sa triatlonistom. Je dvojnásobným Ironmanom. Tento rok má v pláne absolvovať polovičného na Havaji. Slovenský klubový futbal ho už vôbec nezaujíma.

Medzinárodný futbal pozerám, keď hrá mužstvo, ktoré mi je sympatické. Ak mám možnosť, nenechám si ujsť zápasy Bayernu Mníchov. Domáci futbal ma absolútne nezaujíma. Nevidím jediný dôvod, aby som ho sledoval,“ povedal Filip Šebo na začiatku rozhovoru pre náš web.

Keď ho podpichneme, či by predsa len nechcel reštartovať kariéru v nižšej súťaži alebo druholigovej Petržalke, okamžite zareaguje:

Ani vo sne. Mám svoj pekný život a slovenský futbal v ňom nemá miesto,“ odvetí.

Kým počas Šebovej éry navštevovali ligové zápasy tisícky fanúšikov, bezmála desať rokov po jeho konci kariéry sa fanúšikovská lojalita a patriotizmus vytrácajú. Momentálne pre pandémiu diváci na štadióny nesmú chodiť, no podľa neho bola viditeľná strata záujmu ľudí o domáci futbal už v období pred vypuknutím koronavírusu.

Liga sa zmenila vo všetkom a k horšiemu. Myslel som si, že po konci kariéry to už horšie nemôže byť, opak bol pravdou. Zrkadlom toho sú fanúšikovia. Tých sa oklamať nedá. Vždy ukážu pravdu svojou návštevnosťou. Tá je u nás identická k aktuálnej pandemickej situácii,“ povedal bývalý bombardér.

So Slovanom Bratislava získal dve majstrovské trofeje, s petržalskou Artmediou jednu. Kým Petržalka sa v ostatných rokoch vyšplhala z piatej ligy do druhej, Slovan je blízko k majstrovskému hetriku. Je najlepším klubom u nás. Koncept má postavený na cudzincoch. Nevie sa však presadiť v pohárovej Európe.

Slovanu chýba najmä fungujúca mládež, ktorá by vychovávala slovenských hráčov. Odvolávať sa na Davida Strelca alebo Dominika Greifa je absolútne nedostačujúce, keďže obaja nie sú stabilnou súčasťou reprezentácie,“ myslí si Filip Šebo.

Návrat do reprezentácie?

Nedávno vyvolal rozruch jeho príspevok na Instagrame. V priebehu zápasu Slovenska s Maltou v rámci kvalifikácie Majstrovstiev sveta 2022 na sociálnej sieti zverejnil video, v ňom avizoval, že je ochotný prísť okamžite do reprezentácie a strieľať góly.

Prečo by to mal byť krok vedľa? Pokojne to zopakujem a pripomeniem sa. Ak reprezentácia Slovenska nevystrelí v domácom zápase za 45 minút na bránu Malty a inkasuje dva góly, nič iné ako moju samopozvánku do reprezentácie si nezaslúži. Nielen ja, ale tiež iní bývalí futbalisti či fanúšikovia, by na bránu určite vystrelili,“ odpovedal muž, ktorý v auguste 2006 strelil počas reprezentačného debutu hetrik práve do siete Malty a národný tím vtedy vyhral 3:0.

Bratislavský rodák bol v názoroch vždy priamočiary. Veľkú kritiku adresoval i futbalovému zväzu.

Je zrkadlom slovenského futbalu. Je to zastaralé, nemoderné, spiace, spoliehajúce sa na dvoch či troch reprezentantov, ktorí snáď budú mať svoj deň. V slovenskom futbale nevidím žiadny koncept, za čo môže SFZ. Len sa alibisticky prizerá a ľudia sú šťastní za miestočka vo funkciách,“ vyhlásil.

Filipa Šeba počas hráčskej kariéry viedli mnohí veľkí tréneri na čele s Vladimírom Weissom. Práve v ňom vidí osobnosť, ktorá by mohla naštartovať domáci futbal lepším smerom.

