Piatok, 17. máj 2024

Stĺpček Telovýchovného vedúceho: Na futbalovej križovatke stále víťazia hulváti

Foto: SITA/Martin Medňanský

Znova sme sa raz ocitli na futbalovej križovatke. Po nechutnom zážitku v derby Trnava – Slovan zasadajú disciplinárne komisie, kluby píšu stanoviská, k téme sa vyjadrujú už aj politici. Prevládajúci pocit aj po dvoch týždňoch od incidentu v City aréne sa ale nemení: hulváti stále víťazia.

Frustrácia a depresia futbalovej väčšiny sa opäť prehĺbila. Až sa mi zdá, že sa jej nemá kto zastať.

Tresty a stanoviská

Známe sú už aj tresty. Spartak Trnava zaplatí 35-tisíc, plus náklady za policajný zákrok, Slovan 20-tisíc EUR. Trnava prišla o tri body a na tri zápasy aj o dospelých divákov. Slovanisti nemôžu organizovane vycestovať na štyri zápasy k súperom do sektora hostí. Na zvyšné derby v aktuálnom ročníku budú zatvorené sektory pre fanúšikov opačného klubu.

Obidvaja aktéri – teda ich vedenie – sa od zápasu predháňali v stanoviskách. Obviňovali sa navzájom z klamstiev a samozrejme aj zodpovednosti za udalosti v ten nedeľňajší podvečer. Po vynesení trestov pokračujú. Obaja ich považujú za prísne a zvažujú ďalšie kroky.

Laco Borbély si tiež o futbalovej spravodlivosti myslí svoje.

Rodiny vs Dezoláti

Aj ja si myslím, že tresty sú neadekvátne. Neadekvátne nízke. Zápas by som pokojne nechal dohrať, alebo odohrať znova a pokojne bez divákov. Futbalisti nech si to vybavia na trávniku na férovku.

Nízke postihy pre fanúšikov a pre kluby sú ale skutočným dôvodom, prečo sa aj na tejto križovatke púšťame zlým smerom.

Z duše mi písal – akurát oveľa výstižnejšie – Rado Procházka v Denníku N: “…pokusy o ťažké ublíženie na zdraví, ktoré by na ulici pripomínali pokusy o vraždu, sa znova a znova označujú za chuligánstvo, hanbu, idiotizmus. Akoby to, čo sa udeje intra muros štadiónov, malo nárok na nejakú inú, veľkorysejšiu právnu kvalifikáciu. Ak by niekto kdekoľvek inde skákal niekomu po hlave, kukla-nekukla, pátralo by sa po ňom a chytili by ho, takýchto vždy chytia. A tu čo? Špalierom policajnej ochrany na vlak alebo domov na sídlisko?

Ivan Kmotrík mladší hovorí, že “problémová nie je v našom prípade či v iných kluboch väčšina, ale menšina.” Prečo sa ale musí všetkými uznaná väčšina slušných fanúšikov donekonečna prispôsobovať? Aby sme mohli aj ďalej zakrývať deťom uši pri výbuchoch delobuchov a explóziach primitívnych chorálov? Aby sa mohli lekári, právnici, advokáti, učitelia, športovci, intelektuáli a vzdelaní chlapi s vysokoškolskými titulmi len tak v podstate beztrestne pobiť?

Neveríte? Na SME.sk som čítal rozhovor s členom belasej šlachty, z ktorého citujem: “Medzi nami sú lekári, právnici, advokáti, učitelia, športovci. Počas víkendu sa neraz pobijú a v pondelok idú v kravate do roboty. Sme otcovia rodín, vzdelaní chlapi s vysokoškolským titulom. Väčšina ľudí z kotla sú intelektuáli.” Nemali by sme od vzdelaných chlapov s titulmi, otcov rodín, ktorí v pondelok oblečú kravaty a lekárske plášte skôr vyžadovať, aby sa v nedeľu na futbale správali ako ľudia?

Jedenásť problémových ľudí polícia identifikovala a obvinila. Trestať bude (možno) súd, na to si počkáme. Koľkí z nich dostanú futbalové doživotie? Trúfne si niekto zakázať im aspoň ukázať sa na akomkoľvek organizovanom futbale raz a navždy?

Nemyslím.

Čakanie na obeť

Tresty dohadované a vyrubované ex post v smiešnej výške na Slovensku ešte nikoho neodradili. Dôkazov máme za tridsať rokov slobody a vlastnej existencie nekonečné množstvo. Nekompromisné sankcie pre kluby ale aj jednotlivcov by mali byť známe vopred – a samozrejme dôsledne využívané a nespochybňované. Kým nebudú, menšina hulvátov bude v prevahe držať normálnych fanúšikov za gule v šachu.

Hokejovému Slovanu možné postihy zo strany KHL pomohli k prevýchove fanúšikov. Neviem, či ste na KHL boli, ale ak áno, nepáčila sa vám atmosféra? Chýbali vám rasistické, xenofóbne urážky, delobuchy, ohne a vulgárne pokriky? Je naozaj futbalová atmosféra akú produkujú v najväčších slovenských kotloch taká čarovná a nenahraditeľná?

Na futbalových fanúšikov žiadna pokuta a zatvorenie štadióna neplatí. Znamená to jediné – ak sa nič nezmení počkáme si na prvú obeť. Lebo skôr, alebo neskôr sa sektory pre hostí počas derby znova otvoria. Skôr alebo neskôr budú znova Slovan aj Spartak na čele tabuľky bojovať o titul. Skôr alebo neskôr, príde čas na odplatu. Lekári, učitelia a právnici vyrazia do boja.

Keď potom na štadióne niekto zomrie bude neskoro sa pýtať, čo sme mali a mohli urobiť skôr.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera