Dnes je to presne na deň 40 rokov, čo sa odohrala jedna z najbrutálnejších scén v aréne futbalových MS. Po horrorovom zákroku zostal ležať na trávniku hráč a väčšina divákov na štadióne a pri obrazovkách mala obavy, že už z neho nikdy nevstane…
Dátum: 8. júla 1982, Čas: 22:12 hod., Miesto: Estádio Ramón Sanchez Pizjuan v Seville, Žáner: futbalová dráma, Obeť: Francúz Patrick Battiston, Vinník: gólman vtedajšej západonemeckej reprezentácie Harald „Toni“ Schumacher.
Vinník bez trestu
Bežala 57. minúta semifinálového zápasu MS 1982 Francúzsko – NSR. Za stavu 1:1 vysunul Platini dopredu striedajúceho Battistona. Ten však už na loptu nedosiahol. Nevšimol si hroziace nebezpečenstvo a schytal v plnej rýchlosti futbalový bodyček od súperovho gólmana. 90 kíl živej váhy zapôsobilo ako letiaci meteor. Krv tuhla v žilách a lopta sa pomaly kotúľala vedľa žrde mimo ihriska…
Výsledok: tri zlomené zuby, zlomené rebrá, poškodený stavec, polhodina v bezvedomí, nepravidelné preberanie sa a znovuupadanie do kómy. Zranenia, ktoré patria skôr k vážnej dopravnej nehode. Holandský rozhodca Corver nedal vinníkovi ani žltú kartu (!) a kopalo sa od nemeckej bránky… Dnes už, našťastie, nepredstaviteľné. Zúrili sme, aj my všetci nezainteresovaní pri televízoroch. Battistona odviezli v bezvedomí do nemocnice a dovtedy latentný odpor voči západonemeckej reprezentácii sa zmenil na otvorenú nenávisť.
„Mal by si ísť k nemu. Musíš ísť k nemu, hovoril som si. Ale to už tam stáli rozzúrení Francúzi Trésor a Tigana. Keď tam teraz pôjdeš, tak bude malér, obával som sa. Zostal som teda v bránke, aby som sa vyhol otvorenému konfliktu, zo strachu z toho, čo by mohlo nastať a rozpačito som sa hral s loptou. Bola to zbabelosť. Asi prvýkrát vo svojom živote som bol zbabelý“, opisuje vo svojej knihe Anpfiff bezprostredné pocity záporný hrdina. Verejnosť mu totiž vyčítala najmä fakt, že k obeti svojho zákroku ani len nepodišiel…
Nemci v zuboch celého sveta
Zápas sa napokon skončil po predĺžení 3:3 (Francúzi viedli už 3:1). A na penalty vyhrali Nemci, lebo „rabiát“ v ich bránke mal výrazne lepšie brankárske parametre ako jeho náprotivok Ettori. Viac ako report zo zápasu, zaujímal na druhý deň všetkých zdravotný stav Battistona. Pozitívne bolo už to, že to vôbec prežil. Taliani napokon porazili Nemcov vo finále 3:1 a svet si vydýchol. Titul im kvôli rôznym excesom (nielen tomuto) neprial nikto…
Mužstvo NSR nezastihol šampionát v najlepšej forme. Prenikali správy o rozporoch zvnútra, situáciu gradovalo trápenie sa zraneného top strelca Rummeniggeho, ktorý štval svojou mrzutosťou všetkých naokolo. V prvom zápase šokovali svet prehrou s Alžírskom 1:2. V treťom zohrali frašku s Rakúšanmi, keď víťazstvo 1:0 zabezpečilo postup obom na úkor Alžírska. Pohŕdanie publikom, ktoré hráči oboch mužstiev po rýchlom góle predvádzali, okorenili po stretnutí Nemci ešte urážkami na adresu podvedených Alžírčanov… Paul Breitner zasa nevyberavo nabrýzgal letiskovému personálu, ktorý sa podľa neho flákal. Výbušná zmes okolo celého tímu dostala rozbušku v podobe spomínaného zákroku Schumachera.
Zaplatím mu mostík
„Vieš o tom, že Battiston prišiel o tri zuby?“ , pýtali sa ho po zápase nemeckí novinári. „Keď iba to, rád mu zaplatím mostík!“, priložil ešte pod úplne žeravý kotol. Niet sa čo čudovať, že nenávisť voči jeho osobe, bola najmä vo Francúzsku, vybičovaná na maximum a nezriedka ho prirovnávali rovno k Hitlerovi. Pre zvyšok zemegule sa stal „iba“ mäsiarom zo Sevilly…
Napokon sa predsa len po MS obaja aktéri stretli v Metz, na severe Francúzska, a zbratali sa pred kamerami. Battiston mal ešte na krku spevňujúci golier, o to bola situácia dojemnejšia. Časom sa dal dokopy a dokonca sa vrátil do veľkého futbalu. Reprezentoval až do roku 1989 a stihol na seba natiahnuť dres trikolóry celkove 56 krát.
Toniho šialenstvá
Schumacher sa dostal k postu brankárskej jednotky NSR v roku 1979 po autohavárii legendy Seppa Maiera. Vtedajší tréner Jupp Derwall vybral dobre – aspoň po futbalovej stránke – a dal svetu jedného z najlepších gólmanov všetkých čias. Guma na čiare i vo vzduchu, neuveriteľné reflexy. Často držal svojimi zákrokmi “nationalelf” nad vodou, aj keď futbalovo ťahali za kratší koniec. Aby ich napokon vo finále MS 1986 potopil svojimi kiksami…
Zároveň sa však stal aj jednou z najrozporuplnejších postáv futbalu do dnešných dní. Blázon, ktorý keď sa nudil, vyzval manželku, aby mu na holej koži hasila cigarety. Aby dokázal, že necíti bolesť… Po MS 1986 vypustil do sveta spomínanú knihu (u nás vyšla pod názvom Odpískané) a vyniesol ňou na svetlo sveta všetku špinu západonemeckého futbalu, najmä z národného tímu. Vrátane chľastu, hazardu, sexuálnych radovánok a dopingu. Ani sa veľmi nemožno čudovať, že po jej vydaní ho už neodzdravila ani kľučka na dverách…
Vyhodený cez prestávku
Dokonca aj jeho dlhoročný zamestnávateľ 1. FC Köln sa vzdal jeho služieb a následne prišiel aj o miesto v reprezentácii. Prečo to urobil, vie iba on. Toľko peňazí za knihu dostať nemohol, aby dobrovoľne obetoval kariéru, aj isté miesto brankárskej jednotky na domácich ME 1988, ktoré potom odchytal roztrasený náhradník Eike Immel.
Neskôr sa stal z neho meganeúspešný tréner. Ako hlavný viedol iba Fortunu Köln a v roku 1999 ho prezident klubu vyhodil cez prestávku. Takže zápas dokoučoval jeho asistent… Napokon mu zostalo len miesto spolukomentátora a analytika v televíziách a práca v klubových štruktúrach 1. FC Köln.
„Síce som mu odpustil, ale nikdy som neuveril, že to myslel úprimne“, povedal po skončení kariéry Patrick Battiston. A tí, ktorí s ním mali aj po rokoch od tejto udalosti do činenia potvrdili, že zostal rovnako arogantný ako bol predtým. Toni – nepolapiteľný víchor!
Komentáre