Ľudia ako Vladimír Weiss majú vlastnosti a silu veci prerobiť. Vidím v ňom možnosť na zmenu myslenia vo futbale, ktoré vedenia SFZ nemá,“ predostrel názor.

V nedávnom rozhovore Šebo pre český iDnes.cz vyhlásil: „Vytáčalo ma, keď som do tréningov dával viac ako maximum, zatiaľ čo niektorí spoluhráči platili pokuty za neskoré príchody, vyhovárali sa na zranenia a odrbávali. Ako som sa na nich mohol spoľahnúť v zápasoch? Nemal som chuť vo futbale pokračovať.

Pravda je taká, že v žiadnom mužstve nie je v kádri 26 hráčov, ktorí dávajú do futbalu všetko. To mi prekážalo. Ak nie sú vo futbale všetci na tej istej vlnovej dĺžke, nemôže to fungovať,“ doplnil v našom rozhovore.

Influencer? Ani omylom

Tak ako v minulosti, aj v súčasnej dobe čelia hráči rôznym nástrahám, od hazardu po alkohol. V športovej komunite sú takéto témy tabu. Podľa Šeba sú spomínané veci súčasťou slávy a bohatstva a je na každom hráčovi, či ich individuálne ustojí.

Filip Šebo je v posledných rokoch triatlonista. Živí sa predajom nehnuteľností a má cestovateľský projekt. Na Instagrame ho sleduje viac ako 30-tisíc ľudí. Považuje sa za influencera?

„Je to pre mňa urážka. Byť slovenským influencerom je omyl súčasnej doby, ktorý mnohým pomiatol hlavu.“

Ako hráč sa snažil zaobchádzať s peniazmi rozumne, aby bol po kariére zabezpečený. Dá sa teda udržať si vysoký štandard?

Čo znamená vysoký štandard? Pre mňa je to čas a sloboda, a to mám. Nie všetko je o tom, kto má po kariére aké auto,“ prezradil.

Športová dráha triatlonistu je extrémne náročná. Baví ho a je pre neho životným štýlom. Aké méty si v tomto športe dáva v najbližšom období?

Viac ako tri mesiace som neplával, takže sa mi úplne nedarí. Nič to nemení na tom, že triatlon mám rád a robím ho s láskou,“ povedal.

Viac ako dvadsať rokov spolupracuje so špičkovým kondičným trénerom Marošom Molnárom, ktorý je tvárou televízneho programu Extrémne premeny. Považuje ho za rodinného priateľa. Má Filip nastavený aj jedálniček?

Jem a pijem všetko, čo mu chutí, ale s rozumom. Čo znamená, že rybu si nedám na pumpe a mäso si neobjednám v bufete.

Slnko na Ibize

Je rebel, dobrodruh a cestovateľ. Jeho snúbenicou je speváčka Emma Drobná. Žijú nielen na Slovensku, ale v posledných mesiacoch na Ibize.

Je to náš druhý domov, cítim sa tam najšťastnejšie. Na ostrove ma fascinuje energia a samotný vzduch. Spoznal som španielsky jazyk a mám v pláne sa v ňom zdokonaliť,“ priblížil.

Filip s Emmou plánujú svadbu a potomkov. Zažívajú veľa srandy. Na sociálnych sieťach zverejnili videá, v ktorých predviedli tanečné choreografie. Spoločný song zatiaľ nehrozí.

Emmu a jej piesne počúvam. Máme rovnaký hudobný štýl. Nonstop máme pustené rádio a nikto z nás ho neprepína. Sme pár, ktorý je spokojný a užíva si život. Nič viac nepotrebujeme. Emma ma zmenila najmä v oblasti hľadania kompromisov, za čo jej ďakujem, lebo táto vlastnosť je v partnerskom živote dôležitá,“ poodhalil na záver Filip Šebo niečo zo súkromného života.

Tomáš Kotlárik/RTVS

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera