Štvrtok, 23. máj 2024

Slovnaft Cup: Derby cez kopec s penaltovým rozstrelom

FOTO: Tomáš Hládek

Očakávania sú najhoršie a preto sme žiadne nemali ani pred povestným dedinským derby cez kopec. V prvom kole Slovnaft Cupu si zmerali sily hráči Telovýchovnej jednoty Višňové proti Baníku.

Nie Ostrava, ale Stráňavy.

TJ Višňové – Baník Stráňavy 1:1 (4:2 na pokutové kopy)

Pol hodinu pred výkopom na ihrisku nebolo ani stopy po futbale, keďže sa hráči nechceli pred prvým súťažným duelom príliš unaviť pri rozcvičke. Alebo zmoknúť a nachladnúť. Tomu, že sa asi niečo v dedinke pod kopcom Hoblík bude diať, napovedali len fanúšikovia, ktorí sa schovávali s pivom v ruke pod dáždnikmi. Nakoniec sa však hráči predsa len odhodlali a nesmelo sa začali rozcvičovať.

Začiatok bol slávnostný, s dresom Višňového sa lúčil po štvorročnej anabáze 36-ročný Libor Ťažký. Libora určite okrem darčekového koša od miestnych futbalových činovníkov zahrial aj potlesk slušne zaplneného štadióna.

Favoritmi boli hostia zo Stráňav vedení Jánom Jančim. V Stráňavách asi letí Borbélyho Trilógia pressingu, keďže mužstvo spod Polomu od úvodu Višňové vysoko napádalo. Spoluhráčov napomínal skúsený domáci kapitán Martin Minarčík, odchovanec žilinského MŠK, aby hru upokojili. Jeho kolegovia ju však neupokojili a v permanencii bol brankár Višňového, Filip Kováč. Ukazoval rýchle reflexy, ktoré si osvojil pri chytaní najvyššej futsalovej súťaže vo farbách Makroteamu Žilina. Potom znova zaujal drobný kapitán Višňového, keď svojsky odvrátil rohový kop nožničkami.

Zakročiť musela matka

K derby patria vybičované chvíle a jedna prišla po polhodine hry. Mladý, len 19-ročný Veselovský si vyšliapol na ľavého obrancu Telovýchovnej jednoty Drahomíra Kočiša. Mladík si od o desať rokov staršieho protihráča vyslúžil označenia, pri ktorých musela zakročiť prítomná matka v hľadisku a napomenúť miestneho beka.

Derby nie sú jednoduché zápasy a o tom sa presvedčil aj 17-ročný mladík v bráne Stráňav Timotej Klocaň. Po nedorozumení so spoluhráčmi v rozohrávke nechal polovicu brány voľnej a Michal Pažický strelou spoza šestnástky poslal Višňové do vedenia.

Následne Jano Bukovčan odporučil hlavnému arbitrovi návštevu očného doktora. Toto odporúčanie si rozhodca Žeriava k srdcu nezobral a siahol po karte farby žltej. Ktovie, možno chcel inú farbu. Tu mohol byť možno Bukovčan rád za to, že arbiter dobre nevidel alebo nechcel vidieť a ani počuť.

V prvom polčase lepší Baník sa dočkal vyrovnania v 44. minúte, keď si na rohový kop nabehol Zajac a lišiacky prekonal Kováča.

Druhý polčas bez zvuku

Obe mužstvá na začiatku druhého dejstva striedali. Zvukotechnika však zradila miestneho hlásateľa. Zakročiť musel miestny fanúšik, ktorý s hlasom, za ktorý by sa nehanbil ani Martin Malachovský, oznámil 350 divákom zmeny na ihrisku.

Miestny futbalový analytik na dôchodku vyzval domáceho Sventeka, aby bojoval ako za povstania. Ten si to zobral k srdcu, s dvoma hráčmi si poradil kľučkou, tretieho si obhodil, no na center mu už neostalo síl a loptu poslal do autu. Ktovie, či za to nemohla práve spomínaná rozcvička pred duelom.

Stretnutie sa pomaly chýlilo ku koncu riadnej hracej doby. S tým sa však nechcel zmieriť domáci lodivod, ktorý nevedel medzi fanúšikmi nájsť rozcvičujúceho sa Kucharčíka. Po minútke a pol sa našiel, ale stav stretnutia ani jeho príchod nezmenil. Priaznivci Višňového prezradili, že má ploche nohy, keď jeho pokus o lob skončil mimo troch žrdí.

Fanúšikovia si ešte pýtali žltú kartu pre brankára Stráňav Klocaňa za odkopnutie lopty do potoka. Ich prosby vyslyšané neboli. Minútu pred koncom ešte vyzval priaznivcov miestny hlásateľ s opravenou zvukotechnikou na vrátenie prepraviek na pivo.

Penaltová pohárová dráma

Penalty začali kapitáni. Domáci klinicky presnou ľavačkou poslal TJ do vedenia. Odpovedal Marek Janči a vyrovnal. Následne si mladý Klocaň siahol na pokus Šimuna, no lopta prepadla do brány. Prvé zaváhanie prišlo z kopačky hráča Stráňav Bugalu, ktorého vychytal futsalový špecialista Kováč.

Kočiš na ihrisku veľa rečnil, ale pri penalte sa mu kolená roztriasli a bránu netrafil. Rozstrel sa rozhodol v štvrtej sérii. Kováč krásnym zákrokom vychytal bývalého kolegu z futsalových paluboviek Michala Lajša. Záverečnú smotanu tak už zlízol Patrik Schmiester, ktorý v minulej sezóne obliekal práve dres Stráňav. Posunul Višňové o krok bližšie k pohárovej Európe.

V maličkej dedinke neďaleko Žiliny tak odštartovali bujaré oslavy, ktoré neprekazil ani lejak, ktorý sa spustil po zápase. Uvidíme, ako si v ďalšom kole povedú hráči Višňového. Pricestuje k nim Liptovský Mikuláš.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera