Streda, 06. december 2023

Taktika na prvý zápas? Znechutiť Lewandowského a s ním celé Poľsko

SITA/AP Photo/Dmitri Lovetsky

Slovenskí futbalisti odštartujú EURO 2020 úvodným zápasom proti Poľsku. „Je lepšie, že hráme na úvod proti Poliakom a nie Španielom. Veríme si oveľa viac. Sme v stave dosiahnuť dobrý výsledok, ktorý určí tón do ďalších duelov,” uviedol pre Denník Šport bývalý tréner slovenskej reprezentácie Ján Kocian.

Sebavedomí Poliaci

Šesťdesiattriročný kouč pôsobil štyri roky v poľskej lige a mentalitu prvého súpera zverencov Štefana Tarkoviča pozná veľmi dobre. „Sú sebavedomejší, nám to trošku chýba. Kým my sa skôr prispôsobíme, Poliaci idú so vztýčenými hlavami vpred. Sú živelnejší než my,” hodnotí Kocian.

Úvodné zápasy Slovensko doposiaľ na veľkom turnaji nezvládlo. Proti papierovo slabším súperom zaváhalo (MS 2010 Nový Zéland 1:1, EURO 2016 Wales 1:2). Typológia poľského tímu Slovákom vyhovuje. „Mužstvo cíti ťarchu prvého zápasu, môže zväzovať nohy. Naši lídri to už zažili, snáď sa poučili. Verím, že prenesú tlak na seba a potiahnu novicov. Je aj na realizačnom tíme, aby pripravil tím i mentálne, analyzuje bývalý reprezentačný kouč.

Rovnaký názor má aj gólový hrdina z MS 2010 v Južnej Afrike Róbert Vittek. „Skupina je ťažká, no sú tam aj ťažšie. Jeden zápas musíme vyhrať, Poliaci a Švédi sú hrateľní,“ povedal pre Denník Šport druhý najlepší strelec slovenskej histórie.

Nový tréner

Poľsko vedie portugalský tréner Paul Sousa. Podľa Kociana je januárový príchod nového kouča riskantným ťahom: „Prišiel po nevydarených zápasoch v Lige národov, no hru ani výsledky nezlepšil. V piatich stretnutiach zdolal len Andorru (remízy s Maďarskom, Ruskom, Islandom a prehra s Anglickom).“

Portugalčan nahradil Jerzyho Brzeczka polroka pred šampionátom. „Po dlhšom čase priviedol zahraničného trénera, ktorý nepoznal hráčov. V reprezentácii nie ste v dennom kontakte so zverencami, aby ste implementovali svoje myšlienky. V ostrých zápasoch skúšal nových hráčov a rôzne systémy, zatiaľ nie príliš úspešne,“ kritizuje prezidenta poľského futbalového zväzu bývalý tréner.

Hviezda v útoku

V poľskej zostave budú chýbať zranení útočníci Arkadiusz Milik a Krzysztof Piatek, ktorí by v kombinácii s Robertom Lewandowskim vytvorili veľmi nebezpečný útok. Útočník Bayernu Mníchov patrí k najväčším hviezdam na šampionáte. V uplynulom ročníku Bundesligy strelil neskutočných 41 gólov, čím prekonal rekord Gerda Müllera.

Škodoradostne poviem, je dobré, že chýbajú Milik a Piatek. Výnimočný pozor si tak musíme dať len na Lewandowského,” analyzuje súpera Kocian a dodáva: „Lewandowski je nepredvídateľný útočník. Kľúčové bude jeho preberanie, zdvojovanie a bránenie natesno.“

V Poľsku je stále slovenskou ikonou Marek Hamšík. Kocian verí, že na turnaji príde čas pre Milana Škriniara, ktorý by sa mohol blysnúť proti Lewandowskému. „Defenzívu máme prepracovanú, o (ne)úspechu rozhodne to, čo spravíme po zisku lopty. S tým máme dlhšie problém.”

Slovenského obrancu vyzdvihuje aj Róbert Vittek: „Verím, že jeho súboje so Škriniarom budú ozdobou s pozitívnym koncom pre Milana. Keď znechutíme Lewandowského, znechutíme Poliakov. S defenzívou však musí vypomôcť celý tím. Darmo Milan ustráži Lewandowského, keď nám góly dajú iní.”

Góly z protiútokov

Bývalý reprezentačný tréner predpokladá, že hra Slovákov bude vychádzať zo zabezpečenej obrany. „Vychádzam z toho, čo sme hrali doposiaľ a čo hrať dokážeme. Nemyslím si, že budeme dominovať na lopte a vysoko napádať. Očakávam hru z defenzívneho bloku a prajem si, aby sme jeden z protiútokov zakončili gólom, zakončil Kocian.

Vitteka mrzí najmä zranenie Davida Strelca, pre ktorého mohol byť šampionát dobrou školou. Na otázku, kto strelecky potiahne slovenský výber odpovedá: „To je skoro nemožné odhadnúť, keďže nevieme, aký systém zvolí tréner. Či staví na klasických útočníkov Boženíka s Michalom Ďurišom, alebo na falošnú deviatku Ondra Dudu. Nevieme, ako sú na tom Ivan Schranz či z druhej vlny nebezpečný Marek Hamšík.”

Výkop stretnutia Slovensko – Poľsko je naplánovaný na pondelok 14.6 o 18:00. Hrať sa bude v ruskom Petrohrade.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera