Nedeľa, 26. máj 2024

Ťah Boženíkom

SITA/AP Photo

Nálada po spackanom piatkovom trnavskom predstavení nebola medzi futbalovými fanúšikmi najlepšia. Chorváti nám pokazili víkend a čierne scenáre pred otvorením odvetnej časti zápasov kvalifikácie na EURO 2020 nenechali na seba čakať.

V Budapešti na Sokolov čakali futbalovo nadržaní domáci. Maďari sa po výhrach nad Chorvátskom a Walesom videli už jednou nohou na turnaji, ktorého niekoľko zápasov odohrajú v ich hlavnom meste. Ešte sfúknu nalomených Slovákov a bude.

Nôž na krku

Pavel Hapal po necelom roku pri národnom mužstve čelil prvej skutočnej kríze. Výsledok ani výkon z Trnavy sa nesmel opakovať, lebo by sme o šancu bojovať o postup prišli vo vyrovnanej skupine ako prví.

Proti Chorvátom nefungovalo na trávniku nič, otázkou pred pondelkom nebolo či niečo v zostave zmení, ale skôr koľko nových hráčov na ihrisko vytiahne.

Kandidátov na výmenu bolo toľko, že by sa asi žiadne číslo označujúce počet nových hráčov na trávniku nezdalo príliš veľké. Nakoniec sa český tréner Slovákov rozhodol len pre dve zmeny.

Vyšiel mu najmä ťah Boženíkom.

NechBoženíkDá

Ondrej Duda hráva v Bundeslige a už dlho sa o ňom hovorí, ako o Hamšíkovom kreatívnom nástupcovi. Má však smolu, že ho občas pohodia vlkom a postavia na frontovú útočnú líniu. Ondrej Duda nie je hrotový útočník.

Útočníkom je Robert Boženík. Žilinská kométa žiari v slovenskej lige a strieľa gól za gólom. Problém je, že má len 19 rokov, čo zvykne byť na seniorskú reprezentáciu primálo.

V Budapešti Pavel Hapal už na výber veľmi nemal. Museli sme hrať s útočníkom, nie bez neho. Spolupráca Maka s Rusnákom a Dudom proti Chorvátom vôbec nefungovala. Zbožné prianie futbalových fanúšikov teda bolo #NechBoženíkDá.

Lepšie ťah Boženíkom dopadnúť nemohol. Mladík strelil v druhom polčase víťazný gól a bol aj uprostred akcie, z ktorej Mak strelil náš prvý. Pavel Hapal zariskoval, ale oplatilo sa. Dnes málokto pochybuje, že sme konečne našli gólového útočníka, na ktorého sme čakali.

Nebol sám

Samozrejme, Robert Boženík nebol jediným hrdinom pondelkovej noci. Zoznam hráčov, ktorým sa zápas vyslovene podaril, je dlhý.

Začať treba určite Martinom Dúbravkom. Brankár Newcastlu držal dlho nulu, pochytal všetky šance, ktoré si Maďari vypracovali. Nestačil len na dokonale kopnutý priamy kop Szoboszlaia zo začiatku druhého polčasu. Na ten by nedosiahol ani dvojmetrový brankár a nehanbil by sa zaň ani Cristiano Ronaldo. Parádne to Maďar zakrútil.

Všetko ostatné ale Dúbravka vyriešil. Išiel z neho pokoj a sebavedomie, ktorým sa postupne nakazili aj hráči pred ním.

Škriniar bol najlepším z obrancov, aj Vavro urobil len jednu zbytočnosť (po ktorej sa Szoboszlai postavil k priamemu kopu). Krajní obrancovia Šatka a Hancko vľavo na začiatku horeli, pomohlo im vydýchnuť až vynútené striedanie Lovrencicsa ešte v prvom polčase.

Najväčšou zmenou prešla slovenská záloha. Najmä Lobotka s Hamšíkom zahrali znova parádne. Stanislav s pribúdajúcimi minútami doslova ovládol veľký kus hracej plochy. Odoberal lopty, posúval ich do bezpečia, bol motorovou myšou mužstva. Marek Hamšík prihral na prvý gól, keď si zbehol na Rusnákove miesto a mladému krídelníkovi ukázal, ako sa to robí. Šéfoval hre všetkých okolo, bol to jednoducho znova Marek Hamšík.

Robert Mak sa po tréningoch v Petrohrade dostal v repre do zápasovej formy. Jeho otvárací gól zapôsobil na Maďarov ako blesk z jasnej oblohy. Škoda len, že netrafil prázdnu bránku v druhom polčase, záver zápasu mohol byť pokojnejší. Aj Kucka hral o triedu lepší zápas ako v piatok.

Obľúbený súper

Čím sa dlhšie hralo, tým lepšie Slováci na ihrisku pôsobili. Kolektívny výkon bol v príkrom kontraste s tým, čo sme videli v piatok proti Chorvátom. Víťazstvo proti obľúbenému súperovi bolo nakoniec zaslúžené.

Prečo obľúbenému súperovi? S Maďarskom sme ešte nikdy neprehrali. Zo šiestich zápasov sme štyri vyhrali, dostali v nich len druhý gól. Napriek tomu by sme s nimi nemuseli hrať v každej kvalifikácii. Škandalózne udalosti zo slovenského sektora majú veľmi temný potenciál.

Buďme radi, že je Slovensko znova v hre. Zápasom roka bude znova ten najbližší. Desiateho desiaty treba Walesu vrátiť prehru. Potom už budeme mať na záverečný turnaj blízko my.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera