Utorok, 23. apríl 2024

Stĺpček Telovýchovného vedúceho: Tí, ktorí po kolapse v priamom prenose kritizujú televíziu a sociálne médiá, majú tentoraz pravdu

SITA - Stuart Franklin/Pool via AP

Christian Eriksen ležal pred koncom prvého polčasu sobotňajšieho zápasu turnaja EURO 2020 bezvládny na zemi, obkolesený spoluhráčmi a najmä zásahovým tímom lekárov, ktorí sa ho snažili priviesť späť k životu. Režisér priameho prenosu opakovane pustil do vysielania zábery na resuscitáciu futbalistu, čím nahneval veľa fanúšikov na svete. Kritici majú tentokrát pravdu.

Nečakané udalosti

Prezradím možno jedno tajomstvo z mediálnej kuchyne. Šokujúce a neočakávané udalosti v ňom nie sú tak celkom neočakávané. Novinári si napríklad vopred poctivo pripravujú nekrológy osobností, u ktorých sa tak nejak predpokladá, že ich môžu v dohľadnom čase potrebovať. Televízie majú pre každý prípad pripravené archívne “konzervy” s materiálom, ktoré dokážu v priebehu pár okamihov zaradiť do vysielania. RTVS takto mimoriadne odvysielala napríklad desať rokov starý dokument o futbalovej Žiline a Marcelovi Merčiakovi.

Nič, čo sa odohráva na televíznej obrazovke, nebýva náhodné. Preto existujú strihači, dramaturgovia aj režiséri, aby mali pod kontrolou, čo diváci môžu a nemôžu vidieť. Pre ilustráciu, počas pretekov formuly 1 neuvidíte detailnejší pohľad na havarovaného jazdca pokiaľ nie je jasné, že nehodu prežil v relatívnom poriadku. Niektoré opakované zábery sa jednoducho neopakujú, ľuďom pri obrazovkách by pri nich mohlo prísť nevoľno. Navyše, zakaždým má byť na prvom mieste dôstojnosť človeka v ohrození.

Tak prečo sme opakovane videli, ako Dánovi masírujú srdce a jeho nohy nadskakujú po zásahoch defibrilátorom?

Prečo sme to nemali vidieť

Režisér správne nezaradil do vysielania opakovaný záber toho, ako sa Eriksen zviezol k zemi. Komentátori chvíľu tápali, čo sa vlastne stalo. Mohli len usudzovať z reakcií hráčov, ktorí hviezde domácich v Kodani pribehli na pomoc. Potiaľ bolo všetko v poriadku. Čo ale nasledovalo, bolo za čiarou.

Vážnosť situácie musela byť v okamihu jasná. Dán a jeho záchrancovia bojovali o holý život. Podobné incidenty sa v športe sporadicky stávajú, žiaľ ani vytrénovaní jedinci nie sú imúnni voči náhlym zlyhaniam zdravia a organizmu. Režisér mal prijať rozhodnutie a strihať do živého vysielania len zábery celého štadióna a prestrihávať ich maximálne sporadickými detailami na divákov. Prípadne čo najskôr rozhodnúť a informovať vysielateľov o prerušení priameho prenosu.

Namiesto toho sme na celom svete sledovali v zbytočnom a neúctivom detaile, ako futbalistu zachraňujú. Rozumiete, keď na ihrisko vbehne naháč, alebo nahotinka, všetci vedia, že sa na obraz ani na sekundu nedostane. Božechráň, aby diváci videli hompáľajúce sa poprsie, alebo nedajbože pánske ústrojenstvo!

Futbalisti Dánska museli na ihrisku vytvoriť ľudský štít, aby pomohli chrániť základnú ľudskú dôstojnosť spoluhráča v ohrození života pred zvedavými očami celého sveta. Situácia v Kodani ukázala, že podobný manuál buď chýbal, alebo sa ho dotyční v kritickej chvíli nedržali. Neviem, čo je horšie.

Sociálne siete detto

Potrebu všetko vedieť, vidieť a ideálne aj mať hotový názor multiplikujú sociálne siete. Záznam nešťastných sekúnd, počas ktorých Eriksen odpadol, bol na twittri v priebehu pár minút. Zdieľania sa rozbehli, málokto odolal.

Ja súhlasím s Kevinom Clarkom z TheRinger.com.

Ľudia ako keby chceli nahradiť novinárov, predbehnúť profesionálov, ktorí sú trénovaní aj na to, aby sprostredkovali verejnosti podobne náročné informácie. V prípadoch, kedy ide o život je zdržanlivosť viac, než namieste.

Vysvetľujte to ale ľuďom na sociálnych sieťach. Tí sa dožadovali informácie, či bol Eriksen očkovaný proti koronavírusu, ešte keď ležal na ihrisku. Choré.

Dánsko prehralo, vyhral život

Noviny v Kodani napísali po zápase, v ktorom domáci favoriti prehrali s Fínmi 0:1 “Dánsko prehralo, no život vyhral.” Rýchla a profesionálna pomoc pomohla vytrhnúť talentovaného záložníka Interu Miláno a dánskej reprezentácie z rúk smrti. Šokovaný svet si našťastie ešte v sobotu večer vydýchol, EURO 2020 nepoznačila najhoršia možná tragédia.

Kritika televízneho vysielania a priživovania sa na dramatickej udalosti je ale namieste. Či sa poučíme, ťažko povedať.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera